Reaalitulot laskevat

Vanhasen hallitusten aikana on tehty päätöksiä joilla käteen jäävän rahan ostovoima alenee. Varsinkin kun tämä hallitus on jo päättänyt ensi vuoden lisäveroista tilanne muuttuu entistä pahemmaksi. Vaikka talous muuten toimii niin poliitikot pitää verotuksella asuntovelkaisen lapsiperheen tiukoilla.
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id74582.html
7126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

nousuihin(kuluttajahinnatja verot) ainakin osittain syynä energian ja m.m. palkkakustannusten nousu....
Tietääkseni hallitukset (ei Vanhasenkaan)eivät pysty sanelemaan enempää öljyn kuin työvoimankaan hintoja..
Tälläkin sivulla on paljon kirjoittelijoita, jotka ovat vailla entistä suurempia korotuksia m.m. s.hoitsuille ,opettajille, ym.kuntien ja valtion budjettien kautta palkkansa saaville...

Sitten osa näistä samoista pelleistä ihmettelevät, miksi pitää nostaa veroja...haloo!!

Äänestä
  • kun kansan edustajien palkkoja nyt nostettiin taannoin sadoilla euroilla ja uhkasiko he mennä lakkoon.

    Äänestä

  • Ei oteta rahnoja veronmaksajilta. Otetaan ne siitä talouskasvusta. Sehän on ollut ilmiömäistä luokkaa jo vuosikausia.

    Äänestä

  • Talouskasvu kirjoitti:

    Ei oteta rahnoja veronmaksajilta. Otetaan ne siitä talouskasvusta. Sehän on ollut ilmiömäistä luokkaa jo vuosikausia.

    Ainakin energian verotusta on jo päätetty kiristää ja se nostaa sitten muita hintoja. Suuressa osassa maata kuntaverokin nousee 0,5 tai 0,75 prosentilla kun valtio kiristää niitä. Hallituksen taktiikka näkyy läpi siinä että ruuan alv-alennus ajatellaan tehdä muutama kuukausi ennen vaaleja jolla sitten taas kerättäisiin köyhien äänet porvareille. Älkää menkö lankaan, hyvät ihmiset.

    Äänestä

...että tämä porvarihallitus on linjaltaan jopa edellisiä hallituksia kovempi kun on kyse tavallisen ihmisen arkielämästä. Varakkaimmilta poistetaan veroja eikä niiden hintalappuja juuri huudella, mutta auta armias jos tavalliselle ihmisille haluaa pientäkin apua verovaroista alkaa hirveä itku: Ei ole varaa, ei ole varaa...
Ei kai sitä varaa olekaan, kun kieltäydytään maksukykyisimmän kansanosan verotuloista.

Äänestä
  • ja sak:n päättäjät ovat jakaneet rahat hyvin toimeentuleville paperimiehille ja nyt ennestäänkin hyväpalkkaisille hoitajille vaaditaan ylisuurta korotusta jopa näitten kurjimmista kurjimpienkin elämän vieläkin kurjemmaksi tekemiseksi.

    Nyt kun otettu käyttöön vielä ihmishengillä uhkaaminen, niin seuraavissa palkkaneuvotteluissa on jo käytössä kiväärit kovat piipussa, jotka tietenkin ovat demarit/sak antaneet jäsenmaksua vastaan kannattajilleen.

    Äänestä

  • mutta kun demareiden kirjoitti:

    ja sak:n päättäjät ovat jakaneet rahat hyvin toimeentuleville paperimiehille ja nyt ennestäänkin hyväpalkkaisille hoitajille vaaditaan ylisuurta korotusta jopa näitten kurjimmista kurjimpienkin elämän vieläkin kurjemmaksi tekemiseksi.

    Nyt kun otettu käyttöön vielä ihmishengillä uhkaaminen, niin seuraavissa palkkaneuvotteluissa on jo käytössä kiväärit kovat piipussa, jotka tietenkin ovat demarit/sak antaneet jäsenmaksua vastaan kannattajilleen.

    ..yksinkertaisuus! Paperimiehet saavat kyllä palkkansa yhtiöiltä eikä veronmaksajilta. Maksavatpa vielä tuntuvat verot tuloistaan.
    Harvassa ovat nuokin mielipiteet että hoitajat olisivat hyväpalkkaisia. Sitäpaitsi kokoomuksen "Justiina" se on tätäkin työtaistelua vetämässä ja kaulintaan heiluttamassa.
    Muuten porvarihallitus se niitä kovia piippuun on laittamassa pakottaakseen porukat töihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mirja S kirjoitti:

Vanhasen hallitusten aikana on tehty päätöksiä joilla käteen jäävän rahan ostovoima alenee. Varsinkin kun tämä hallitus on jo päättänyt ensi vuoden lisäveroista tilanne muuttuu entistä pahemmaksi. Vaikka talous muuten toimii niin poliitikot pitää verotuksella asuntovelkaisen lapsiperheen tiukoilla.
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id74582.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu