Terve,
Jokelan koulun murhenäytelmä herättää ajatukseni, siitä kuinka tänä päivänä lasten ja nuorten on mahdollista kerätä pää täyteen tietoa.
Kun informaatiota on enemmän kun omakohtainen komeus edellyttää, tällöin riskinä on tiedon arvon merkityksen vääristyminen.
Vertailukohtana se, kun jotakin vuosia sitten puhuttiin pikkulasten tv -katselusta. Kun lapsi kohtaa tv-maailmassa asioita, jotka ovat hänen kehitystason yläpuolella. Ongelmia on tiedossa.
Lapsi tai nuori ei kykene antamaan tapahtumille oikeaa merkitystä tai edes nimeämään asiaa. Hänellä ei omakohtaista kokemusta nähdystä/ luetusta/ kuullusta.
Tällöin "oman maailman ulkopuolinen" tieto ja informaatio alkavat, lasten ja nuorten (miksi ei myös aikuisenkin) mielessä vääristyä. Tästä syntyy kauhukuvia ja pelkoja.
- Media ja viihdeteollisuus ruokkivat/ ärsyttävät ihmisen perusvaistoja puolustautumis reaktio käynnistyy. Lehti myy koska itsesuojeluvaisto lisää halua saada asiasta kaikki oleellinen tieto oman turvallisuuden nimissä.
Tässä "Jokelan Auvisessa" mielikuvat loivat mielikuvan "sankarikuolema" kautta tulevasta kovin abstraktista hyväksynnästä.
Abstraktit ja järjenvastaiset pelot ruokkivat itse itseään. Mielikuvat syntyvät ja leviävät päässä kuin virus. Ylimääräiset ajatukset, teoriat, kuten historialliset tapahtumat ovat kaikkea muuta kuin todellista, lapsen ja nuoren elämässä. Se ei ole tätä päivää, tai hänen omaa elämäänsä liittyvää. Keskusteluyhteys on merkittävä turvallisuuden ja suhteellisuudentajun säilyttämisen kannalta, koko lapsen elämän pitkälle varhaisaikuisuuteen asti!
Kiitos A-studion viisaita puhuneelle Mäkijärvelle. Hän toi maanläheistä ja käytännön elämässä havaittua ymmärrystä lasten ja nuorten poikien elämästä.
Haluaisin vielä painottaa, että pojat ja nuoret miehet tarvitsisivat enemmän käytännön fyysistä tekemistä omien voimien kokeilua.
Naismaiset harrastukset kirjoituspöytien ääressä, vääristävät poikien maailmaa, kun oman sankarikomemukset puuttuvat. Turvalliset poikien ja miesten nahistelut, pelien tai mun fyysisen toiminnan kautta pitävät mielikuvat - ylisankaruudesta ymv. loitolla!!
Pojille voisi luoda kouluun urheilutunnille tarpeeksi haastavia lajea, vaikkapa nyrkkeilyä ym. jossa vahingot tulevat omakohtaisesti koettua.
Osanottoni, kaikille läheisensä menettäneille.
Tieto, tapaa yli-ihmisen
3
325
Vastaukset
- äiti maalta
Terve
Suosittelen jokaiselle lasten kanssa tekemisissä olevalle henkilölle luettavaksi Matti Bergströmin kirjaa LAPSI VIIMEINEN ORJAMME. Hän kuvaa kirjassaan aivotutkijan silmin mitä lapsillemme tapahtuu, kun he täytetään tiedolla ja ulkokohtaisella oppimisella.
Bergstöm painottaa, että oppiminen on mahdollista vain oman havainnon mukaan vapaaehoisesti. Pakottamalla lapsemme omaksumaan oman näkemyksemme tai yhteiskunnan käkemyksen maailmasta ja asioista teemme heille hirveän karhunpalveluksen ja samalla teemme tietenkin karhunpalveluksen myös yhteiskunnalle. Jokelan tapaus on ilmeisesti seurausta lastemme onnettomasta olosta koulussa.
Liiaallisen tiedon peittäessä alleen lapsen omakohtaista kokemusta lapsen oma sisäinen viisaus ja harkintakyky ei pääse kehittymään ja täten hän ei kykene kantamaan vastuuta pelkän tiedon varassa.
Lapsia voidaan sensijaan ohjata valitsemaan itse "oikein", jolloin lapsen oma arvomaailma kehittyy. Jokainen lapsi ja nuori kaipaa olla vapaa ja arvostettu.Hei Äiti maalta,
Kyllä, olen lukenut aikanaan ilmestyneen kirjan "Lapsi viimeinen orjamme".
Vaikka se niin vaikealta tuntuukin, Jokelan koulun tapahtumien postiivinen seuraus voisi olla näiden asioiden laajempi tiedostaminen.
Alkaisimme miettiä lastemme ja nuorten kyky ja mahdollisuutta, itsenäiseen ja arvostettuun lapsuuteen ja nuoruuteen. Vanhempien tai laajemman yhteisön tarve muokata, uudet sukupolvet omien pettymysten tai toiveiden toteuttajaksi, on väärin tuota kasvavaa yksilöä kohtaan.
Kaikkea hyvää, kaikille äideille ja isille- WideBelief
"Liiaallisen tiedon peittäessä alleen lapsen omakohtaista kokemusta lapsen oma sisäinen viisaus ja harkintakyky ei pääse kehittymään ja täten hän ei kykene kantamaan vastuuta pelkän tiedon varassa. "
Sama koskee myös lapsen vanhempia. Monien vanhemmat ovat myöskin eläneet ja elävät tiedon pakkosyötön varassa, ilman että vanhemmat sitä edes tiedostavat.
Monesti vanhempien "pakko", toisinaan valitettavasti, muuntuu seuraavan sukupolven normiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1981529
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58951- 85902
- 53826
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10730Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t264728Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338681Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74656