Leikkejä/kilpailuja pikkujouluihin

Hei!

Pikkujoulut on kohta käsillä ja pitäisi vielä keksiä jotain hauskoja leikkejä/kilpailuja sinne. Ehdotuksia kaipaisin, mukana n. 50 henkilöä.
513028
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Moi!

Itsekin mitein samaa..muistan, että joskus yläasteella me oltas näytelty jotain tarinaa tyyliin että valitaan 2 puuta, 1 silta jne. Sitten tarina mukaan täytyy eläytyä. Eräänä päivänä lähti MAAJUSSI kävelemään pihalle ja taustalla huojui 2 PUUTA.

Saiko tästä nyt mitään selvää :0)

Oisko kenelläkään mitään vaLmista tarinaa annettavaksi...?

Äänestä

Löysin netistä:
Metsässä on pimeä yö. Tuuli puhaltaa ja PUU huojuu voimak-kaasti puolelta toiselle pitäen samalla äänekästä suhinaa.
> Yht'äkkiä PÖLLÖ lentää PUUN ohi ja kaartelee vaanivana ilmassa. PÖLLÖ kuulee metsästä ääniä ja se lennähtää pikai-sesti PUUN oksalle istumaan. PÖLLÖ katselee tarkkaavaisesti ympärilleen ja huhuilee äänekkäästi.
> PÖLLÖ lopettaa huhuilemisen, kun isokokoinen MIES saa-puu PUUN vierelle kantaen selässään painavaa TELTTAA. MIES laskee TELTAN maahan ja rupeaa etsimään sopivaa lei-ripaikkaa.
> MIES päättää kasata TELTAN PUUN viereen ja aloittaa tar-mokkaasti kasaamisen. Koska tuulee voimakkaasti ja PUUN oksat taipuvat MIESTÄ kohden, on MIEHELLÄ vaikeuksia saa-da TELTTA pysymään kasassa. MIES kuitenkin onnistuu ja ihailee aikaansaannostaan tyytyväisenä. MIES haukottelee, tekee muutaman venytysliikkeen ja kömpii TELTTAAN nuk-kumaan.
> Samaan aikaan NAINEN lähestyy PUUN alla olevaa TELT-TAA ulkoiluttaen isokokoista KOIRAANSA. KOIRA viuhtoo it-seään joka paikkaan ja NAINEN seuraa tarkkaavaisesti mitä se tekee. KOIRA nuuhkii ensin TELTTAA ja alkaa sen jälkeen ruopimaan maata PUUN juurelta ja nostaa sitten takajalkansa tehden tarpeensa PUUN juurelle. Sen jälkeen KOIRA hyppii PUUN runkoa vasten haukkuen latvalla istuvaa PÖLLÖÄ. PÖL-LÖ lähtee peloissaan lentoon ja KOIRA rupeaa jahtaamaan si-tä.
> Sillä välin ROSVO ilmestyy NAISEN taakse. ROSVO hyök-kää NAISEN kimppuun takaa päin ja alkaa hurja kamppailu elämästä ja kuolemasta. MIES kaataa NAISEN alleen ja NAI-NEN rupeaa kirkumaan hätääntyneesti.
> MIES TELTASSA herää NAISEN huutoihin ja kömpii TEL-TASTA ulos. MIES rientää NAISEN avuksi ja samalla KOIRA jättää PÖLLÖN rauhaan, juoksee ROSVON viereen ja puree raivokkasti ROSVOA takapuolesta.
> Kahakka on kovimmillaan, kunnes pelottava POLIISI saa-puu pamppua pyöritellen paikalle. POLIISI pamputtaa ROS-VOA ja laittaa hänet käsirautoihin. ROSVO yrittää rimpuilla, mutta POLIISI saa talutettua hänet pois paikalta.
> NAINEN kiepsahtaa kiitollisena hänet pelastaneen MIEHEN kaulaan ja he kömpivät yhdessä MIEHEN telttaan.
> Sen pituinen se.

Äänestä

Tuo näytelmäjuttu kuulosti kivalta.

Itse olen ollut juhlissa, jossa on ollut leikkinä lahjapaketin paketoiminen kaverin kanssa. Eli siis toisen oikea ja toisen vasen käsi sidotaan, eivätkä he saa käyttää niitä. Näin sitten yhdessä paketoidaan esim. joku laatikko. Nopeimmin ja siisteimmin paketoitu paketti voittaa.

Toinen leikki on sellainen, missä on ohut keppi, johon on narulla sidottu täysi oluttölkki. Sitä pitää rullata jonkun tietyn matkan verran, eli ikäänkuin kelata se naru siihen kepin ympärille. Kuulostaa helpolta muttei ole sitä.

Sitten on nämä perinteiset pallo sukkahousuun ja sukkahousut vyötärölle (niin että pallo roikkuu jalkojen välistä). Sillä sitten pitää liikutella esim. tulitikkuaskia.

Siinä on joitakin. Toivottavasti oli apua. :)

Äänestä

Mä ajattelin yhdeksi numeroksi jotain tietokilpailua..mutta mistä löytys joku HAUSKA sellainen :)

Äänestä

Olisiko kenelläkään mitään synttäri-kilpailuja tiedossa? tyttö porukalla on bileet ja minä järjestän ne!! kiitos jo etu käteen! xD

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ladyblue kirjoitti:

Hei!

Pikkujoulut on kohta käsillä ja pitäisi vielä keksiä jotain hauskoja leikkejä/kilpailuja sinne. Ehdotuksia kaipaisin, mukana n. 50 henkilöä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu