Porvarihallitus näytti kyntensä

Porvarihallitus asettui työnantajan puolelle Tehyn työtaistelussa.

Arvoton ja kunnianvastainen teko !
2102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Porvarillinen hallitus asettui Jaana Laitinen-Pesolan (kok.) puolelle. Sen laatimassa esityksessä sairaanhoitajat saavat pyytämänsä 24% palkankorotuksen sijasta 30% palkankorotuksen.

Toisin sanoen valtio panee kunnat maksamaan, koska se ei maksa 400 miljoonaa euroa lisää valtionapuja kunnille, jotka kieltäytyvät maksamasta ilman Lex Risikkoa 24% sairaanhoitajille, mutta joutuvat maksamaan 30% pakkolain vuoksi.

Äänestä
  • Sitä hallitus ei halua tehdä. Linjapäätös.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hallitus on raukka kirjoitti:

Porvarihallitus asettui työnantajan puolelle Tehyn työtaistelussa.

Arvoton ja kunnianvastainen teko !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu