Mitä keksisi isänpäiväksi? Kortin askartelin itse vanhoista materiaaleista ja ajattelin ehkä leipoa jotain viemisiksi.. Mikä olisi sellaista edullista ja helppoa? (Rahat ihan finaalissa!)Haluisin kuitenkin muistaa kun isä ollut niin paljon apuna mun elämässä ja rahallisestikin... Ja muutenkin, kiva tehdä itse jotain, iskäkin varmasti arvostaa :) En oo mikään kokki kolmonen että jos vaan kenelläkään mielessä HELPPOA reseptiä ja niin.. edullista ;)
Isänpäivä
Ann Marie
4496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kunnon halaus ja suukko poskelle. Jos ei ole mahdollista olla fyysisesti läsnä, niin puhelinsoitto tai tekstari onnistuu aina. Pääasia, että edes jotenkin muistaa. Kovin monet isät jäävät paitsi näistäkin. Aivan kuin heitä ei olisi olemassakaan.
ja hyvä.
Pirtin piirakka
3 lasia piimää/tai maitoa
3 lasia sokeria
1 lasi rasvasulaa tai öljyä
4,5 lasia vehnäjauhoa (osa voi olla jotain kokojyvää tai ruista)
2 tl soodaa, jos maitoa niin leivinjauhetta
(voi myös maustaa jos haluaa esim. vanilliinisokeria tai kardemummaa tai mantelia)
- sekoita, levitä taikina pellille
Pinnalle: 3-4 kpl omenia kuorittuna ja lohkottuna viipaleiksi, sekä kanelia ja sokeria.
Paista 200 ja n. 35 min.
taatusti halvalla iso pussillinen kaurakeksejä. Paketoit sitten sellofaaniin nätisti ja ojennat sen itse tehdyn kortin kera. Taatusti on kiva ja mieluinen lahja :)