olin sitten yhdynnässä (kännissäpä tietenkin), eikä tietenkään käytetty kortsua. miehellä oli herpes, ja munassa muutama haavauma (miehen mukaan mitään oireita ei ole enään, ja rakkulavaihe oli mennyt ohi reilu viikko sitten).
tässä elättelen toiveita, ettei herpes tartu kun miehen oireet oli tuossa vaiheessa... vai onko turha enää toivoa ja olen tartunnan saanut?
kuin nopeasti minulla alkavat oireet jos alkavat?
onko kenellekään käynyt niin, että on ollut yhdynnässä herpeksen kantajan kanssa, mutta ei ole silti saanut tartuntaa?
voi p*rseen p*rse... ei tarvitse alkaa saarnaamaan tyhmyydestäni, vaan antakaa oikeita vastauksia! kiitos...
tässä elättelen toiveita, ettei herpes tartu kun miehen oireet oli tuossa vaiheessa... vai onko turha enää toivoa ja olen tartunnan saanut?
kuin nopeasti minulla alkavat oireet jos alkavat?
onko kenellekään käynyt niin, että on ollut yhdynnässä herpeksen kantajan kanssa, mutta ei ole silti saanut tartuntaa?
voi p*rseen p*rse... ei tarvitse alkaa saarnaamaan tyhmyydestäni, vaan antakaa oikeita vastauksia! kiitos...
Vastaukset 11
Vanhimmat
herpes tarttuu juuri aktiivisessa vaiheessa eli rakkuloiden sisältämän nesteen kautta. Alkuun rakkulat vesikelloja, jotka puhkeavat ja jäävät haavaumiksi, haavaumatkin voivat erittää nestettä, joka ei enää jää rakkulaksi eli olet voinut saada tartunnan. Tiedät vain ajan kansa, jos alkaa tuntua epämiellyttävää hankausta tai kirvelyä rakkuloita tms. peili käteen ja katso...herpes ei koskaan lähde pois, joskus latenssina vuosiakin ja aktivoituu harvoin, joskus taas voi olla usein ja kiusallisen voimakkaana. Jos näet epäilyttäviä oireita, käy lääkärissä, tekevät diagnoosin ja saat auttavia lääkkeitä. Mutta SUOJAA itsesi ja kumppanisi tästedes!
siis kun rakkulavaihe on ohi ja haavaumat on jo häviämässä, niin hyvällä tuurilla en saa tartuntaa? kuin pian oireet alkavat jos alkavat, vai saattaako ensioireet ilmaantua vasta kuukausien päästä?
Missä lukutaito? Kokeile hakusanalla "herpes", mitä löytyy. Nykynuorille pitää näköjään ruoka ammentaa suuhun asti...
On tosiaan täysin mahdollista, että haavaumat ei ole erittäneet mitään ja et ole saanut tartuntaa, toivottavasti niin. Oireet paljolti tietenkin yksilöllisiä, mutta yhden lähteen tietojen mukaan oireet ilmaantuisivat 5-7 pvää tartunnasta. Jos nyt muutaman kuukauden sisällä ei ole mitään oireita niin voit huokaista syvään...
Kun jokin asia sattuu kohdalle niin tuskin sitä heti tulee mieleen uskoa yhtä tai toista netistä löytyvää tekstiä, vaikka ne olisivat lääkäripalstojen tms. pitämiä. Elämässä tapahtuu paljon sellaista mikä ei mee aivan teksiten mukaan ja monet haluavat toisen AIDON kokemuksen tai käytännön kautta hankitun tiedon kautta varmuutta/ tietoa.
kiitos thoitaja. onko tuo yleistä ettei oireiden loppuvaiheessa haavaumista erity mitään? olemme tässä yhdessä tutkailleet haavaumia (ei edes ole kuin muutama, mut muutamahan riittää...), ja ne eivät edes ole arkoja eivätkä näytä erittävän mitään kirkasta nestettä. haavaumat olivat alkaneet parantua jo lähes 2 viikkoa sitten, ja nyt niitä ei edes huomaa ellei tiedä mistä katsoa.
mut onko kukaan selvinnyt tällaisesta tilanteesta saamatta tartuntaa?
juuh... onhan tässä nyt pari päivää kulunut, eikä oireita näy. tästä tulee pitkä viikko...
juuri näin "saa olla avuton". sehän tässä oli tarkoitus kysyä muiden kokemuksia asiasta. kun esim. tätäkin foorumia lukee, heti on joku kommentoimassa törkeesti. joillakin vain on "tapa" tulkita ja lukea asioita väärin ja kommentoida niitä sen syvemmin ajattelematta.
hakemalla löytää tietoa, kuten olen tehnytkin... tälläkin keskusteluosastolla on useita herpes-viestejä, mutta kuitenkaan mikään niistä ei vastaa siihen alkuperäiseen kysymykseen, että tarttuuko herpes vaikka haavaumat ovat jo umpeutumassa. ja, että onko muilla vastaavia kokemuksia ja miten heille on käynyt.
Äskettäin saastuneena (siltä tosiaankin tuntuu) olen etsinyt netistä kaikkea mahdollista tutkimustietoa aiheesta: jospa tähän olisi sittenkin tulossa lääke joka nujertaa pöpön.
Asiaan siis.. Eli herpes voi tarttua _vaikka_ herpeksen kantaja olisi oireettomassa tilassa!
Käsittääkseni tartunnasta tulee aina oireita, niiden vakavuusaste vaihtelee.
-Nimim. Kyllä kutisee.. :(
Herpes voi tarttua muulloinkin, kuin rakkulavaiheessa. Minä sain herpeksen, vaikka miehellä ei ollut "vaihe" edes päällä. Oireet ilmaantuvat viikon sisään, joten kuukausia ei tarvitse odotella. Voin sanoa, että herpes on TODELLA paskamainen tauti, enkä sitä kenellekään toivoisi! Se ei ikinä lähde pois, ja minä olen kärsinyt siitä nyt pari vuotta. Minkäs teet! Toivottavasti muut ovat viisaampia!
Saat aina ERI vastauksen. Kysyppä sitten kondyloomasta tai herpeksestä tai niiden tarttuvuudesta vaikkapa suuseksissä! Onko suomenmaassa todellakin niin tolloja lääkäreitä ja niiden kouluttajia ettei ne tiedä mitään SUUSSA olevista ja sinne tarttuvista taudeista ja että sillä suulla nuollaan kyrpää ja pillua ja jotkut persettäkin. Ne sanoo ettei ne voi ristiin tarttua!!!!!!! Samaa limakalvoa joka paikassa ja siis TIETÄMÄTTÖMYYTTTÄ. Mene ja kysy ainakin 5 eri lekuria ja päättele keskiarvo vastauksista itse ja kato netistä lisää.
Sain herpeksen silloiselta poikaystävältäni vaikka hänellä ei tartuntahetkellä ollut näkyviä rakkuloita. Itse tartutin nykyiseen poikaystävään herpeksen kun rakkula oli jo "kuivunut". Joten aika tuuripeliä on harrastaa seksiä meidän herpeksen omaavien kanssa...exä ja hänen entinen tyttöystävänsä seurustelivat neljä vuotta eikä tyttö silti saanut tartuntaa ja minä sain alle vuodessa. Tartunnan saaminen riippuu myös siitä kannatko itse virusta elimistössäsi piilevänä, jolloin virus aktivoituu helpommin.Toivottavasti selviät säikähdyksellä!