Polkuja kohti tragediaa?

Heavy rock-musiikki

Kauhuelokuvat

Netin tappopelit

Ulkomailta otetut väkivaltamallit

Lordin silmitön ihailu

Kuvitelmat omasta suuruudesta

Uskontokielteisyys

Vihan täyteisyys

Kapina yhteiskuntaa ja viranomaisia kohtaan

Muiden halveksunta

Oman marttyyriyden kuvittelu

Empatiakyvyn täydellinen puuttuminen

Kuuluisuuden tavoittelu ilman todellista pohjaa

Omaisista ja ystävistä piittaamattomuus


Jos havaitset itsessäsi enemmän kuin yhden näistä ominaisuuksista, hae ammattiapua mieluummin liian aikaisin kuin liian myöhään.
331271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Mitä tekemistä Lordilla on tuossa listassa?

Eikö sinustakin olisi makeaa, jos pyytäisit Lordia vaikka lapsesi häihin laulamaan rakkauslauluja?

Lordi voi ihan oikeasti olla hyvän puolella!

Äänestä
  • ..Teon kuvaamalla tekijästä melkein koko aukeeman kuvan..?

    Äänestä

  • Todistaako Lordi sinun mielestäsi ulkonäöllään Jumalan kunniaa?

    Äänestä

Jotenkin tuntuu siltä, että ajattelit idoliamme laatiessasi tuota luetteloa.

Olemmeko oikeassa vai väärässä?

Äänestä
  • Iirot vieroksuvat Mannerheimia, eikä Hitman mainitse hänestä tuossa mitään.

    Jospa kuitenkin moni löytää osia itsestään tuosta listasta, jopa palstan USA-vastaiset voimatkin?

    Äänestä

Maailma on muuttunut.

Valtio ei olekaan enää turva.

Se onkin vihollinen....

Äänestä
  • En tiedä, millä tavoin valtio(=me) sorti Pekka Ericiä, mutta paranoidiseen ajatteluun ei paljoa tarvita!

    Äänestä

Itse ylsin kahteen.

Kuinkahan monta pointsia Pekka A. olisi saanut?

Äänestä

Ellei noita mainitsemiasi asioita, niin lukematon määrä muita asioita, joiden suhteen ammattiapu (mitä se on!) olisi kai välttämätöntä.

Mutta miten sokea voi sokeaa taluttaa? Olemme Hitman-1, sinä ja minä noiden kaikkien alaisia kuiytenkin - ja lisäksi muidenkin syntien, ja täten tyydynkin toteamaan kuten Jeesus sanoo "kukaan ei ole synnitön eikä Pyhä, kuin vain itse Jumala, -kukaan ei tule valtakuntaani, kuin ne jotka pelastuvat uskonarmosta minuun, ja panevat toivonsa minuun, sillä vain heillä on elämä, vaikka kuolisivatkin".

Emme voi tehdä synneistä mitään listaa, vaikka mainitsemasi asiat eivät olekkaan sitä tietä joka johtaa pelastukseen ... ...synnitöntä ei ole, ja on synti luetella erikseen jokin synti - eikö se ole oman minän korostamista, eli syntiä sekin ...
... Joten kai viisasta huomata se tärkeä asia, että jos minä uskossani en jotain erillistä syntiä tekisikään, niin teen syntiä kuitenkin ..
Vain Armosta ...

Äänestä
  • Eiköhän tuo lista vain tarkoita, että millä tavoin ihminen voi alkaa viedä itseään pahasti harhaan.

    Auvinen oli kai valinnut itselleeen aika monta kohtaa noista asioista.

    Valinta johti karmeaan lopputulokseen!

    Äänestä

  • Unohdat ehkä tärkeimmän asian että sinut nähdään. Ei se mitä teet tai mitä meinaat tehdä ole tärkeätä.

    Oculus Dei.

    Äänestä

  • Arvailija kirjoitti:

    Eiköhän tuo lista vain tarkoita, että millä tavoin ihminen voi alkaa viedä itseään pahasti harhaan.

    Auvinen oli kai valinnut itselleeen aika monta kohtaa noista asioista.

    Valinta johti karmeaan lopputulokseen!

    Noinhan se toki on ... väärät valinnat ja päätökset elämälleen.
    Tietenkin Hitman-1 tarkoitti tätä, mutta halusin syventää asiaa, sillä palstalla on paljon niitä jotka eivät ymmärrä todellista.. todellisuutta Jeesuksen sanoman periaatteesta. Kiitos 'oikaisusta' että pysyisin asian 'tasolla' ...

    Äänestä

  • x-car kirjoitti:

    Unohdat ehkä tärkeimmän asian että sinut nähdään. Ei se mitä teet tai mitä meinaat tehdä ole tärkeätä.

    Oculus Dei.

    Voi niitä äitejä, joiden lapset havaitaan vasta tällaisten tekojen yhteydessä!

    Äänestä

Sillä noi viittauksesi on niin yleismaallisia että oksat pois...

Äänestä
  • Noin voi kimpaantua vain sellainen lukija, joka löysi itsensä monesta Hitmanin listan kohdasta.

    Osuinko oikeaan?

    Äänestä

MYÖNNÄN SYYLLISTYIN netin tappo peleihin jotka on jäänny nyt vähemmälle vuosien varrella.... Ja ei kaikki hae malleja mistään peleistä musiikista yms. Se riippuu siitä kuinka herkkä on tollasille vaikutteille ja mä luulen et tol Pekalla oli jo muutenki jtn vikaa päässä eihä masennus oo normaalii käyttäytymist eikä sitä voi laittaa koulu kiusaamisen piikkiin.

On muaki kiusattu ilman mitää traumoja enkä koskaa oo ajatellu et: vois tos aamulla mennä ampuu kouluu muutaman naperon kosk on nyt vähä huono päivä.

Äänestä
  • Ehkä herätyskellojen pitäisi alkaa soida, jos monet tuon listan kohdista alkavat täsmätä omaan luonnekuvaan.

    Luulisin Auvisen täyttävän useimmat noista kohdista!

    Äänestä

lasten tappamisesta ikään kuin pahentavana asiana. Jos tappaja taasen ryntää kivääri kädessä jollekin tehdastyömaalle,jossa ihmiset eivät välttämättä edes havahdu laukausten ääneen kuulosuojaimet korvillaan hitsatessaan saumaa tai rälläköidessään pidät ilmeisesti sitä jotenkin sankarillisempana tekona ,vaikka siinä touhussa saattaa jäädä monien todella pienet ja isommatkin lapset ilman äitiä ja isää. Ei se kuule Hitman ole ihmisarvo sen vähäpätöisempi kellään. oli se sitten lapsi tai aikuinen .

Äänestä
  • Mitä tuo on?!

    Väitätkö ihan vakavalla naamalla, että lasten tai aikuisten tappamisella ei ole mitään eroa?

    Sodassakin saa siis tappaaa kumpia vaan?

    Äänestä

  • Onko sinulla jokin sisäinen vamma, kun et osaa nähdä lasten tappamista pahempana?

    Muista, että meitä on varoitettu tekemästä mitään pahaa niille pienimmille, joiden Isä on Taivaassa.

    Äänestä

  • "Jos ette ota vastaan Taivaan valtakuntaa niin kuin pieni lapsi, ette pääse sinne sisälle."

    Meidän Herrammekin pani pienen lapsen malliksi aikuisille.

    Äänestä

Äiti tunsi Linkolan ja piti tätä aatteellisena esikuvanaan.

Kun lapselle opetetaan linkolalaisittain, että ihminen on yksinomaan "pahis", sen sijaan, että opetettaisiin, että on olemassa oikea ja väärä ja ihminen voi valita tekeekö oikein tai väärin. Tai opetetaan, että ihmisellä ei ole niin mitään arvoa vaan joku muurahainenkin on arvokkaampi olento sen sijaan, että opetettaisiin, että jokainen ihminen on tärkeä ja arvokas Jumalan luoma olento, tai opetetaan että terrorismi, sodat ja ekokatastrofit ovat hyvä asia, koska ne vähentää ihmispopulaatiota.

Niin mitä muuta siitä seuraa kuin ihminen, joka halveksii itseään ja muita ihmisiä.

Suomi on täynnä tällaista ääri-ideologiaa jolle on annettu hiljainen hyväksyntä ja joka vaurioittaa ihmisiä.

Tämäkin Pekka-Eric oli kommunisti jo 13-vuotiaana. Kyllä hälytyskellojen pitäisi soida, jos 13-vuotias kiinnostuu kommunismista.

Näitä ääri-ideologioilla kasvatettuja aikapommeja on enemmänkin, vaikka he eivät olekaan niin seonneita, että murhaisivat ihmisiä ja myös siksi Suomi on pahoinvointivaltio. Moraalinen rappio ja elämä ilman Jumalaa johtaa täydelliseen tarkoituksettomuuteen, välinpitämättömyyteen ja tyhjyyteen. Tämäkin Jokelan tragedia olisi voitu estää, jos joku olisi ollut hereillä. Ampuja ilmoitti tulevasta teostaan etukäteen monilla eri tavoilla. Mutta nyt vain sensuroidaan keskustelua ja hoetaan että syitä ei pidä etsiä ja että tämä ei olisi ollut estettävissä, koska tämä valtio nimeltä Suomi ei halua katsoa peiliin ja katsoa mitä sieltä näkyy. On niin paljon helpompi syyttää "Amerikkaa", kuten aina.

Äänestä
  • laittaa ajatukseni lauseiksi, ja vielä tyylillä! Ehkä hiemän väärä paikka/aika arvioida "muotoseikkoja". Jokatapauksessa, hyvin kirjoitat. Olen NIIN samaa mieltä.

    Äänestä

  • Tämä Lahtaaja on kirjoittanut tätä samaa asiaa jo aamusta lähtien siteeraten melkein joka lehden kirjoituksia, joissa yhteys Linkolaan ja murhaajan äitiin. Luin hänen Ts:n versionkin, ja pahaa teki. Syyllistäjät ja tuomitsijat olette pahimpia, ja olevinanne kristittyjä. Paskaa te olette, ja haaskoja!

    Äänestä

  • Olin itse kouluaikoina samanlaisessa tilanteessa, vieläkin ymmärrän kyllä puheet ihmiskunnan virheellisyydestä. Peruskoulun aikaan kävin useastikin psykologin puheilla, mutta tuskin meistä kumpikaan sai siitä mitään irti.

    Minua tämä tapaus koskettaa siksi, että olen ollut itse samanlaisen ajatusmaailman kannattaja, osaksi olen vieläkin. Tulen itse ns. roolimallittomasta perheestä. Perheessäni ei koskaan ole ollut välittämistä, ellei kyse ole ollut rahasta.

    Se, että olen täällä vielä tänään, johtuu paljonkin siitä, millaisia roolimalleja minulla oli perheen ulkopuolella. Minulla oli onnea siinä, että pienestä asti olen omaksunut sen peruskäsityksen, että toisella ei ole sen enempää oikeuksia kuin kenelläkään muullakaan. Pahimpina hetkinäni kun syrjäydyin muista, tunnistin itsessäni jotain pelottavaa ja siitä hetkestä lähtien olen taistellut sitä vastaan. Sanotaan että tieto on valtaa, ja sitä olen käyttänyt hyväkseni. Koulutin itsestäni psykologin ja pystyn analysoimaan itseni paremmin kuin kukaan ulkopuolinen koskaan pystyisi. Sen takia ymmärrän että minulla on mahdollisuus karsia maailmasta kaikki mätä, ei tuhoamalla, vaan muuttamalla sen joksikin paremmaksi. Olen nykyään sosiaalinen ja poliittinen vaikuttaja, mutta uskon kynän voimaan ennemmin kuin väkivaltaan. Minusta on tullut pasifisti sen kaiken vihan ja uhoamisen jälkeen.

    Jumalalla ei ole minun kanssani mitään tekemistä; en suostu enää aivopestäväksi. Minulla yksin on vastuu omasta elämästäni, onnellisuudestani, enkä suostu luovuttamaan pitkän taiston jälkeen sitä kenellekään muulle. Vaikka uskon johonkin abstraktiin elämää suurempaan, en usko että Sillä Jollain on tiedostusta tai halua pitää meitä sätkynukkeinaan, tarvetta julistaa omaa kaikkivoipaisuuttaan muiden kärsimyksellä tai olla ihmisille tekosyynä toistensa moralisointiin ja vähättelyyn. Ihmisten arvostuksen tärkeys on itsestäänselvyys, eikä sitä saa koskaan käyttää tekosyynä omien tarkoitusperien ajamiseen, ei poliittisesti eikä uskonnollisesti.

    Minulle tällainen tappaminen on pelkuruutta, kykenemättömyyttä pitkään taisteluun, jossa lähiympäristöämme muutamme kestävästi paremmaksi oman esimerkkimme kautta. En enää halveksu ihmisiä, vaan niitä ominaisuuksia, jotka estävät ihmiskuntaa kehittymästä parempaan suuntaan. En kannata mitään ääri-ideologiaa, vaan kuljen minkään aatteen lahjomattomissa kaikkien keskellä.

    Äänestä

  • Lahtarista kirjoitti:

    Tämä Lahtaaja on kirjoittanut tätä samaa asiaa jo aamusta lähtien siteeraten melkein joka lehden kirjoituksia, joissa yhteys Linkolaan ja murhaajan äitiin. Luin hänen Ts:n versionkin, ja pahaa teki. Syyllistäjät ja tuomitsijat olette pahimpia, ja olevinanne kristittyjä. Paskaa te olette, ja haaskoja!

    Onko syyllistämistä, jos kertoo, ettei pidä Linkolan ajatuksia yhteiskunnallisesti rakentavina? Jotain mieltä ihmisten täytyy olla. Ei Linkolakaan pidä kaikkien suomalaisten mietteitä erinomaisina. Pahastuneeko edes syyllistämis- ja tuomitsemismoitteista?

    Äänestä

  • Nuo hänen käyttämänsä lääkkeet riittävät selittämään aika paljon. Siihen ei oikeastaan tarvitakaan kuin muutama vastoinkäyminen niin kypsymätön, liikaa maailman asioita miettinyt mieli sekoaa.

    Kun lukee hänen kirjoituksiaan,toteaa että nuo ajatelmat on kopioitu suoraan muiden kirjoituksista.

    En tunne hänen ideologista taustaansa.Tuossa iässä ei sellaisesta paljon kannattaisi puhuakaan. Tiedän tämän seurattuani omien lasteni kehitystä aikuiseksi. Nuoruuteen kuuluu ja saa kuuluakin asioiden kyseenalaistaminen.Aikuisen asia on asettaa rajat ja myös valvoa että niitä noudatetaan.

    Hiukan oudoksun tuota 13v. kommunistia. Kovin vaikuttaa nuorelta. Ei noista hänen kirjoituksistaan sellaista käsitystä saa. Tunnetko tapauksen henkilökohtaisesti?

    Ilmeisesti sinä Phaedra pyrit selittämään maallisia asioita uskonnolla. Jos se antaa sinulle mielenrauhan, se on hyvä asia. Maailmassa on vain valitettavan paljon sellaisia,jotka uskontoonsa vedoten alkavat lajitella kanssaihmisiään vuohiin ja lampaisiin.

    Lopuksi pieni kysymys: Kuinka monta omaa lasta olet kasvattanut?

    Äänestä

  • trulee esiin..ampuaan ihaili Hitleriuä, niinkui nsinäkin..

    Äänestä

pösilö, aasi, persläpi ja idiootti. Juuri sinun kaltaisten evoluution takapakkien takia tuollaisia asioita tapahtuu.

Äänestä

Kaikkeinpahin ampuma-ase ,joka jäi sinulta ihan noin luonnollisesti ,pois luettelostasi ?
Tämän trakedian "nallipyssy" ,käsityökalu kaikkien tappojenäiti .

Äänestä

Miten monta kohtaa noista saisi ruksittua pois oikealla kasvatuksella? Lapsen psykologiset ongelmat johtuvat siitä, ettei lapselle anneta mahdollisuuksia kehittyä terveellä tavalla. Suurin syöpäpesäke on vanhempien vioittuneessa asenteessa lapsiaan kohtaan.

Äänestä

Unohdit idiotismin. Voi useimmissa tapauksissa johtaa mainitsemiisi.

Äänestä

Suurin osa mainitsemistasi asioista ovat niitä, jotka pitkässä juoksussa vaikuttavat hajottavasti ihmismieleen. Otetaan nyt esimerkkinä tämä rahanahneudessa luotu Lordihahmo. Siinä on insinööritaidoilla miettien osattu iskeä ihmisen pimeimpiin puoliin.
Kun sitten luonnolliset ja kestävät ihanteet ihmisiltä häviävät, tulokset ovat niitä mitä tänäpäivänä maailmalla nähdään.
Suurin osa ihmisistä on jo niin harhautuneita, etteivät he voi enää näistä asioista vakavasti edes keskustella, vaan pistävät kaiken hirteishuumorin piikkiin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6805913 kirjoitti:

Heavy rock-musiikki

Kauhuelokuvat

Netin tappopelit

Ulkomailta otetut väkivaltamallit

Lordin silmitön ihailu

Kuvitelmat omasta suuruudesta

Uskontokielteisyys

Vihan täyteisyys

Kapina yhteiskuntaa ja viranomaisia kohtaan

Muiden halveksunta

Oman marttyyriyden kuvittelu

Empatiakyvyn täydellinen puuttuminen

Kuuluisuuden tavoittelu ilman todellista pohjaa

Omaisista ja ystävistä piittaamattomuus


Jos havaitset itsessäsi enemmän kuin yhden näistä ominaisuuksista, hae ammattiapua mieluummin liian aikaisin kuin liian myöhään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu