Sellaista faktaa,joka on todellinen,ei voida myöntää,että ns.kulutuspintaa on miehillä enemmän kuin naisilla.Psyykkinen rasittavuus työssä kuormittaa huomattavasti enenmmän naisia ,kuin miehiä.Sen näkee työssäpoissaolotilastoista.Terveyskeskuspuolella on tultu siihen,että lääkärit loppuvat,naiset ei jaksa,´kohta loppuvat ortopedit ja kirurgit.Tilanne ajautuu kaaokseen:syy:naisia suosiva koululaitos.Sama asia pappispuolella.En vastusta naispappeutta,mutta tiedän jo nyt,että v. 2100 suomessa ei ole kuin max 3 miespappia.Jotenkin tähän poikia/miehiä pahasti sorsivaan järjestelmään pitäisi puuttua.Mutta kun ei voi.SE ON TABU!!
vielä...jäi vaivaamaan.
rähähdysvaara
1287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Peruskoulutus on Suomessa sama pojille ja tytöille. Lukiossa voi valita kursseja tason ja taipumustensa mukaisesti: laaja tai lyhyt matematiikka, fysiikka, tietotekniikka, kieliä enemmän tai vähemmän, laajemmalla tai suppeammalla tasolla.
Mikähän tästä tekee "tyttöjä suosivan" tai "poikia syrjivän"?
Voidakseen opiskella lääkäriksi tai insinööriksi tarvitaan vahva peruskoulutus ja vaativat opinnot sen jälkeenkin.
Mikä tässä on "tyttöjä suosivaa" tai "poikia syrjivää"?
Koulutus antaa mahdollisuuden sijoittua hyvin yhteiskunnassa, ei tosin enää takaa sitä.
Naisetko kestävät huonommin näillä korkeammilla vakansseilla?
Eipä tunnu kirjoittajakaan siihen uskovan kun pelkää, että tulevaisuudessa naiset valloittavat nämä korkeampaa koulutusta vaativat vakanssit.
Pappisvirat sopivat mielestäni erinomaisesti naisille. On mielestäni nainen psyykisesti taipuvampi empaattiseen ajatteluun kuin mies ja sielunhoitovirkahan se papin virka on.