feminismi ja pakkotyölaki

hallitus on ryhtynyt toimenpiteisiin valmistelemalla ns pakkolakia, jolla jo irtisanoutuneita sairaanhoitajia velvoitettaisiin suojelutyöhön. mielenkiintoista onkin nähdä poikkeuslain eduskuntakäsittelyn yhteydessä, kuinka hallitusrintamaan kuuluvien vihreiden ja ruotsalaisten kansanedustajat ja ministerit äänestävät. nämä puolueethan ovat avoimesti julistautuneet feministisiksi, eli periaatteessahan heidän kuuluisi tukea pienipalkkaisia sairaanhoitajia heidän oikeutettujen vaatimustensa puolesta. erityisellä tarkkaavaisuudella seurataankin siis tasa-arvoministeri wallinin äänestyskäyttäytymistä, painaako hänellä vaakakupissa enemmän palkkatasa-arvo vai lojaalius hallitusta kohtaan sekä ministerin palkkiot. :)
61639
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mietitäänpä nyt vielä mistä tilanteesta lähdettiin.

TeHy:läisiä lukuunottamatta muut kuntatyöntekijät ovat päässeet sopimukseen palkoista. Kääntäen reilu 90% kuntatyöntekijöistä tyytyi tuohon vajaaseen 15% palkankorotukseen joka sekin jo sinänsä on historiallinen saavutus. Ovatko TeHy:läisten vaatimukset tähän peilaten oikealla tasolla ja näin ollen äärimmäiset työtaistelutoimet oikeutettuja? Toisaalta taas ei se ole hullu joka pyytää..... ellei sitten vaatimusten tueksi oteta äärimmäisiä keinoja kuten vaikkapa uhkaa ihmishenkien menettämisestä.

Mielestäni joukkoirtisanoutumiset ovat tässä tapauksessa ja tässä tilanteessa vähintäänkin kyseenalainen keino. Vastapuolelle ei jää juurikaan mahdollisuuksia. Jos tämän tyyppiseen painostukseen suostuttaisiin, tämähän olisi takuuvarma rahastusautomaatti jatkossakin. Seuraavalla kierroksella voitaisiin vaatia kuinka löyhillä perusteilla hyvänsä vaikkapa 100% korotuksia. Hallitus on tehnyt oikean ratkaisun päättäessään säätää pakkolain. Jos tästä työpakosta kieltäytyy ja siitä seuraa ihmishenkien menetyksiä, tällöin voidaan todella miettiä kenellä on vastuu.

Äänestä

Jahas ja mitäköhän kuntien turhanaikaisesta paperinpyörittämisestä palkkansa saavat kirjoituspöytäpirkot ja -petterit aikovat tehdä jos hoitajat eivät yksinkertaisesti tule töihin.

Armeijallako ne aikovat ihmiset töihin pakottaa?

Hoitajille tsemppiä, teillä on hyvä meininki. Kunnat kyykkyyn ja kunnolla. Kyllä niillä rahaa on. Muutama turhanaikainen gyldyyri-, taide- ja suvaitsevaisuushuuhaa projekti vähemmän ja rahat johonkin oikeasti tarpeelliseen.

Äänestä

Missä vaiheessa RKP:sta on tullut feministipuolue?

Äänestä
  • kun menivät hallitukseen. ministerit wallin ja thors ovat eri yhteyksissä korostaneet vähintään henkilökohtaista feminismiään. samoin puolueen puolueohjelmasta löytyy viitteitä tästä.

    Äänestä

Nyt sitten eduskunnan perustuslakivaliokunnan mukaan laki voidaan säätää tavanomaisessa lainsäätämisjärjestyksessä, siis yksinkertaisella enemmistöllä. Läpihän se menee, jos hallituspuolueiden edustajat pysyvät ryhmäkurissa.

Tuntuu muodostuvan aikanaan muistettavaksi ennakkotapaukseksi. Kävi miten kävi: joskus arvokasta perintöturkkia (=yhteiskuntaa) pitää tutkia ja ravistella ja katsoa, miten se olisi muodistettava ajan vaatimuksia vastaavaksi.

Äänestä
  • reformistisesti eteenpäin, sanoi mummo umpihangessa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 49 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


manna gryn kirjoitti:

hallitus on ryhtynyt toimenpiteisiin valmistelemalla ns pakkolakia, jolla jo irtisanoutuneita sairaanhoitajia velvoitettaisiin suojelutyöhön. mielenkiintoista onkin nähdä poikkeuslain eduskuntakäsittelyn yhteydessä, kuinka hallitusrintamaan kuuluvien vihreiden ja ruotsalaisten kansanedustajat ja ministerit äänestävät. nämä puolueethan ovat avoimesti julistautuneet feministisiksi, eli periaatteessahan heidän kuuluisi tukea pienipalkkaisia sairaanhoitajia heidän oikeutettujen vaatimustensa puolesta. erityisellä tarkkaavaisuudella seurataankin siis tasa-arvoministeri wallinin äänestyskäyttäytymistä, painaako hänellä vaakakupissa enemmän palkkatasa-arvo vai lojaalius hallitusta kohtaan sekä ministerin palkkiot. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu