1. Viha
2. Hekuma
3. Henkinen Laiskuus
4. Ahneus
5. Kateus
6. Ylensyöminen
7. Ylpeys
Katolisen kirkon seitsemän kuolemansyntiä ovat verrattavissa Jeesuksen Kristuksen seitsemään käskyyn seuraavalla tavalla:
Jeesuksen 1. käsky "Älkää Vihatko" (Matt. 5:21-26) on tarkoitettu Vihan voittamiseen.
Jeesuksen 2. käsky "Älkää himoitko" (Matt. 5:27-32) on tarkoitettu Hekuman voittamiseen.
Jeesuksen 3. käsky "Älkää vannoko" (Matt. 5:33-37) on tarkoitettu Henkisen Laiskuuden voittamiseen, koska vain henkistä laiskuuttamme me saamme päähämme tehdä tyhjiä lupauksia, valoja, vannomisia ja puhumme toisinaan muunneltua totuutta päästäksemme muka helpommalla.
Jeesuksen 4. käsky "Älkää vastustako pahaa" (Matt. 5:38-42) on tarkoitettu Ahneuden voittamiseen, koska yksinomaan ahneuttamme me aina tahdomme päästä tasoihin muitten kanssa.
Jeesuksen 5. käsky "Rakastakaa vihollisianne" (Matt. 5:43-48) on tarkoitettu Kateuden voittamiseen, koska kateuttamme me emme kovin mielellämme rukoile vihamiestemme puolesta.
Jeesuksen 6. käsky "Rakastakaa toisianne (lähimmäistänne), niinkuin minä olen teitä rakastanut" (Joh 13:34) on tarkoitettu Ylensyömisen voittamiseen, koska meillä on jopa globaalinen taipumus viedä lähimmäisiltämme leipä suusta ja syödä se mieluummin itse.
Jeesuksen 7. käsky "Rakastakaa Herraa, teidän Jumalaanne, kaikesta sydämestänne ja kaikesta sielustanne ja kaikesta voimastanne ja kaikesta mielestänne," (Luuk 10:27) on tarkoitettu Ylpeyden voittamiseen, koska nimenomaan ylpeyttämme me emme suostu antamaan Jumalalle kunniaa, vaan näkisimme mieluummin itsemme jumalana ja ihmisten palvonnan kohteena.
Seitsemän kuolemansyntiä
2
415
Vastaukset
- hopsuli
Aika näppärää. Hieman ihmetytti ahneuden yhdistäminen "älkää vastustako pahaa". Ja mistä ajatus "henkisestä" laiskuudesta. Englanniksi synti on "sloth" = laiskuus, toimettomuus. Voi olla, että latinankielinen ilmaisu tarkoittaa juuri mainitsemaasi, mutta jos voisit selventää kuitenkin. Kiitos.
Oletko käyttänyt jotain lähdettä?En mitään tiettyä lähdettä ole käyttänyt, vaan lähinnä omaa pohdintaa.
Ahneus on silloin taustalla, jos vastustetaan pahaa, koska kysehän on aina jostakin oikeudesta luopumisesta, jos kääntää toisen poskensa.
Henkinen laiskuus saa meidät yrittämään aina siitä mistä aita on matalin ja valheen verkko on eräs keino yrittää luovia vaikeiden paikkojen ohitse lyhytnäköistä politiikkaa hyväksi käyttäen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on797665- 747484
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1666059Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist554966En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204159Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53890- 383582
- 313517
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris982913Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2092562
