Täällä on keskusteltu

Kössönöm

paljon nuorista ja siitä, että kirkko auttaa kun jotain tapahtuu. Miksi se ei sitten auta ennen kuin jotain tapahtuu? Kirkolla olisi resursseja, mutta mitä se niillä tekee; järjestää muistojumalanpalveluksia!

Tälläkin palstalla on haukuttu ateisteja moraalittomuudesta ja ties mistä, mutta kun kuitenkin parin vuoden takaisen tilaston mukaan noin 83% kansasta kuuluu ev.lut.kirkkoon, niin herää kysymys: mistä kristinuskossa on kyse?

Yhä nuoremmat kristityt tekevät rikoksia. Joten, missä on kristittyjen nuorten moraali ja missä on kristittyjen vanhempien moraali? Eivätkö he kasvatakaan lapsiaan kristilliseen humanismiin ja oikeudenmukaisuuteen? If you know what I mean?

http://www.stabu.net/statisti.html

http://www.oikeus.fi/5879.htm

10

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapislazuli

      on kaikkein eniten tyhjää tilaa.Kaikin tavoin käyttökelpoista tyhjää tilaa.

      • Kössönöm

        kirkolta löytyykin, mutta kun täällä on noiden Jokelan tapauksien vuoksi lyöty oikein urakalla uskonnottomia raamatulla päähän, niin siksi kysyin, missä on ev.lut. seurakunnan jäsenien moraali, koskapa niin paljon tapahtuu väkivallantekoja sen jäsenien tekeminä.


    • kirkon lapsi- ja nuorisotyö

      Juuripa siksi on olemassa pitkät perinteet kirkon lapsi- ja nuorisotyöllä.

      Arvasin, että ajan päälle tämäkin kysymys tulee esille ja juuri tuolla termistöllä "kristityt nuoret", mikä on todella matalaotsaisesti esitetty. Kuten jokainen ateisti muistaa kirjoituksissaan ilonneensa satoja kertoja, että pääkaupunkiseudun ihmisistä on uskonnottomia pian liki puolet ja siellä myös väkivalta ja turvattomuus on lissäntynyt samaa tilastollista tahtia.

      Siispä kertaus ja hyvin karkea tiivistys kirjoituksistanne, arvoisat ateistit. Joka ketjussa oli jossain vaiheessa kirjoitus, että miksi kirkko raiskaa lapsen/ nuoren mielen. Nyt kun sitten on hädän hetki, kysyykin samat ateistit, miksi kirkko ei tee mitään lasten ja nuorten eteen.

      Kirkon työllä on pitkät perinteet juuri lasten ja nuorten parissa tehtävällä työllä. Viime aikoina sitä on toki häirinnyt kaikenlainen kirkon mustamaalaus, esimerkiksi rippikoulupalstalla, missä nuoret aidosti esittävät kysymyksiä rippikoulusta. Siitä huolimatta kirkon nuorisotyö on tärkeä poodiumi kohdata nuoria ja vastata heidän kysymyksiinsä.

      Tämän hetken nuori on vain niin valtavan heitteillejätetty. Kirkkoon ei saisi mennä, vanhemmat ovat jättäneet heidät yksin kysymyksineen, kun vanhemmus on hukassa ajan moraalisen selkärangattomuuden vuoksi. Siihen kirkko on vastannut järjestämällä nuorille koulutusta, vapaa-ajan viettomahdollisuuksia hyvässä seurassa, kouluttamalla heitä isoisiksi ja kerhonohjaajiksi ja vertaistukilaisiksi.

      Mutta kun nykyään ei saa olla kristitty! Ei saa sanoa mielipidettään uskon näkökulmasta, ei saa julkisesti ilmaista uskoaan, ei saa tukea koulun opetuksesta, kun se on ääriateistien vaatikuksesta liian loukkaavana poistettu koulusta. Enemmän ateistille on iloa yhdestä kirkosta poiskääntyneestä eksytetystä kuin sadasta kunnollisesta nuoresta.

      Tiedän taas kerran saavani hihhulin maineen, mutta sitä en pelkää. Uskoani kun en saisi tuoda esille enkä varsinkaan sen kautta esittää yhteiskuntakritiikkiä enkä tarjota moraalista ja eettistä vaihtoehtoa kaiken sallivalle ja hyväksyvälle ihmistä raunioittavalle nykysuuntaukselle. Sitä saa mitä on kylvänyt. Ja sen rappeuttavan menon seuraukset nyt jaamme koko kansana.

      Silloin yhteiskunnassa tulee enemmänkin olemaan vallala se ilmiö, että kirkko järjestää kriisiapua muiden aiheuttamien tragedioiden vuoksi. Ennuste on, että välinpitämättömyys toisista ihmisistä kasvaa ja vastuuttomuus ja sallivuus sitten kasvattaa ihmisiä, jotka ajautuvat äärimmäisiin tekoihin.

      Yhteiskuntamme on jo sairas, mutta vielä ihaillaan keisarin uusia vaatteita, vaikka näkijöitä alkaa olla jo kaikkialla yhteiskunnassa. Polaarisuus kasvaa ja aiheuttaa lisääntyvästi ristiriitoja.

      • on arvot

        Kirkolla on arvot kohdallaan. Ateismi on uskonto uskontojen joukossa. Kunnon kristitty arvostaa kristillisiä arvoja, rukoilee, syö terveellisesti ja harrastaa seksiä. Se on ihmiselle sopivaa elämää.


      • Kössönöm

        "Mutta kun nykyään ei saa olla kristitty! Ei saa sanoa mielipidettään uskon näkökulmasta, ei saa julkisesti ilmaista uskoaan, ei saa tukea koulun opetuksesta, kun se on ääriateistien vaatikuksesta liian loukkaavana poistettu koulusta."

        Kyllä minun tietääkseni uskonnon opetus on kirkkoon pakolla liitetylle koulussa pakollista. Ja jos ei kirkko ole mielestäsi saanut itseään esille televisiossa tai lehdistössa, niin siinä tapauksessa et seuraa kyseisiä medioita. Tuutin täydeltä tulee jatkuvasti!!!


      • lukutaidoton
        Kössönöm kirjoitti:

        "Mutta kun nykyään ei saa olla kristitty! Ei saa sanoa mielipidettään uskon näkökulmasta, ei saa julkisesti ilmaista uskoaan, ei saa tukea koulun opetuksesta, kun se on ääriateistien vaatikuksesta liian loukkaavana poistettu koulusta."

        Kyllä minun tietääkseni uskonnon opetus on kirkkoon pakolla liitetylle koulussa pakollista. Ja jos ei kirkko ole mielestäsi saanut itseään esille televisiossa tai lehdistössa, niin siinä tapauksessa et seuraa kyseisiä medioita. Tuutin täydeltä tulee jatkuvasti!!!

        Arvoisa Kössönöm. Et sitten kiivastuksissasi ehtinyt lukea tai ymmärtänyt lukemaasi, vaikka sen vielä viestiisikin kopioit.

        "ei saa julkisesti ilmaista uskoaan, ei saa tukea koulun opetuksesta, kun se on ääriateistien vaatimuksesta liian loukkaavana poistettu koulusta." Siis usko ja sen opetus on kielletty kouolussa, siitä ei juurikaan saa mainita. Uskonnoista sen sijaan saa jakaa tietoutta, mutta ei saa kertoa henkilökohtaisesta uskosta, siis siitä sisäistetystä uskonnosta.


      • Lapislazuli

        vaan täytyy olla syrjäytynyt puliämmä!Taikka muuten täydellisessä alennustilassa.Minä en käy kirkossa.Viime kokemuksia:Pappi kertoi,että seurakunnassa on yksi "poistunut keskuudestamme."Sitten laulettiin virsi:Henki on yksi,seurakunta yksi,ruumis on yksi,seurakunta yksi."Minä lauloin varsin kovaäänisesti.Pappi kyllä lohdutti paikalla olleita omaisia,mutten tiedä oliko siellä ketään.Aloin heikkohermoisuuttani itkemään.Se johtui vain siitä,että olin lukenut lehdestä että joku oli poitunut tapettuna seurakunnasta.Siitä on vuosia aikaa,joten voin kertoa.Lopuksi aina pappi sanoo:Menkää ja palvelkaa herraa."Ketä ja millä tavalla?Ette tiedä emmekä me kerro:)


      • Kössönöm
        lukutaidoton kirjoitti:

        Arvoisa Kössönöm. Et sitten kiivastuksissasi ehtinyt lukea tai ymmärtänyt lukemaasi, vaikka sen vielä viestiisikin kopioit.

        "ei saa julkisesti ilmaista uskoaan, ei saa tukea koulun opetuksesta, kun se on ääriateistien vaatimuksesta liian loukkaavana poistettu koulusta." Siis usko ja sen opetus on kielletty kouolussa, siitä ei juurikaan saa mainita. Uskonnoista sen sijaan saa jakaa tietoutta, mutta ei saa kertoa henkilökohtaisesta uskosta, siis siitä sisäistetystä uskonnosta.

        mitä kouluissa opetetaan?

        http://www.edu.fi/page.asp?path=498,1329,1521,21829

        Ja missä on kielletty uskonnosta puhuminen? Järjestyssäännöissäkö?

        http://www.pakana.info/Opetus.html

        http://www.opiskelijakirjasto.lib.helsinki.fi/eres/teol/art/teol_0601_6.pdf

        Lapsia saa ihan lain mukaan aivopestä uskomaan henkiolentoihin. Turha väittää muuta. Minun mielestäni se on väärin, mutta sinun mielestäsoi ei.


    • Sword

      Monet ihmiset eivät käsitä, että on merkittävä ero uskovalla ja ns tapakristityllä, joka on vain pakkoliitetty kirkkoon jonkun rituaalin kautta. Se että joku kortti on jossain kortistossa, ei merkitse sitä että ihminen on tullut uskoonkokemuksellisesti. Uskova pyrkii elämään sen mukaan mitä julistaa ja mitä Jeesus opetti. Se on humaania ja yhteiskunnallisesti korkea moraalista elämää. Uskonnollisuus julistaa ulkonaisesti kristillisyyttä, mutta ei elä sitä todeksi itse. Siksi ei voi puhua kristityistä niputettuina joukkoina, koska jokainen on yksilö. Olin ennen nimikristitty luterilainen enkä edes uskonut Jumalan olemassa oloon.Elin moraalisesti ala-arvoista elämää ja haavoitin ympäristöä pahasti.Kun sitten kohtasin Jumalan Hän muutti minut. Erosin kirkosta, koska erotin kaksi asiaa toisistaan valtiokirkon organisaationa ja henkilökohtaisen vakaumuksen ja kokemuksellisen uskon.

      Olen ihminen. Inhimillinen ja en erehtymätön. Kaipa jotkut uskovat nyt tuntevat jossain määrin, että ateistiset evolutionistit saivat nenilleen kun ovat aina parjanneet ja pilkanneet törkeästi uskovia ja julistautuneet ainoiksi oikein ajattelijoiksi ja älykkäiksi. Ehkä pitäisi mennä itseensä. Mitä olenkaan sanonut toisista.
      Useimmiten olen yrittänyt valottaa asioiden perusteita (arvoja ja motiiveja) syvemmin kuin pintaraapaisulla. Uskovan näkökulmasta ateistinen ja evolutionistinen maailmankuva on järjetön ja absurdi ja jumalattoman näkökulmasta uskovan maailmankuva on käsittämätön.

      Tämä keskustelu Jokelasta on seuraus siitä mitä ateistit ovat kylväneet jo vuosikymmeniä kirotessaan uskovia ihmisiä, sen sijaan että olisimme pyrkineet ymmärtämään toisiamme. Olen itsekin kuullut hirvittäviä asioita ateistin suusta aina väkivaltaan ja tappouhkailuihin asti. En hämmästy sitä että Jokelassa yksi lähti liikkeelle mursi jään ja toimi purkaen vihansa ulos. Jatkoa seuraa varmasti!

      • Lapislazuli

        ateistilla ei ole valta kirota sen enempää kuin siunatakaan.Sinä uskot väärin!Ei noin saa uskoa.Se on harhaoppia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      83
      1332
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      50
      959
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      368
      791
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      749
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      689
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      121
      684
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe