Mikä on se Appelsin joka nauhoitti taustoja Eesti-kappaleessa? Joku sisäpiirin vitsi?
Taustoja nauhoitti Appelsin?
18
6339
Vastaukset
- se ollut
siihen aikaan aika suosittu paikallinen (Eestiläinen) Punk- bändi?
Appelsin taisi soitella jo neuvostoaikoina 80-luvulla ja oli kyllä melkoisesti vähemmän mikään punk-bändi. Silloin ei oikein mikään kovin vallankumoukselliseksi tulkittu bändi päässyt julkisesti esiintymään saatikka levyttämään.
Bändi muuten soittelee vieläkin - ja taitaa jokunen vanhasta kokoonpanostakin olla mukana. Blues, roccabilly ym.
Elettiin toisessa maailmassa - vanhassa.- Anonyymi
Porukka ei tunne alkuunkaan Viron rock-bändejä.
Tony Aare perusti Apelsinin ja kiersi vuosikymmeniä neuvosto-venäjällä ironisoiden ja satiirisien kappaleiden kautta koko kommunista moskaa.
Muusikot ovat edelleen kovia ammattilaisia ja olivat taidoiltaa aivan eri luokkaa kuin Beatlesit ja soittotaidottoma Rollarit.
Kuunnelkaa Juicen sanoittama matkalaulu ja Tony Aaren ja Ivo Linnan vetämämä Cetoon, jota Remu ei edes osaa laulaa, ainoastaan mölisee.
- etelän hedelmä
Apelsin oli ja on suosittu yhtye Virossa n. vuodesta 1974 eteenpäin.
Kevyttä "humppaa" :)
Kuulemma yhtyeen nimi "Apelsin" tulee appelsiinilaatikoista, jotka symbolisoivat vapautta, tulivathan ne kaukaa ulkomailta.- Appelsinille?
Tekikö Juice niille biisin kuten laulussa sanotaan "Mä kirjoitin riimit, ne makso mitä pyysin".
- Kylähullu (the last one)
Appelsinille? kirjoitti:
Tekikö Juice niille biisin kuten laulussa sanotaan "Mä kirjoitin riimit, ne makso mitä pyysin".
Juice on kyllä sanoittanut virolaiselle Justament-bändille kappaleen 'Petseri tsura ja hiitola ät', mutta tämäkin tapahtui vasta 90-luvulla.
Mun muistin mukaan se on (oli) sellanen yhden miehen orkesteri tyyliin mikkoalaleppilampitaijoku. Anteeksi jos olen väärässä.
- Juicefani
Tony Aare Retkelle sen ainakin sanoitti
- Niih
Tuolta voi etsiä jos jaksaa:
http://www.aanitearkisto.fi/firs2/fi/hakufi.php- Juicefani
Löytyy you tubesta.
- Poriturkuhelsinki
https://youtu.be/zKD9Xe94ZaU
Tässä apelsinin rekkaralli, sanatkin voi melkein ymmärtää.. - Anonyymi
Näin Appelsinin Amigossa viitisentoista vuotta sitten. Vielä soitto kulki.
- Anonyymi
Jonnet ei muista/tiedä....
- Anonyymi
Se oli varmaan Ulla Appelsin joka on Ilta-Sanomien Päätoimittaja.
- Anonyymi
Veetit/Jonnet on hassuja
- Anonyymi
Suomen yksipuoluemedian puhallinsektion jäsen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1766446Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto775322Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143725Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1223355Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1772702Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742325Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12088Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val381660Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191576- 981326