Niin ajoi Ikean kauppiassetä SuurSeinäjoen ohitte. Ei havaannu koko kylää vai eikö muuten noteerannu. Eikös sen kuntaliitoksen myötä tänne pitäny tulla yrityksiä ja työpaikkoja ihan tulvimalla. Ei riittäny apu nurmolaisten!
IKEA
Vaasa vetää puoleensa
71547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä se kauppasetä tietää mihin puotinsa pykää. Ei semmonen kioski tule keskelle ei mitään vaan tienhaaraan jossa on asukkaita. Ja johon pääsee. Kyllä se seuraava IKEA johonkin Savoon tulee Ei tosiaan ihme vaikka Iisalmeen. Sinne surauttavat asukkaat Kajaanista, Kuopiosta ja suuresta idästäkin suit sait. Sitten seuraava IKEA tulee Lappeenrannan nurkille. Ja sitten riittää Suomen osalta.
kiitos sinulle kirjoittaja! Näinköhän suur Seinäjoki saa pikku hiljaa alkaa nuolemaan haavojaan;kun nurmoohinkin tulee Seinäjoelta
niin kovasti uusia asukkaita,mistähän se johtuu?
niin kuin se kuuluisa Aatun kolmas valtakunta?
Joka tapauksessa onneksi nurmolaisia ei voida syyttää tästä IKEA-myytin fiaskosta.
Nimimerkki "Mä oon niin kauhiasti hämmästyny"
ps. Hyvä havainto tämän kirjoitusketjun avaajalta
Ketjun
No eikös noita yrityksiä ole alkanut tulemaan sitten? Juuri avattiin vepsäläinen&koti-idea ja nyt pykätään pystyyn tiloja Veikon Koneelle ja Hong Kongille...näin nyt muutamia mainitakseni.
Tarkottaako se sitä, että Seinäjoella ei olekaan imua jos nyt yksi huonekalufirma ei tule?
Mieti vähän! Linja-autolasteittain rahdataan porukkaa Ikeaan etelään. Miksiköhän?!
tämmöisen helvetin persereikään kuin , Seinäjoki, ei "Kampraatti" liikettään laita. Jotain rajaa. Mikä vitun suur-Seinäjoki?