Jokelan koulu

Ensinnäkin osanottoni uhrien omaisille, joita tämä päivä on koetellut hyvinkin voimakkaasti, jota monikaan ulkopuolinen ei edes ymmärrä, ihan sydän tunteita myöden.

Ymmärrän kuitenkin tuota poikaa, joka monien paineiden alla noin tekee, tekee väärin ihmistä ja ihmisiä kohtaan.

On ehkä väärä päivä puhua näin, mutta että vältyttäis näiltä surun päiviltä, meidän tulee miettiä, mikä on uhkana meille, sekä meidän lapsille.

Lapsi on lapsi aina, eikä niinkään herkkä voimakeinoille kuin me aikuiset, eli joku sen aikaan saa lapsellakin, mikä, sitä mietin.

Sanotaan,, puree se hiirikin jos sen nurkkaan ahdistaa ja siksi, luulenkin että syy on ahdistus jota me emme ole huomanneet ihmisenä, emme ystävinä, emmekä vanhempina.

Vaikeaa meillä on nyt, vaikeampaa lasten vanhemmilla jotka lapsensa menettivät, erittäin vaikea lapsen vanhemmilla, joka teon teki.

Otan osaa jokaisen puolesta ja toivon että, me ihmiset antaisimme anteeksi myös niille, joita me emme aina ymmärrä, emmekä osaa auttaa...

Sekä toivon, että meillä riittää auttavia käsiä, että kuuntelevia korvia, meidän lapsille, joita kasvatamme.

Kiitos..

1

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pienen lapsen äiti

      Miten tästä kertoa lapselle, kun aikuinenkaan ei oikein ymmärrä sitä, että miksi näin pääsi tapahtumaan. Voi sitä tuskaa ja surua, mitä tämä on saanut aikaan uhrien omaisissa ja ystävissä. Minkälainen suru ja syyllisyyden tunne on tämän nuoren miehen vanhemmilla? Kuitenkin, mielestäni nämä etukäteen lähetetyt videotallenteet, sekä viestit ovat mielestäni olleet tämän 18-vuotiaan nuoren miehen hätähuutoja, joihin kukaan ei ole osannut puuttua. Älkäämme syyllistäkö ketään, vaan otetaan opiksi. Nyt on viimeistään se hetki, jolloin nuorten mielenterveys ongelmiin pitäisi puuttua. Nuoret ovat aina jääneet paitsioon ja heitä ei ole kuultu tarpeeksi. Otetaan nuoret vakavasti, he ovat meidän tulevaisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      102
      2272
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1428
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1420
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      31
      1394
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1243
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      339
      1087
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      995
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      944
    9. 122
      821
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      806
    Aihe