0-toleranssi

Olisiko se edes mahdollista?
2225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Koulukiusaamisen takia kymmenet tuhannet lapset saavat heikommat eväät tulevaan elämäänsä joten siitä on päästävä eroon.

Puuttumisen tekee vaikeaksi jatkuva ruikutus siitä että kiusaaja on uhri! Toimenpiteet täytyy kohdistaa kiusaajiin, niistä lievimpänä välittömät potkut ko. koulusta. Se on kiusaajan ja hänen vanhempiensa murhe miten sitten opetuksen järjestävät.

Äänestä
  • Uhreille eli kiusatuille täytyy antaa tukea ja sanoa että ei kiusaaminen heistä johdu eikä ole heidän syynsä. Kiusaaja ansaitsee rangaistuksensa, ja joka kerta kun joku kiusaa toista, on oltava seurauksena rangaistus. Näin kiusattu saa oikeudenmukaisuutta osakseen ja kiusaajan kiusaamiskierre katkaistaan. Ei mitään pään silittämisiä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koulukiusaamiseen! kirjoitti:

Olisiko se edes mahdollista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu