Pekan vihollisia aiemmin. Kuka tietä kertokoon.
Olivatko valitut Jokelan
ammutut pojat
31259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Luultavasti joka toinen paikalla olleista kuvittelee Auvisen jahdanneen juuri hänen henkeään. Pelko ja suru rampauttavat ihmisen tehokkaasti.
Ainakaan yhtä en usko Auvisen tunteneen. Hän asui Järvenpäässä, kävi Jokelassa vain koulua (vasta toista vuotta), ei ollut samalla luokalla. Eikä hän varmasti kiusannut ketään. Oli herttainen ja hiljainen. Lapsenlapseni kaveri.
Kaikki tapetut pojat urheilivat ja olivat suosittuja. Sehän riittää varmaan syyksi ampua?
Yhdellä ammutuista oli lapsia siis kunnossa oleva sukupuolivietti, lisäksi tapettiin 2 autoriteettiä. Siinäpä syitä sairaalle kylliksi.
kohteitaan, koska ruokalan ovet olivat jo lukitut. Ehkä sen jälkeen uhriksi kävi helpommin kuka tahansa.
Mistä Pekan tuntema viha juonsi, kiusaamisesta vai mistä? Ei se synny itsestään, sillä viha on alulle paneva voima, joka pitkään jatkuessaan sekoittaa ihmisen pään ja saa aikaan mielenterveysongelmia, tapauskohtaisesti eri asteisia ja erilaisia.
Oikeutta toisen tappamiseen ei ole ikinä, mutta ei ole kiusaamiseenkaan. Eikä urheilullisuus estä käyttäytymästä huonosti yhteisön ulkopuolelle suljettua kohtaan.