Sotapelit tulisi kieltää ja poistaa myynnistä
samalla tavalla kuin piraatti tuotteet.
Ne ruokkivat ja ylläpitävät väkivaltaa, mikä myös on yhteiskunnassamme kiellettyä.
samalla tavalla kuin piraatti tuotteet.
Ne ruokkivat ja ylläpitävät väkivaltaa, mikä myös on yhteiskunnassamme kiellettyä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
vähentää muutaman sekopään tekemiä Suomen mittapuulla harvinaisia verilöylyjä. Tekijä oli jo
valmiiksi häiriintynyt eikä se johtunut pelkistä
peleistä.
Pikemminkin AMPUMASEURAT tulisi kieltää.
Ja junttien aseharrastajien aseet pakkolunastaa valtiolle.
Koko yhteiskunta perustuu henkiseen väkivaltaan, pakkovaltaan ja fyysisen väkivallan uhkaan......
Ei ne pelit ketään tappamaan saa. Eikä elokuvat tai musiikkikaan. Itsekin pelaan sotapelejä ym. ammuntapelejä, mutta en minä silti oikeasti ketään lähtisi tappamaan ja olen todella järkyttynyt noista Jokelan tapahtumista. Kyllä se vaatii vähän jotain muutakin, että tuollaisen teon tekee. Ja tappamaan ihminen on kyennyt jo ennen pelejä ja elokuviakin.
Just joo...taas tullaan tähän että kaikki vikahan on peleissä,netissä,aseissa ja millon missäkin...prkl. Jos joku meinaa jonkun ampua niin tuskin noissa se vika on...ei aseet ketään itsessään tapa...ihminen tappaa.kielletään aseet,kielletään pelit,kielletään ampumaseurat....mitä vielä.jos tommoseen tekoon ajutuu niin vika on korvienvälissä ei missään muualla ja se että esim.kiellettäs aseet niin niitä saa pimeestikkin hankittua..suomessa on tälläkin hetkellä aseita pimeillä markkinoilla varmaan tuhansia.saas nähä miten tästäkin taas kärsii rehellinen metsästäjä/aseharrastaja.
Ennen ajateltiin, että rock musiikki oli pahasta ja lp-levyn kuunteleminen väärään suuntaan oli saatanan palvontaa... Aina keksitään outoja syitä ongelmille. Oiskohan vika muualla?