Liberalismin kannattajat?

ndkn

Voisko joku asiasta tietävä kertoa vähän liberalismin kannattajista? Tarkoitan nyt siis säätyjä, väestöryhmiä ja sen sellasia...
Kiitos!

11

4883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaja

      Liberaalit ovat sekalaista sakkia. Yksi yhteinen tekijä kuitenkin löytyy ja se on se, että liberalismin kannattajista reilu enemmistö on miehiä. Vapaus ilmeiseti vetoaa enemmän miehiin kuin naisiin.

      Kaikien muiden poliittisten liikkeiden päämääränä on laatia lakeja, jotka antavat etuoikeuksia omille eturyhmille muiden kustannuksella. Nämä lain suomat etuoikeudet sotivat kaikkia liberaalien periaatteita vastaan. Niitä ovat mm. tasa-arvo lain edessä, itsemääräämisoikeus sekä vapaus pakkovallasta ja väkivallasta.

      Tästä syystä liberalismin kannattajat eivät ole mistään tietystä, omia etujaan ajavasta, sosioekonomisesta eturyhmästä.

    • liberaalitfi

      17.1.2008 pidettiin Helsingissä Helsingin liberaalien vuosikokous, jossa yhdistykselle valittiin uudet toimijat. Helsingin liberaalien puheenjohtajana jatkaa Mika Mustalahti.

      • liberaalitfi

        Uudenmaan liberaalien vuosikokous pidettiin 17.01.2008. Yhdistykselle valittiin uudet toimijat. Uudenmaan liberaalien puheenjohtajaksi valittiin Harri Mattinen.


      • liberaalitfi
        liberaalitfi kirjoitti:

        Uudenmaan liberaalien vuosikokous pidettiin 17.01.2008. Yhdistykselle valittiin uudet toimijat. Uudenmaan liberaalien puheenjohtajaksi valittiin Harri Mattinen.

        Keski-Suomen Liberaalit ry on vuosikokouksessaan valinnut puheenjohtajakseen Pasi Matilaisen.


    • Seksiseppo696969696

      Haista paska

    • Viskipuolue

      Aspergerin syndrooma ja narsistinen persoonallisuushäiriö yleisiä. Kokemusta on.

    • Redes

      Alko vapaaks!

    • Anonyymi

      Sosiaalisen Edistyspuolueen 19. puoluekokous pidettiin espoossa 17.8.2019 ja puolueen puheenjohtajana jatkaa Teija Nykänen espoosta, varapuheenjohtajiksi valittiin Marko Lampinen helsingistä ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Petri Rossi kauniaisista. Puoluesihteeriksi äänestettiin Martti J. Nykänen Kotkasta. Puolue keskittyy yhteistoimintaan vaalikaudella 2019-23 kaikkien niiden liikkeiden kanssa jotka ovat työmarkkinoitten uudistamisen , sotejärjestelmän sekä verotuksen yhteisen uudistamisen kannalla. Puoluekokous vahvisti toimintasuunnitelman 2019-23 ja päätti erillisen globalisaatio-talousohjelman tekemisestä. Jäsenistön ryhmätöinä koostettavan oleva ohjelman aikataulu ja ehdotukset löytyvät puolueen sivustolta http://sosedp.blogspot.com

      Tiedotusjaosto
      Tasavaltalainen Sosiaalinen Edistyspuolue

    • Anonyymi

      Minun mielestä nykyinen liberalismi on sama asia kuin kommunismi.

      Todellisuudessahan aatteet ovat aivan erilaiset, mutta liberaaleiksi itseään kutsuvat ovat täydellisiä kommareita!

    • Anonyymi

      Kommunismi ja sosiaaliliberalismi ovat vastakohtia. Sosiaaliliberalismi lähtee yksilönvapaudesta toteuttaa sosiaalisesti tervettä yhteiskuntaa, siis vapauden perustalta kun kommunismi on kollektiivista toimintaa ilman yksilön perusoikeuksia.. Näillä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.

      • Anonyymi

        Vapaus koulusysteemistä, armeijasta, vapaa verotus ym.

        Olkoon jokainen oma itsensä, vapaa tässä maailmassa. Hyvä talous tietty ym.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      201
      11831
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8208
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6246
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      172
      5174
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      51
      4938
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4492
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4398
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3880
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3373
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      51
      1887
    Aihe