Jokelan koulu

Ensinnäkin osanottoni uhrien omaisille, joita tämä päivä on koetellut hyvinkin voimakkaasti, jota monikaan ulkopuolinen ei edes ymmärrä, ihan sydän tunteita myöden.

Ymmärrän kuitenkin tuota poikaa, joka monien paineiden alla noin tekee, tekee väärin ihmistä ja ihmisiä kohtaan.

On ehkä väärä päivä puhua näin, mutta että vältyttäis näiltä surun päiviltä, meidän tulee miettiä, mikä on uhkana meille, sekä meidän lapsille.

Lapsi on lapsi aina, eikä niinkään herkkä voimakeinoille kuin me aikuiset, eli joku sen aikaan saa lapsellakin, mikä, sitä mietin.

Sanotaan,, puree se hiirikin jos sen nurkkaan ahdistaa ja siksi, luulenkin että syy on ahdistus jota me emme ole huomanneet ihmisenä, emme ystävinä, emmekä vanhempina.

Vaikeaa meillä on nyt, vaikeampaa lasten vanhemmilla jotka lapsensa menettivät, erittäin vaikea lapsen vanhemmilla, joka teon teki.

Otan osaa jokaisen puolesta ja toivon että, me ihmiset antaisimme anteeksi myös niille, joita me emme aina ymmärrä, emmekä osaa auttaa...

Sekä toivon, että meillä riittää auttavia käsiä, että kuuntelevia korvia, meidän lapsille, joita kasvatamme.

Kiitos..

1

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pienen lapsen äiti

      Miten tästä kertoa lapselle, kun aikuinenkaan ei oikein ymmärrä sitä, että miksi näin pääsi tapahtumaan. Voi sitä tuskaa ja surua, mitä tämä on saanut aikaan uhrien omaisissa ja ystävissä. Minkälainen suru ja syyllisyyden tunne on tämän nuoren miehen vanhemmilla? Kuitenkin, mielestäni nämä etukäteen lähetetyt videotallenteet, sekä viestit ovat mielestäni olleet tämän 18-vuotiaan nuoren miehen hätähuutoja, joihin kukaan ei ole osannut puuttua. Älkäämme syyllistäkö ketään, vaan otetaan opiksi. Nyt on viimeistään se hetki, jolloin nuorten mielenterveys ongelmiin pitäisi puuttua. Nuoret ovat aina jääneet paitsioon ja heitä ei ole kuultu tarpeeksi. Otetaan nuoret vakavasti, he ovat meidän tulevaisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5842
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4404
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3247
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2981
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1569
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      68
      1313
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      232
      1216
    9. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1169
    10. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      401
      1161
    Aihe