Jokelan koulu

Ensinnäkin osanottoni uhrien omaisille, joita tämä päivä on koetellut hyvinkin voimakkaasti, jota monikaan ulkopuolinen ei edes ymmärrä, ihan sydän tunteita myöden.

Ymmärrän kuitenkin tuota poikaa, joka monien paineiden alla noin tekee, tekee väärin ihmistä ja ihmisiä kohtaan.

On ehkä väärä päivä puhua näin, mutta että vältyttäis näiltä surun päiviltä, meidän tulee miettiä, mikä on uhkana meille, sekä meidän lapsille.

Lapsi on lapsi aina, eikä niinkään herkkä voimakeinoille kuin me aikuiset, eli joku sen aikaan saa lapsellakin, mikä, sitä mietin.

Sanotaan,, puree se hiirikin jos sen nurkkaan ahdistaa ja siksi, luulenkin että syy on ahdistus jota me emme ole huomanneet ihmisenä, emme ystävinä, emmekä vanhempina.

Vaikeaa meillä on nyt, vaikeampaa lasten vanhemmilla jotka lapsensa menettivät, erittäin vaikea lapsen vanhemmilla, joka teon teki.

Otan osaa jokaisen puolesta ja toivon että, me ihmiset antaisimme anteeksi myös niille, joita me emme aina ymmärrä, emmekä osaa auttaa...

Sekä toivon, että meillä riittää auttavia käsiä, että kuuntelevia korvia, meidän lapsille, joita kasvatamme.

Kiitos..

1

429

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pienen lapsen äiti

      Miten tästä kertoa lapselle, kun aikuinenkaan ei oikein ymmärrä sitä, että miksi näin pääsi tapahtumaan. Voi sitä tuskaa ja surua, mitä tämä on saanut aikaan uhrien omaisissa ja ystävissä. Minkälainen suru ja syyllisyyden tunne on tämän nuoren miehen vanhemmilla? Kuitenkin, mielestäni nämä etukäteen lähetetyt videotallenteet, sekä viestit ovat mielestäni olleet tämän 18-vuotiaan nuoren miehen hätähuutoja, joihin kukaan ei ole osannut puuttua. Älkäämme syyllistäkö ketään, vaan otetaan opiksi. Nyt on viimeistään se hetki, jolloin nuorten mielenterveys ongelmiin pitäisi puuttua. Nuoret ovat aina jääneet paitsioon ja heitä ei ole kuultu tarpeeksi. Otetaan nuoret vakavasti, he ovat meidän tulevaisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      86
      1426
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      37
      1115
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      21
      891
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      735
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      710
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      196
      664
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      647
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      570
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      558
    Aihe