Ensinnäkin osanottoni uhrien omaisille, joita tämä päivä on koetellut hyvinkin voimakkaasti, jota monikaan ulkopuolinen ei edes ymmärrä, ihan sydän tunteita myöden.
Ymmärrän kuitenkin tuota poikaa, joka monien paineiden alla noin tekee, tekee väärin ihmistä ja ihmisiä kohtaan.
On ehkä väärä päivä puhua näin, mutta että vältyttäis näiltä surun päiviltä, meidän tulee miettiä, mikä on uhkana meille, sekä meidän lapsille.
Lapsi on lapsi aina, eikä niinkään herkkä voimakeinoille kuin me aikuiset, eli joku sen aikaan saa lapsellakin, mikä, sitä mietin.
Sanotaan,, puree se hiirikin jos sen nurkkaan ahdistaa ja siksi, luulenkin että syy on ahdistus jota me emme ole huomanneet ihmisenä, emme ystävinä, emmekä vanhempina.
Vaikeaa meillä on nyt, vaikeampaa lasten vanhemmilla jotka lapsensa menettivät, erittäin vaikea lapsen vanhemmilla, joka teon teki.
Otan osaa jokaisen puolesta ja toivon että, me ihmiset antaisimme anteeksi myös niille, joita me emme aina ymmärrä, emmekä osaa auttaa...
Sekä toivon, että meillä riittää auttavia käsiä, että kuuntelevia korvia, meidän lapsille, joita kasvatamme.
Kiitos..
Jokelan koulu
1
375
Vastaukset
- Pienen lapsen äiti
Miten tästä kertoa lapselle, kun aikuinenkaan ei oikein ymmärrä sitä, että miksi näin pääsi tapahtumaan. Voi sitä tuskaa ja surua, mitä tämä on saanut aikaan uhrien omaisissa ja ystävissä. Minkälainen suru ja syyllisyyden tunne on tämän nuoren miehen vanhemmilla? Kuitenkin, mielestäni nämä etukäteen lähetetyt videotallenteet, sekä viestit ovat mielestäni olleet tämän 18-vuotiaan nuoren miehen hätähuutoja, joihin kukaan ei ole osannut puuttua. Älkäämme syyllistäkö ketään, vaan otetaan opiksi. Nyt on viimeistään se hetki, jolloin nuorten mielenterveys ongelmiin pitäisi puuttua. Nuoret ovat aina jääneet paitsioon ja heitä ei ole kuultu tarpeeksi. Otetaan nuoret vakavasti, he ovat meidän tulevaisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675931Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,665421Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515313Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41251Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381046Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471032