Mistä tietää, että raamattu on juuri se oikea kirja, jota pitää noudattaa?
Koska raamtussa sanotaan niin?
Eikö ole muidenkin uskontojen kirjoja, joissa sanotaan, että tämä on ainoa oikea?
Mitäs jos on syntynyt sellaiseen kulttuuriin missä esim. koraani on "pääkirja"?
kuinka monta muslimia on kääntynyt kristityksi?
Kuinka monta kristittyä on kääntynyt muslimiksi?
Kuinka monta hindulaista on kääntynyt kristityksi
kuinka monta kristittyä on kääntynyt hinduksi.
Kunka monta buddhalaista on kääntynyt kristityksi, kuinka monta kristittyä on kääntynyt buddhalaiseksi?
Mistä sen tietää mikä on ainoa oikea usko, jos jokaisessa uskossa olevassa kirjassa sanotaan, että tämä on se ainoa oikea.
Tai että hengellään sen tietää, kun jokaisen omaa uskoaan kantavan henki kertoo, että tämä on oikein.
Mitäs jos nuo kaikki uskonnot ovatkin totta.
Jospa on vain yksi Jumala.
Ja nuo kaikki uskonnot on suuntaviittoja ja ohjeita täynnä, sen yhden ja saman Jumalan luo?
Koska raamtussa sanotaan niin?
Eikö ole muidenkin uskontojen kirjoja, joissa sanotaan, että tämä on ainoa oikea?
Mitäs jos on syntynyt sellaiseen kulttuuriin missä esim. koraani on "pääkirja"?
kuinka monta muslimia on kääntynyt kristityksi?
Kuinka monta kristittyä on kääntynyt muslimiksi?
Kuinka monta hindulaista on kääntynyt kristityksi
kuinka monta kristittyä on kääntynyt hinduksi.
Kunka monta buddhalaista on kääntynyt kristityksi, kuinka monta kristittyä on kääntynyt buddhalaiseksi?
Mistä sen tietää mikä on ainoa oikea usko, jos jokaisessa uskossa olevassa kirjassa sanotaan, että tämä on se ainoa oikea.
Tai että hengellään sen tietää, kun jokaisen omaa uskoaan kantavan henki kertoo, että tämä on oikein.
Mitäs jos nuo kaikki uskonnot ovatkin totta.
Jospa on vain yksi Jumala.
Ja nuo kaikki uskonnot on suuntaviittoja ja ohjeita täynnä, sen yhden ja saman Jumalan luo?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Kysymyksesi on varmasti ihan aiheellinen. Yritän vastata jotain lyhyesti ja ehkä vajavaisesti :
Monista syistä olen päättynyt siihen, että Raamattu on luotettava. Siten ainoa mahdollisuus on, että se todella on Jumalan inspiroima ilmoitus ihmiskunnalle. Ihmisten väittämät ristiriitaisuudet häviävät, kun ne tarkemmin tutkitaan perusteellisesti ja oikealla asenteella. Kaikkia Jumalan salaisuuksia vajavainen ihminen ei pysty mitenkään tajuamaan. Jäljellä jäävät vaikeasti ymmärrettävät asiat eivät kokonaisuuden valossa vähennä tätä luotettavuutta.
Näitä asioita on tuotu esille mm. linkissä : http://www.nic.fi/~jlindell/raam.htm ja sen alalinkeissä. Miljoonat ovat omassa elämässä saaneet kokea evankeliumin sanoman voimaa, kun he ovat siihen turvautuneet.
Entäs muiden uskontojen "pyhiä kirjoja" ? Niistä vain kolme asiaa.
Ensinnäkin vain muutamalla suurella uskonnolla on pyhä kirja, jota väitetään "Jumalan Sanaksi". Useimpien uskontojen, esim. hindulaisuuden ja buddhalaisuuden, piirissä syntynyttä kirjallisuutta tämän uskonnon kannattajat pitävät pyhänä ja katsovat sen olevan täynnä viisautta, mutta mitenkään erehtymättömänä sitä ei pidetä. Niinpä niitä voi lukea, mutta tulee arvioida itse, missä määrin ne sisältävät "pyhää viisautta". Toisinaan niissä esiintyy sitä, toisinaan ei. Näin voisivat sanoa myös kyseisen uskonnon kannattajat.
Toiseksi, kun ajattelee niitä uskontoja, joilla on "kilpaileva Raamattu", järkevintä olisi lähteä liikkeelle siitä, mikä tiedetään, ja edetä kohti tuntematonta aluetta. Kun tiedän, miksi uskon Jeesukseen, miksi uskon Raamattuun ja mitä Raamattu on saanut aikaan elämässäni, on minun on lähdettävä liikkeelle tästä. Kun sitten arvioin käytävää "kilpailua" tässä valossa, päädyn siihen johtopäätökseen, etteivät nämä muut kirjat voi olla Jumalan Sanaa, koska ne ovat ristiriidassa Raamatun kanssa tietyissä keskeisissä kysymyksissä. Ne ovat samanlaisia kuin muutkin uskonnolliset kirjat siinä, että niissä saattaa olla runsaasti inhimillistä viisautta. Kuitenkaan niissä ei ole sitä arvovaltaa, mitä Jeesus katsoi Raamatulla olevan.
Asiantuntijoiden mukaan on islamilaisia kirjoja, joissa pyritään todistamaan Koraanin inspiraatio, ja mormonien kirjoja, joissa pyritään todistamaan Mormonin kirjan inspiraatio, mutta nämä yritykset ovat olleet aika vaatimattomia. Niissä ei yksinkertaisesti ole sellaista vastaansanomatonta luonnetta kuin ylösnousemuksella tai Raamatun täyttyneillä profetioilla. Sitä paitsi nämä molemmat (ja monet muut samantapaiset) teokset ovat ristiriidassa Raamatun kanssa perustavissa kysymyksissä, ja siksi ne samat perusteet, joiden vuoksi uskon Raamattuun, estävät minua uskomasta niihin. Joten ensinnäkään ei ole hyviä syitä, jotka puhuisivat niiden puolesta, mutta lisäksi on vankkoja todisteita, jotka puhuvat niitä vastaan.
Kolmanneksi on myös muita teoksia, joihin sisältyy väite siitä, että ne ovat Jumalan Sanaa. Tämä kertoo mm. siitä, että ihmisillä on voimakas tarve saada kuulla Jumalan Sanaa.
Mutta silloin niiden ei saisi olla ristiriidassa luotettavaksi todetun Raamatun kanssa. Jos tutkii lähemmin väitteitä "Jumalan ilmoituksesta", saa huomata, että yksin Raamattu kestää ehdottomana "Jumalan Sanana". Muissa teoksissa voi olla, ja onkin, upeita kirjallisia arvoja ja filosofisia oivalluksia, mutta eivät välitä ihmiskunnalle sitä, mitä se kaikkein kipeimmin tarvitsee: Jeesuksen Kristuksen persoonaa.
Käsitin kirjoituksestasi, että uskosi on uskon asia. Sinä et pysty todistettavasti kumoamaan muita kirjoja.Ainoastaan uskot, että raamattu on se ainoa oikea. Ja muut ovat vääriä, koska sinun oikea kirjasi raamattu niin sanoo.
Mutta kuka tai mikä on sanonut sinulle , että juuri raamattu on oikea, muuta kuin uskosi.
Entä jos muut uskovat yhtälailla oman kirjansa sanaan ja väittävät näin omaa kirjaansa vain ainoaksi oikeaksi, perusteena myös se, että uskoo niin.
Eikä tässä ole jokin ristiriita.
Jokin korkeampi kuin pyhät kirjat on oltava olemassa.
Jokin se mitä kutsutaan Jumalaksi.
Jokin minkä vain ihmisen sisin tuntee.
Jokin joka kertoo mikä on oikein ja mikä väärin.
Jokin joka antaa sisälle rauhan.
Jokin joka on Jumala.
Siis mistä kirjoita lähdemme etsimään Jumalaa, eikö se ole meidän jokaisen sisällä tuo Jumala.
Sisälläni oleva omatunto on Jumala.
Jotain jota käsitän on Jumaluutta.
Elämä itsessään on Jumala.
Ympärillämme oleva luonto on Jumala.
Rakkaus on Jumala.
Pitkämielisyys on Jumala.
Kärsivällisyys on Jumala.
Kestävyys on Jumala.
Kaiken kattava inhimillisyys on Jumala.
Jos ja kun näin olemme kaikki samaa Jumalaa, miksi meidän pitää vielä sotia toisiamme vastaan.
Vai onko niin, että jokaisen meidän sisällä on se hyvä ja paha. Ikuinen kamppailu siitä kumpi on voimakkaampi. Tahto on tehdä hyvää, mutta jokin käskee "tekemään" pahaa. Vaikkapa siten, että yritämme viedä toisiltamme sen pienen uskonrippeem joka meillä kullakin on.
Oman Jumalamme. Emme suvaitse sitä, että jokaisella on oma Jumalansa vaan haluamme, että hänen Jumalansa on sama kuin omani.Sodin ja haavoitan vaikka sanoin toista, ellei hän ota minun Jumalaani vastaan.
Eikö usko ja oma Jumala kuva ole aika itsekästä ajattelua. Minun Jumalani on ainoa oikea.
Satutan sinua, koska en hyväksy sinussa olevaa Jumalaa. Sinun Jumalasi on väärä, siis sinä et ole ihmisenä arvokas, koska et ole tajunnut sitä, että vain minun Jumalani on oikea.
En näe tuossa ajattelussa mitään inhimillistä.
Vaikka kuinka yritämme sanoa, että teemme "käännytystyötä" rakkaudesta, jotta sinäkin oppisit tuntemaan saman rakkauden, ei siinä ole rakkauden hiventäkään, jos emme kunnioita ihmisen "minää", sitä Jumala kuvaa, joka hänellä on. Jos sanomme, että Jumalasi on väärä sanomme samalla että olet ihmisenä väärä.
Ei sellainen voi olla rakentavaa.
Se rikkoo ihmistä ja hänen minä kuvaansa.
Miksi jokainen ihminen ei saisi rakentaa itselleen sitä Jumala kuvaa, joka tekee hänet onnelliseksi ja autuaaksi.Joku tarvitsee etsiessään oppeja (raamattu, koraani ym), mutta kuitenkin se lopullinen ratkaisu tehdään vain ja ainoastaan Jumalan kanssa.
Onko niin vaikea oppia ymmärtämään, että jokaisen sisällä on oikea Jumala jos siellä on vain rauha .
Kuinkahan monen uskonnon ja ideologian perusteita on juuri tuo väittämä;"Jos sydän ei sinua syytä on sisälläsi rakkaus, hyvyys ja rauha eli Jumala"
Toivon oikein valoisia ja antaumuksellisia hetkiä sinullekin Jumalasi kanssa
Vastaa
Monia vastauksia löydät alkuperäistä kristinuskoa edustavilta internetsivuilta:
http://www.Jeesus-on-Herra.com
Kannattaa tutustua!
Siunausta!
Vastauksia kristinuskoon.
Tottakai raamatussa sanotaan, että kristinusko on ainoa oikea.
Niin sanotaan koraanissakin, että islamin usko on ainoa oikea.
Ja monessa muussa uskonsuunnan kirjassa.
Kuinka internetissä voi olla alkuperäistä kristinuskoa, hyvä että tiedotusvälineitä oli silloin edes keksitty kun raamattua kirjoitettiin ylös.
Kuinkahan monen välikäden kautta nuo internetsivut ovat käyneet, jotta ovat saaneet alkuperäisen asun.
Ei Weijo-kulta.
Ei näinä aikoina kannata enää uskoa mihinkään mitä on kirjoitettua materiaa. Ainoa mihin nykyään kannattaa uskoa on tunne, se sisäinen ääni sisällä joka kertoo minulle mikä on oikein ja mikä on väärin. Se sisälläni oleva alkuperäinen Jumala. Siihen kannatta jokaisen tutustua. Itsessään olevaan Jumalaan ja kysyä tältä mikä on oikein ja mikä väärin.
Siunausta ja rauhaa Weijo sinullekin!
Kristinusko on Jeesus-uskoa. Se on ollut ja on ja on tuleva olemaan täysin mahdotonta uskottavaksi. Ellei Pyhä Henki kirkasta Jeesusta ihmiselle... Jumalan Poikana: uskon alkajana ja täyttäjänä.
Monet kokevat tämän 'uskon' liian helppona, naiivina ratkaisuna. Mutta älkäämme edes unohtako käsitettä 'armo'!
Ilmainen armo ei ole halpaa! Jostakin syystä ihmisen on vaikeaa saada lahjaksi mitään... edes sielunsa pelastusta!
Minulla tämä uskon polku on mennyt näin:
Ensin väkevä herätys ja uudestisyntyminen
hallelujah siunattua "synnitöntä" tietä eteenpäin
ei jaksa pelleillä, vaikka kuinka rukoilee,
ei jaksa, Herra jos olet olemassa armahda mua.
Uusi herätys,kukkuu Jeesus täällä;" minun armossani on kyllin lapsi lepää siinä vaan"
"Saat rakastaa kaikkia. Saat tykätä kaikista. Ei ole pakko sanoa, sinä syntinen kurja ota Jeesus vastaan tai olet matkalla helvettiin, koska niin ei ole, Minun armossani on kyllin"
Ihanaa Jeesus, että avasit sydämeni näkemään maailman ja Jumalan.
Jumala on kaikkialla.
Jumala on rakkaus.
Jokaisessa ihmisessä on Jumala.
Luonnossa on Jumala.
Ihan totta, Jumala on suunnaton ja suuri.
Käsittämätön asia. Jumala on kaikkialla ja kaikissa.
Tuolta vaan ei löydy mitään vastauksia kysyjän kysymykseen.
Itse oeln kristitty, uskon siis, että Raamattu on se oikea... Tosin olen sitä mieltä, että sitä ei voi eikä saa lukea tarkoitushakuisesti, poimimalla asiayhteydestään irrallisia jakeita. Ja se on hyvin ongelmallinen ja ristiriitainenkin kirja. Ja kukapas/ketkäs muut niitä ristiriitaisuuksia ja tulkinnanvaraisuuksia tulkitsevat kuin me ihmiset.
Mutta uskon, että kuvani Jumalasta on äärettömän rajallinen, oikeastaan Jumala voi vasta alkaa siitä, mihin oma käsityskykyni päättyy.
Siksi uskon, että uskoni ei ole ainoa oikea. Ja se on puhtaasti uskon asia. En pysty sitä mitenkään todistamaan.
Voisitko rukoilla itsellesi uskoon tulemista?
Ohjeet löytyvät sivuilta:
http://www.Jeesus-on-Herra.com
Ohjeita elämän arkeen totta on se mitä edellinen kirjoitta kertoon raamattu ei aina aukene tarkoituhakuisesti poimittuna,se on jumalan sana kokonaisuutena.
Kristyttyjä on nimi kristityt ja uudesti syntyneitä jälkinmäisille raamattu on jokapäiväinen hengen ravinto,pelastumisen perus kivi,ohjeet voimassa olleet tähän päivään saakka.
Eikä vesity,usko eiole ihmisen aikkan saanti se on ainoastaan jeesuksenteko kaikki mikä on raamatun ulkopuolelta on muualta kotoisin eikä pelasta ihmistä,väärät profeeta käyttävät eksyttääkseen ihmisiä,joka ei tunnusta kolmiyhteistä jumalaa on harhaa.
Olet koknut kristillisen heräämien, eli tullu uskoon.
Mutta usko ei ole vain tummelila.Se on arkipäivää myös: hankalia ihmisiä,epäonnitumista. Ja ennen kaikea pettymystä omaan itseensä. Viittaan vain Ps,23 "Vaikka minä vaeltaisin pimeässä laaksossa,en minä pelkäisi mitään pahaa,sillä sinä olet minun kanssani."
Tai hebrealaiskijen 12luvun: "Että ole vielä verille asti tehneet pahalle vastarintaa"
Mutta tärkein tulee esile roomalaiskirjeen 8 luvun 1-3,14-16,31-35 .Tärkeää on lukea koko luku.Viellä yksi poiminta edellä olevasta: Kuka voi tuomita ...- Jumala, mutta Hän armahtaa.. Hän tuntee meidän ailahtelevan mielemmel.
Usko ei ole vain tummetila, se on totena pitämistä Lue Hebreaiskirjeen 11 luku.
Älä sano tuolla tavalla.
Mikä sinä olet sanomaan ihmiselle, voisitko rukoilla itsellesi uskoon tulemista.
Kyllä Jeesus jo rukoilee kaikkien puolesta.
Ei siihen tarvita ihmistä söheltään väliin, tulee vain pian pahaa ja väärää jälkeä.
Antaa kaiken tapahtua Jumalan tahdon mukaan.
Rukoile sinä kaikkien puolesta uskoon tulemista, jos se sinua häiritsee, ettei Jumala ole vielä jokaiselle ihmiselle kertonut tietä.
Kaikki ajallaan. Ei kiirehditä.
Lepää sinä Weijo lepää vaan,
lepää ja katso Karitsaan.
Kiitos kun kerroit.
Vaikka olen kyllä itse todennut tuon saman.
Tämä on tuiki tavallista elämää, nousuineen ja notkoineen.
Ainoa ero tämän ja entisen välillä on se, ettei epätoivo ole enää toivotonta.
...tehtävä on julistaa Jumalan sanaa milloin tahansa ja missä tahansa!!!
>>. Tim. 4:2
saarnaa sanaa, astu esiin sopivalla ja sopimattomalla ajalla, nuhtele, varoita, kehoita, kaikella pitkämielisyydellä ja opetuksella.
Sitä gumrainin kirjekäärölahkoa joka koettaa päästä täydellisyyteen ja puhtauteem ja heittää ja heittää kaikki likaiset ja epätäydelliset pois armon ulottuvilta ja harrastaa puhtaamman oikeutta nuhdella likaisia.
Hui hai , sanon minä upotettu.
Nuhdelkaa te Weijon ja muiden upotettujen kanssa toisianne ja jättäkää meidät "vääräuskoiset" rauhaan.
Siunaa se Jeesus meitä siinä missä teitäkin.
Ei sinun siitä tarvitse upotettu huolta kantaa, kyllä Jumala huolen omistaan kantaa.
...että Jeesus pitää omistaan huolen!!!
Siunausta myös sinulle Jeesuksessa! ;=)))
Että kyllä se Jumala sen sydämen näkee, jos suullaan sanoo, että siunausta vaan, mutta sydän ajattelee että helvettiinhän nuo ovat menossa.
Kyllä se Jumala semmostakin ajatusta kurittaa ja ojennukseen ittensä ylentäjät laittaa.
Jeesus pitää kyllä ihan kaikista huolen ei pelkästään omistaan;(
Omathan on jo turvassa maailman pahuudelta mitä niitten perään tarttee kattoa, syntiset ne on peräänkatottavia,
sano tää kristitty joka on elävästi tuntenut
Jumalan armon ja rakkauden kaikkia ja kaikkea kohtaan;)
Paavossa !
Yhtä vähän kuin mä haluan sun toivottavan mulle Jeesus-siunauksia, sä haluat mun toivottavan sulle Paavon siunausta. Jos joku ei halua itteään evankelioitavan, niin sitte ei halua!!!!Ei sulla oo oikeutta saarnata niille jotka EI HALUU kuulla!!!!
Tossa kävi just sielunvihollinen mulle sanomassa, että nyt nuhtelet itseäsi kun alat muiden nuhtelusta ottaa hernettä nenään.
Ja niin mää nuhtelin itteeni, kunnes tajusin että se olikin sielunvihollinen joka niin käski taas kerran tehdä...
on se ovela veikko...
..olekin niin, että sinä oletkin tullut tänne itse hakemaan tuota "saarnaa" jotenka tämäkin asia on tullun näin sitten hoidettua!;=)
Kyllä se Kristitylle vain kuuluu mennä sopivalla ja sopimattomalla ajalla viemään Jumalan sanaa eteenpäin! Se on selvä Raamatun kehoitus! Emmehän toki saa "idioottimaisesti" toimia vaan tietysti kaikessa täytyy olla tietty kurinalaisuus!
Kerro Paavolle terveisiä!;=)))
Siunausta Jeesuksessa sinulle!;=))
Samoin sinulle siunattua elämää;)))))
Siis meni nimet väärin päin,
sitä se sielunvihollinen teettää
Jos joku ei tahdo lukea Jumalan Sanaa, niin paras keino on pysyä poissa tältä foorumilta.
Täällä kun on lailliset oikeudet tuoda esiin oikeaakin Jumalan Sanaa.
jos sä et tykkää muslimeista tai muista, niin noudatappas omaa ohjettas ja pysy poissa niitten foorumeilta haukkumasta.jos ei nimittäin niitten sanomat kiinnosta.
Kas kun olen ennättänyt tulla uskoon (olen edelleen) jo kauan ennen sivustosi ohjeita...
1Kor.13:
13. Niin pysyvät nyt usko, toivo, rakkaus, nämä kolme; mutta suurin niistä on rakkaus.
Sitä suurinta, elikkä rakkautta ei ole monopolisoitu tai patentoitu pelkästään kristityille.
Usko jää toiselle sijalle rakkauden kanssa, joten tämän Jeesuksen sanoman mukaan ei ole väliä että mihin uskoo kunhan rakkautta löytyy sydämmestä ja sellainen ihminenhän ei voi olla paha ja lapsikasteellakin pääse pällistelemään Paratiisin riemuja.
Siinä moni "tosi uskovainen" kirskuttelee hampaitaan meidät siellä nähdessään tai jos yleensä ovat sinne itse päässeet sillä sydämmensä kyllyydestähän monikin puhuu ja varsinkin helvetistä paasaajat.
Rakkaudettomilta vaikuttavat monenkin uskovaisen höpinät.
Vilkaisepas uudelleen kuka sen korinttilaiskirjeen kirjoitti! Eli siis kuka kirjoitti ne sanat uskosta, toivosta ja rakkaudesta. (silti se, että sitä ei kirjoittanut Jeesus ei vähennä sen arvoa ja tärkeyttä) Myös mitä uskosta ja sen tarpeellisuudesta sanotaan yleensä kirjoituksissa.
Heprealaiskirjeen (sama kirjoittaja kuin korinttilaiskirjeelläkin) 11:6:n mukaan "ilman uskoa on mahdoton olla otollinen, sillä sen joka Jumalan tykö tulee, täytyy uskoa että Jumala on ja että hän palkitsee ne jotka häntä etsivät".
Jaakob kirjoitti samaisesta asiasta seuraavasti: "Jos joltakin teistä puuttuu viisautta, anokoon sitä Jumalalta, joka antaa kaikille alttiisti ja soimaamatta, niin se hänelle annetaan. Mutta anokoon uskossa ollenkaan epäilemättä; sillä joka epäilee on meren aallon kaltainen, jota tuuli ajaa ja heittelee. Älköön sellainen ihminen luulko Herralta mitään saavansa." Jaakob 1: 5-7
Et kai sinä taas yritä viedä muilta kuin kritityiltä pois osuutta Jumalan rakkauteen ja armoon.
"Jos joltakin teistä puuttuu viisautta, anokoon sitä Jumalalta, joka antaa kaikille alttiisti ja soimaamatta, niin se hänelle annetaan. Mutta anokoon uskossa ollenkaan epäilemättä; sillä joka epäilee on meren aallon kaltainen, jota tuuli ajaa ja heittelee. Älköön sellainen ihminen luulko Herralta mitään saavansa."
Ei tuossa sanota mittään, että kristinusko on ainoa oikea. Siinä puhutaan uskosta Jumalaan.
Ja tuo, että kun anoo ilman viisautta eli jotain toisarvoista, ei sitä varmasti saa. Mutta jos anoo Herralta jotain hyödyllistä sen saa ja sen saa sillä, että mieli ja sielu muuttuu ymmärtämään elämän hyvyyden ja sen voimavarat.
Jos siis anoo lottovoittoa sitä tuskin saa, mutta jos anoo lähimmäisen rakkautta sitä myös saa ja sen saaminen perustuu siihen , että alkaa pikkuhiljaa itse sisällään ymmärtää uskontojen ja Jumalan suuruuden tässä maailmassa.
Pieni ihminen on luonut suuren Jumalan selviytyäkseen ja ymmärtääkseen mikä on oikein ja mikä väärin vai onko niin että Jumala on luonut pienen ihmisen ja antanut tälle ymmärryksen ja ajattelukyvyn ja taidon erottaa mikä on oikein ja väärin.
Se tapa kuinka valittiin raamattuun 66 kirjaa se
tapa heikonti minun uskoani , Sillä kirkko historia koettaa piiloittaa kuinka tapahtui
66 den kirjan valinta ja miksi kirjoja piti olla
66 . Kun 66 kirjaa valittiin sanoi valinnan johtaja , Että nyt tapahtuu pyhä taika temppu
kun luin sen kuinka valinta tehtiin se oli todella taika temppu ,Kuitenkin nykyisessä
Raamatussa on silti ihan tarpeeksi väittelyn
aihetta . Siiä piiloitettiin kirjoja mutta onhan
niitä kirjoja vielä riittävästi joten ikuinen
väittely on jatkuvasti olemassa , Ja monesti
heitetään lapsi pesuveden kanssa ulos . katso
Raamatustasi kuinka paljon nykyisissä opetuksissa
on vielä Jeesuksen Alkuperäis oppia jäljellä .
Jos olet Älykäs niin huomaat mitä nykyään opetetaan pyhänä Jeesuksen sanana . Tämä joka ei
täsmää Jeesuksen sanojen kanssa , Se sanotaan
ettei se sovi nykyaikaan ja nyky kulttuuriin .
Kun jo raamatun kirjojen valinta vaiheessa tehtiin vilppiä on se sama vääristely jatkunut
aivan meidän päiviimme . Siksi pitää olla paljon
tulkkeja jumalan sanalle , Joten kaikkiin
syyhyin löytyy aina oikeita voiteita . Miksi ei
raamatun koko totuus enää kelpaa Sitä ihmettelee
ystävyydellä Aramis ::
Ehkäpä tämä 2000-luku on tehnyt ihmisistä niin älyllisiä olentoja , että harva enää nielee asiaa kuin asiaa tutkimatta.
Vielä vuosisadan alussa oli paljon luku- ja kirjoitustaidottomia. Oppi mitä saatiin tuli kinkereillä jaoppi oli pääasiassa Jumalan sana ja raamattu.
Sen enempää miettimättä asioita uskottiin sanasta sanaan jokainen sanoma ja jokainen kertomus.
Nykyajan ihminen käyttää jo ajatteluaan ja tietoaan mikä on mahdollista ja mikä ei, eikä enää usko päättömästi jokaiseen lauseeseen kirjaimellisesti vaan löytää sanojen takaa hienoja ja upeita vertauskuvia.
Saa nähdä kun menee seuraavat 100 vuotta eteenpäin ,kuinka paljon raamatun teksi on taas muuttunut ja ihmisten käsitys uskosta ja Jumalasta muuttunut.
Jotenkin luulen, että pikkuhiljaa ollaan menossa kohti yhtä suurta uskontoa jossa kaikilla ihmisillä on sama Jumala.
Ja tuo Jumala on se ihmisen moraalin asettaja ja inhimillisyyden perikuva.
Se samainen joka löytyy kaikista maailman uskonnoista.
Jonakin päivänä varmasti on enää yksi usko ja yksi Jumala.
Siihen käsittääkseni Jeesus sanomallaan pyrki, että kaikki kansat olisivat yhtä.
Ehkä tuo Jeesuksen sanoma ja toive jonakin päivänä toteutuu kunhan kansakunta on saanut hieman enemmän ymmärrystä ja järkeä.
Ymmärrystä miten rakentaa ihmiskuntaa eikä hajoittaa oppiriidoillaan.
Siunaten maailmaa;)))