>>>Suomettumisen ummehtunut meno jatkuu vieläkin mm. Nato-jäsenyyden ja ulkopolitiikan hyssyttelynä, kun keskustelijoilta vaaditaan joko suun kiinni pitämistä tai virallisen mantran sanatarkkaa hokemista.
Paljon lainausmerkkejä
kok kok kok
10233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
teit oikein siinäkin.
Alexander Stubbista tulee vielä ulkoministeri, pääministeri, tasavallan presidentti ja YK:n pääsihteeri.
Tuomiojan Örkki on vaan idealisti.
Kahdella ex-nuorisopoliitikolla huomataan olleen jonkin verran eroa, kun nykyiset esikoululaiset ovat poliittisen historian opiskelun edessä 50 vuoden kuluttua.
...
Ilkka Ulkoministeri 1970-luvulla:
-Olisinpa syntynyt kommunistiksi neuvostoliittoon
Ilkka Ulkoministeri 1990-luvulla:
-Olisinpa syntynyt seiskeetluvulla (Jasmin Mäntyläkin on).
Sitten muita asioita.
Matti Vanhanen on kutsunut Ruotsin pääministerin vierailulle.
Toivotaan, että kokoomusministerit ei pääse sopimaan (ja sooloilemaan) omissa nimissään Reinfeldtin kanssa Sekä Suomen että Ruotsin liittämisestä samantien Natoon.
Natohan eurooppalaistuu ja Bush poistuu vallasta, Irakin sota loppuu, kun YK joutuu tukemaan Irakia siksi, että Iran alkaa pullistella, kun sunnimuslimien ja shiiamuslimien välit kuumenevat juten jo Saddamin ja Ajatollah Khomeinin aikana.
Pohjoismaiset Nato-joukot saisivat mainiota aavikkosotakokemusta mennessään Naton osana puolustamaan Irakin koillisosan köyhiä kansalaisia.
En sanonut.
En sanonut myöskään olevan hyvää.
Esitin vain toivomuksen, ettei kokoomuksen yli-innokkaat ministerit omin päin kuitenkaan liittäisi Suomea Natoon.
ps. Iltalehdessä on Kanervasta ylistävä juttu.
Kirjoittajana kokoomuslainen Juhana Torkki, joka vaalien aikaan kehui aina Kataisenkin esiintymisen onnistuneimmaksi.
Ei vaiskaan, kyllä ovat.
Veljeksiä nämä Torkin pojat.
Tämä poika se ei taida olla palkkakuoppia nähnytkään?
http://www.vaalikone.fi/eduskunta2007/naytaehdokas/Markus Torkki/1017/3385
"kehuimme yhteen ääneen kataisen esiintymistä"
http://www.alexstubb.com/fi/index.php?trg=diary&id=768
Jasmin on syntynyt -82, ihan by the way.....
Ile on syntynyt 1948.
Mutta rakkaus (yksipuolinenkaan) ei tunne ikärajoja.
Joskin kiusallista voi olla, kun vanha gubbe alkaa lähetellä teinitytölle tekstareita..