Ensinnäkin osanottoni uhrien omaisille, joita tämä päivä on koetellut hyvinkin voimakkaasti, jota monikaan ulkopuolinen ei edes ymmärrä, ihan sydän tunteita myöden.
Ymmärrän kuitenkin tuota poikaa, joka monien paineiden alla noin tekee, tekee väärin ihmistä ja ihmisiä kohtaan.
On ehkä väärä päivä puhua näin, mutta että vältyttäis näiltä surun päiviltä, meidän tulee miettiä, mikä on uhkana meille, sekä meidän lapsille.
Lapsi on lapsi aina, eikä niinkään herkkä voimakeinoille kuin me aikuiset, eli joku sen aikaan saa lapsellakin, mikä, sitä mietin.
Sanotaan,, puree se hiirikin jos sen nurkkaan ahdistaa ja siksi, luulenkin että syy on ahdistus jota me emme ole huomanneet ihmisenä, emme ystävinä, emmekä vanhempina.
Vaikeaa meillä on nyt, vaikeampaa lasten vanhemmilla jotka lapsensa menettivät, erittäin vaikea lapsen vanhemmilla, joka teon teki.
Otan osaa jokaisen puolesta ja toivon että, me ihmiset antaisimme anteeksi myös niille, joita me emme aina ymmärrä, emmekä osaa auttaa...
Sekä toivon, että meillä riittää auttavia käsiä, että kuuntelevia korvia, meidän lapsille, joita kasvatamme.
Kiitos..
Jokelan koulu
1
339
Vastaukset
- Pienen lapsen äiti
Miten tästä kertoa lapselle, kun aikuinenkaan ei oikein ymmärrä sitä, että miksi näin pääsi tapahtumaan. Voi sitä tuskaa ja surua, mitä tämä on saanut aikaan uhrien omaisissa ja ystävissä. Minkälainen suru ja syyllisyyden tunne on tämän nuoren miehen vanhemmilla? Kuitenkin, mielestäni nämä etukäteen lähetetyt videotallenteet, sekä viestit ovat mielestäni olleet tämän 18-vuotiaan nuoren miehen hätähuutoja, joihin kukaan ei ole osannut puuttua. Älkäämme syyllistäkö ketään, vaan otetaan opiksi. Nyt on viimeistään se hetki, jolloin nuorten mielenterveys ongelmiin pitäisi puuttua. Nuoret ovat aina jääneet paitsioon ja heitä ei ole kuultu tarpeeksi. Otetaan nuoret vakavasti, he ovat meidän tulevaisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1058237- 1125764
- 555231
- 2895206
- 783851
- 583041
- 662757
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222558Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292532- 452491