Liberalismin kannattajat?

ndkn

Voisko joku asiasta tietävä kertoa vähän liberalismin kannattajista? Tarkoitan nyt siis säätyjä, väestöryhmiä ja sen sellasia...
Kiitos!

11

4989

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaja

      Liberaalit ovat sekalaista sakkia. Yksi yhteinen tekijä kuitenkin löytyy ja se on se, että liberalismin kannattajista reilu enemmistö on miehiä. Vapaus ilmeiseti vetoaa enemmän miehiin kuin naisiin.

      Kaikien muiden poliittisten liikkeiden päämääränä on laatia lakeja, jotka antavat etuoikeuksia omille eturyhmille muiden kustannuksella. Nämä lain suomat etuoikeudet sotivat kaikkia liberaalien periaatteita vastaan. Niitä ovat mm. tasa-arvo lain edessä, itsemääräämisoikeus sekä vapaus pakkovallasta ja väkivallasta.

      Tästä syystä liberalismin kannattajat eivät ole mistään tietystä, omia etujaan ajavasta, sosioekonomisesta eturyhmästä.

    • liberaalitfi

      17.1.2008 pidettiin Helsingissä Helsingin liberaalien vuosikokous, jossa yhdistykselle valittiin uudet toimijat. Helsingin liberaalien puheenjohtajana jatkaa Mika Mustalahti.

      • liberaalitfi

        Uudenmaan liberaalien vuosikokous pidettiin 17.01.2008. Yhdistykselle valittiin uudet toimijat. Uudenmaan liberaalien puheenjohtajaksi valittiin Harri Mattinen.


      • liberaalitfi
        liberaalitfi kirjoitti:

        Uudenmaan liberaalien vuosikokous pidettiin 17.01.2008. Yhdistykselle valittiin uudet toimijat. Uudenmaan liberaalien puheenjohtajaksi valittiin Harri Mattinen.

        Keski-Suomen Liberaalit ry on vuosikokouksessaan valinnut puheenjohtajakseen Pasi Matilaisen.


    • Seksiseppo696969696

      Haista paska

    • Viskipuolue

      Aspergerin syndrooma ja narsistinen persoonallisuushäiriö yleisiä. Kokemusta on.

    • Redes

      Alko vapaaks!

    • Anonyymi

      Sosiaalisen Edistyspuolueen 19. puoluekokous pidettiin espoossa 17.8.2019 ja puolueen puheenjohtajana jatkaa Teija Nykänen espoosta, varapuheenjohtajiksi valittiin Marko Lampinen helsingistä ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Petri Rossi kauniaisista. Puoluesihteeriksi äänestettiin Martti J. Nykänen Kotkasta. Puolue keskittyy yhteistoimintaan vaalikaudella 2019-23 kaikkien niiden liikkeiden kanssa jotka ovat työmarkkinoitten uudistamisen , sotejärjestelmän sekä verotuksen yhteisen uudistamisen kannalla. Puoluekokous vahvisti toimintasuunnitelman 2019-23 ja päätti erillisen globalisaatio-talousohjelman tekemisestä. Jäsenistön ryhmätöinä koostettavan oleva ohjelman aikataulu ja ehdotukset löytyvät puolueen sivustolta http://sosedp.blogspot.com

      Tiedotusjaosto
      Tasavaltalainen Sosiaalinen Edistyspuolue

    • Anonyymi

      Minun mielestä nykyinen liberalismi on sama asia kuin kommunismi.

      Todellisuudessahan aatteet ovat aivan erilaiset, mutta liberaaleiksi itseään kutsuvat ovat täydellisiä kommareita!

    • Anonyymi

      Kommunismi ja sosiaaliliberalismi ovat vastakohtia. Sosiaaliliberalismi lähtee yksilönvapaudesta toteuttaa sosiaalisesti tervettä yhteiskuntaa, siis vapauden perustalta kun kommunismi on kollektiivista toimintaa ilman yksilön perusoikeuksia.. Näillä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.

      • Anonyymi

        Vapaus koulusysteemistä, armeijasta, vapaa verotus ym.

        Olkoon jokainen oma itsensä, vapaa tässä maailmassa. Hyvä talous tietty ym.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      86
      1373
    2. 72
      1204
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      79
      1071
    4. 95
      889
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      869
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      30
      800
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      78
      708
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      703
    10. 44
      632
    Aihe