Moikka!!
Mulla olis pieni ongelma kun vuokraan yhtä hevosta joka on entinen länkkäri ja ongelma on siinä että en saa sitä laukkaamaan kun se pitää kuulemma tehdä länkkäri tyylil..hmm..vaikeeta... osaatteko kertoa kuinka se tapahtuu? On yritetty jotenkin selittää mutta en ole oikein ymmärtäny :/
Mulla olis pieni ongelma kun vuokraan yhtä hevosta joka on entinen länkkäri ja ongelma on siinä että en saa sitä laukkaamaan kun se pitää kuulemma tehdä länkkäri tyylil..hmm..vaikeeta... osaatteko kertoa kuinka se tapahtuu? On yritetty jotenkin selittää mutta en ole oikein ymmärtäny :/
Vastaukset 3
Vanhimmat
takana reilut 6 vuotta lännenratsastusta ja jokunen kouluratsia. laukka on kyllä noussut ihan samalla periaatteella molempiin suuntauksiin koulutetuilla hevosilla. Yksilökohtaisia erojahan hevosten välillä on, mutta periaate on sama.
Jos hevonen on hyvin herkkä, se voi tietysti olla kiinni istunnastasi: istu riittävän tiiviisti, lonkat oikein asetettuna ja paino rennosti raakse, kun nostat. älä pusaa jaloilla kovasti puristelemalla/ ohjilla liikaa pidättämällä, vaan käytä ääntä reippaasti ja anna mennä.
Jos sitä on ratsittu pääosin pitkällä ohjalla, se ei ehkä ymmärrä mitä haluat, jos otat liian lyhyen ohjan ja vielä pidätät. luota hevoseen. hyvä länkkäri nostaa laukan ihan miten vaan mistä vaan askellajista.
jos ei pelaa, niin kokeile ajaa se laukkaan kovan ravin kautta jonkun kerran (on kyllä runnomista, mutta auttaa ehkä teitä molempia tajuamaan nistä on kyse.) anna hevoselle aikaa tajuta sinua. kyl se siitä.
ratsastin joskus 1 tunnin lännenstyle. Laukannosto tapahtui näin: ulkopohje reeeilusti taakse ja sisäohjaa nostettiin eteen ylös. Heppa vasta opetteli länkän alkeita, joten tehtiin vähän liioitellusti, mutta noin se nousi.
Enkkutyylillä nostetaan usein puolipidätteen jälkeen sisäpohkeella. Länkkäriheppa haluaa löysää ohjaa (kuolaintuntuma tarkoittaa jo herkälle hepalle hidastusta), sisäjalkakin voi olla parempi vain viedä eteen alas, ja nostaa enemmän sillä ulkojalalla (hepo voi myös ymmärtää liian takertuvan jalan väistökäskynä, jolloin nostosta tulee vain kiemustelua), ääniavut myös tärkeät (maiskautus, hop tms).
Jos ei nouse, ota reilu pysähdys ja peruutus, sitten uudelleen kunnes nousee. Jos ikäänkuin meinaa nostaa, mutta siirtyykin vain raviin, anna avut, ja juuri kun meinaa nousta, paukautuat jalat kylkiin reilusti, heti kun laukka nousee, taas rennosti. Rentous pitää koittaa muistaa vaikka tilanne ahdistaisikin, älä nojaa liikaa eteen äläkä jännity :)