Tossa katsoin juuri uutiset jossa kävi ilmi että vanhemmat ovat poliisin suojelussa.Kaikki tuomitsijat ottakaa hyvät ihmiset huomioon että vanhemmat menittivät lapsensa.Jota aikanaan odottivat 9kk.Älkää vanhempia tuomitko.He ovat surulliseen asiaan täysin syyttömät.Ja miltä nuoremmsta sisaruksesta tuntuukaan voi vain arvata.Häntä pitää nyt tukea ja ottaa huomioon onhan lapsesta kyse.Ja myös hän on täysin syytön asiaan.Ja menetti veljensä joka oli tärkeä ihminen nuorelle lapselle.Ja ihmiset ovat tosi ajattelemattomia jos vanhempia lähetään uhkaileen.Eli miettikää myös miltä heistä tuntuu kun koko Suomi on heitä vastaan.Voimia kaikille läheisensä menättäneille.
ÄLKÄÄ VANHEMPIA TUOMITKO
YKSI VAIN
132237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mutta ideologioita, joita vanhemmat (tai todistettavasti ainakin toinen vanhemmista) – niiden tuomitseminen ei ole vain luvallista vaan ainoa mieleen tuleva asia!
Mutta ideologioita, joita vanhemmat (tai todistettavasti ainakin toinen vanhemmista) – ovat kannattaneet: niiden tuomitseminen ei ole vain luvallista vaan ainoa mieleen tuleva asia!
Olen ihan samaa mieltä kanssasi! Vanhempia, sisaruksia, sukulaisia ja ystäviä ei todellakaan pitäisi syyllistää. Tuskin kukaan haluaa lapsestaan murhaajaa, ja heillä on varmasti tarpeeksi vaikeaa jo muutenkin. Ensinnäkin suru ja häpeä siitä, että poika tosiaan teki jotain noin kauheaa ja toisekseen kuolemasta ja menetyksestä johtuva suru.
Sitäpaitsi, ammuskelu on jo tapahtunut, kukaan ei enää voi tehdä asialle mitään, vaikka kuinka haluaisikin. Lisäksi veikkaan, että pojan vanhemmat muuttaisivat mennyttä enemmän kuin mielellään, jos vain voisivat. Tapahtumaa ei voinut ennustaa ennen kuin oli jo liian myöhäistä, enkä usko pojan vanhempien kasvatusmetodeissakaan olleen erityistä vikaa.. Eli ei kenenkään syy erityisesti, paitsi ehkä Hitlerin.
myös minäkin, että vanhemmille, veljelle ja suvulle annetaan lupa surra rauhassa. Meiltä on onnettomuudessa kuollut jo vanhempi lapsi ja nuorempi lapsi joutui käymään meidän lailla lähes helvetin läpi..
En minäkään, vaikka kuinka suojelisin lastani ja yrittäisin opettaa elämää..en voi tietää minkä polun hän elämässään valitsee.
En mä voi suojella hänen sydäntään ja mieltään,voin vain toivoa parasta.
Se mikä on tapahtunut, ei sitä kostamalla tai vihalla saa peruutettua..
En usko, että kukaan isä tai äiti halua, että lapsi tekee noin ja jos vain olisivat voineet, olisivat varmasti lastansa auttaneet.
Tällä palstalla joku sanoi, että olisihan sen läheisten pitänyt huomata..
Lapset harvemmin näyttävät vanhemmilleen pahaaoloaan, he yleensä eivät halua tuoda tuskaa läheisilleen..saman huomasin omasta lapsestani silloin kuin hän veljeään suri. Meillä oli onneksi jo tapahtuneen vuoksi lastenterapeutti apunamme.
Yleensä masennus ym on muiden helpompi huomata kuin vanhempien..Jokainen jolla on isompi lapsi tietää, että kun lapselta kysytään esim kuinka päivä meni..se menee aina hyvin, vaikka todellisuus olisi aivan muuta, lapset haluavat suojella vanhempiaan.
Toivon todella paljon voimia,rakkautta ja tukea kaikille omaisille.
Samaa mieltä kanssasi!
Jos lähetään hakeen vikoja.Niin Suomessa on vankiloissa paljon ihmisiä.Herää kysymys miksi?Onko vanhemissa vikaa vaiko kasvatuksessa? Jokainen on polkunsa valinnut.Kun kyseessä on aikuinen ihminen.Ei ne vanhemmat voi olla valintoja tekemässä lastensa puolesta.
En kerta kaikkiaaan ymmärrä tällaista raakuutta ja julmuutta ihmisiä kohtaan, joita ei tunne ja ole koskaan tavannut. Vanhemmilla on tällä hetkellä moninkertainen suru, sillä yhtä aikaa tuli liian monta järkytystä. Miettikää ihmiset mitä täällä lauotte. Oletteko olevinanne hyviä ihmisiä, kun tuomitsette toiset hetkellä, kun heiltä on pudonnut poa koko elämältä?! Tutkitaan ensin ennen kuin hutkitaan! Nuori voi olla aika taitava kotona peittelemään ongelmiaan. Nytkin oli sanonut isälleen menevänsä äidinkielen tunnille. Isä ei edes tiennyt, että pojalla ase. Täysi-ikäisenä oli sen saanut ostaa ilman vanhempien lupaa. Jos pitää paikkansa, että poikaa kiusattu koulussa, katse peiliin, ketkä täällä osallistuvat nyt enkiseen väkivaltaan. Perheessä lapsi, joka tarvitsee nyt kaiken tuen, eikä yhteiskunnan tuomitsemista.
Olen aivan samaa mieltä. Vanhempia ei saa syyllistää.Tapaus on muutenkin käsittämättömän kamala.Kaikkien kannattaisi miettiä miten tällaiset teot eivät enää pääsisi toistumaan? Kuunnelkaa nuoria, ja ottakaa Heidän puheensa vakavasti huomioon,niin saatte tietää missä mennään.Ehkä kouluoloissakin voisi saada parannusta aikaan!
ensin sympatiat olivat perheen puolella, mutta heidän kasvatusmetodinsa ovat varmasti vaikuttaneet tulokseen. Toivottavasti pikkuveli saadaan paremmille raiteille!
Vai miten itse käyttäytyisitte kuultuanne lapsenne ampuneen useita ihmisiä? Seisoisitte julkisessa tilassa pöydällä jotta kuulisitte paremmin mitä radiossa kerrotaan? (poliisi, jonka seurassa perhe oli varmasti tarjoaisi pyydettäessä yksityisempääkin tilaa ja pitäisi ajantasalla)
Missä menee normaalin raja?Ei kukaan voi toisten tekosista ottaa vastuuta.Ei vanhemmat ole aikuisten lasten matkassa koko aikaa.Eli vanhemmat syyttömiä asiaan.Miksi vankiloissa ihmisiä jos ollaan niin hyviä kasvattajia?
tänä päivänä aivopestää. ja jos olisi niin kyllä hän olisi aikaisemmin alkanut paasata.onhan tuo tullut selväksi että hän oli masentunut!
vaikka kyllähän vanhemmatkin saa masennuksen aikaan omatkin eivät ole ikään kuunnelleet mitä olen sanonut. tässä sitä mennään illat itkien ja yöt..haudon välis kamaliakin..mutta aamulla ne unohtuu hetkiksi ku työt alkavat.
mutta tosi asia on se ettei pekan vanhemmat ole häntä käskeneet tappaa ihmisiä!
T:
ihan normaali muiden keskuudessa sydän särkyneenä ja luottamus kaukana
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000001484&posting=22000000030440681
Ihan perus ajatuksia, oikeastaan tosiasioita. Se että ei-inhimillisiä mitälie pitäisi alka vähentään, ei tarkoita että "ottakaa aseet ja menkää ampumaan". Ottakaa nyt jumalauta järki käteen ja lakatkaa niiden syiden etsiminen. Vain hän itse tiesi miksi niin teki, ja jätti siitä viestin. Siitä voi lukea syyn.