Stalin vastasi Saksan hyökättyä ylimpänä sotapäällikkönä. Vain Suomen rintama oli alisteinen Andropoville. Andropov nousi presidentiksi vielä Leonid Breshnevin kuoltua ja lisäsikin heti joukkoja Suomen vastaisella rajalla. Gorbatsovin noustua valtaan joukkoja jälleen vähennettiin. Putin puolestaan on lisännyt joukkoja pohjoisessa ja Itämerta tulnee hallitseman Venäläiset joukot kaasuputken myötä. Ruotsi pelkää ja siksi teki kaksi kertaa rajaloukkauksen Ahvenamaalla. Jos Venäjä hallitsisi Ahvenanmaata olisi se maailman isoin lentotukialus Ruotsin rannikon kupeessa. Tätä juuri Ruotsi pelkää.
Andropov vastasi Suomen rintamasta
jrio
9607
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kuulotko sinä Ruotsin sotilasviranomaisiin? TE KUULU!!!!!! Joten mistä helvetistä sinä muka voit tietää mitä Ruotsi pelkää?
Ruotsi viestitti venäläisille jotta "näpit irti ahvenanmaasta".
Venäjää tuskin paljon Ruotsin viestit kiinnostavat.
Andropov toimi Karjalan rintaman (Ei Karjalan kannaksen) Partisaani joukkojen johdossa. Joukkojen, jotka syyllistyivät viattomien siviilien joukkomurhiin ja törkeisiin sotarikoksiin Pohjois- Suomessa. Andropovilla oli pikkutekijä Suomen rintamalla , tämä roisto ei kuulunut korkeinpaan sotilasjohtoon . Oli paikallitason miehiä.
En tiedä miksei Stalin halunnut olla tekemisissä pohjoisrintamalla eli suomalaisia vastaan. Voisin kuvitella että häntä vitutti huono menestys talvisodassa.
Stalin menetti about 1-2 miljoonaa miestä hyökätessään Mannerheimlinjaa vastaan 1939. Talvisodan loppuvaiheessa oli pakko ottaa suomalaissyntyinen tykistökenraali vastaaman Mannerheimlinjan murtamisesta. Näin tapahtuikin Summan rintamalohkolla. Muutama sata panssaria pääsi läpi. Ne olisi torjuttu kyllä länsivaltojen tuella. Miksi länsiapua ei otettu vastaan on vaikea ymmärtää.
Millä ihmeen Länsivaltojen tuella!!!!
Taipaleen lohkolle lähetettiin sotaan tottumattomia joukkoja. Vain kaksi konekivääriä ampui ja venäläiset saatiin kuin saatiinkin torjuttua. Venäläiset hyökkäsi aina klo 7 aamulla.
No oli siellä taatusti enemmän kuin kaksi kk:ta
Ihan älytön väite. Taipaleen taisteluista on kymmeniä kirjoja , ottaa ja lukee niin ei tarvitse höpöjö kirjoitella.