LÄHDESUOJA POLIITIKOILLE

Kiireesti laki: lähdesuoja poliitikoille ja varsinkin oppositiossa oleville. Saamme tietoon uskomattomasti asioita, jotka muutoin meiltä pimitettäisiin. Hyvä Anneli.
8175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

myönnän, että pääministeri on takellellut Irak-lauselmissaan. Kai hänellä on oikeus ihmisenä suojella lähteitään. Se on selkärankaa. Kun toimittjat näin tekevät, he vaalivat ammattikunniaansa. Toimittajia suojaa laki. Mutta kun hallitusvallan haastaneen ja kaataneen opposition johtaja menettelee samoin, hän on valehtelija luikertelija, joka on raahattava mestettavaksi, jotta rahvas saa huvia.

"Niinpä Jäätteenmäen hallituksen olisi lujitettava ja raikastettava kansanvallan keskustelua tuomalla eduskuntaan lakiehdotuksen, jossa poliitikoille taataan yhtälainen lähdesuoja kuin journalisteille. Tällöin opposition tiedonsaanti kohenisi ja yhteiskunnallinen väittely virkoaisi. Äänestäjille tarjottaisiin yhä useammin aitoja vaihtoehtoja". Ote Erkki Laatikaisen kirjoituksesta.

Hyvä juttu, äänestetään vain.

Äänestä
  • Sotasyylliset tuomittiin taannehtivasti,jäljestäkäsin säädetyllä lailla.
    Eduskunta äkkiä laatimaan uutta lakia. Se voisi tulla voimaan vaikkapa vuoden 2003 alusta.Näin toimien varmistamme maan ensimäisen rouvapääministerin kunniakkaan työn jatkumisen.

    Äänestä

Joo, Erkki Laatikainen tosiaan kirjoittaa 15.6.03 Keskisuomalaisessa: Vuotoja tapahtuu yrityksissä ja kansalaisyhteisöissä. Ilman niitä yhteiskunnallinen päätäntä rakentuisi yhä enemmän suhmuroinniksi. .... Irak-kahakassa jahdataan ulkoministeriön vuotajaa. Opposistiojohtaja ei ole tehnyt mitään laitonta, kun hän on hyödyntänyt informaationsa. Tämä oli palvelus kansanvallalle. Se sähäköitti turvallisuuspoliittista väittelyä, MIKÄ EHKÄ EI OLLUT HALLITUSVALLAN ETU".

Vaikka tämä tapahtui kansan tahdosta, media vimmaantui. Pettyneet, omaan valtaansa rakastuneet poliititkot ruokkivat vimmaa ja kostoa. ...Pääministeri on takellellut Irak-lauselmissaan. Kai hän on suojellut lähteitään. Kun toimittajat näin tekevät, HE VAALIVAT NÄTISTI AMMATTIKUNNIAANSA. Toimittajia suojelee laki. Mutta kun hallitusvallan haastaneen ja kaataneen opposition johtaja menettelee samoin, hän on valehtelija ja luikertelija, joka on raahattava todistajaksi oikeuteen..... Niinpä Jäättenmäen hallitus voisi lujittaa ja raikastaa kansanvallan keskustelua tuomalla eduskuntaan lakiehdotuksen, jossa poliitikoille taataan yhtälainen lähdesuoja kuin journalisteille. Tällöin opposition tiedonsaanti kohenisi ja yhteiskunnallinen väittely virkoaisi. Äänestäjille tarjottaisiin yhä useammin aitoja vaihtoehtoja".

Kannatetaan.

Äänestä

Ei ne isot pojat tykkää, menee jonkun varpahille, tarkoitan toimittajia, mistäs ne rahaa sitten repii, kun eivät pääse ilottelemaan, kuten nyt.

Äänestä
  • Sitten kuule ne vasta rahaa tekevätkin, kun vuotoja tulee koko ajan... ja kahvi ja olut maistuu niin totisesti. Tämäkin palsta hukkuu ihan kiroiluihin ja luihuihin poliitikoihin.

    Äänestä

  • Rahantekijä kirjoitti:

    Sitten kuule ne vasta rahaa tekevätkin, kun vuotoja tulee koko ajan... ja kahvi ja olut maistuu niin totisesti. Tämäkin palsta hukkuu ihan kiroiluihin ja luihuihin poliitikoihin.

    Jos joku meikäläinen sekaantuu millään tavalla johonkin laittomasti hankittuun, saa varmasti ainakin sakot, sekä menettää varmasti mahdollisesti saamansa hyödyn valtiolle.
    Joku kansanedustaja Jäätteenmäki voi sekaantua ihan rauhassa ja saa vieläpä taustajoukkoineen pitää saamansa hyödyn itsellään.
    Täällä sitten aateveljet ja -sisaret tituleeraavat oikein sankariksi. Se politiikan tarkoituksenmukaisuuteen perustuvasta moraalista.
    Mitähän mieltä keskustalaiset olisivat, jos samanlaisen tempun olisi tehnyt vaikkapa kokoomuslainen?

    Äänestä

  • Inhorealisti kirjoitti:

    Jos joku meikäläinen sekaantuu millään tavalla johonkin laittomasti hankittuun, saa varmasti ainakin sakot, sekä menettää varmasti mahdollisesti saamansa hyödyn valtiolle.
    Joku kansanedustaja Jäätteenmäki voi sekaantua ihan rauhassa ja saa vieläpä taustajoukkoineen pitää saamansa hyödyn itsellään.
    Täällä sitten aateveljet ja -sisaret tituleeraavat oikein sankariksi. Se politiikan tarkoituksenmukaisuuteen perustuvasta moraalista.
    Mitähän mieltä keskustalaiset olisivat, jos samanlaisen tempun olisi tehnyt vaikkapa kokoomuslainen?

    Luepa Iltasanomista, miten Berlusconi sopi Lipposen kanssa avittaa häntä vaaleissa. Kuis nyt?

    Äänestä

  • --------- kirjoitti:

    Luepa Iltasanomista, miten Berlusconi sopi Lipposen kanssa avittaa häntä vaaleissa. Kuis nyt?

    On kepuleilta näköjään konstit loppu, kun joutuvat jatkuvasti jauhamaan samoja onttoja rinnastuksiaan. Keskustelu Jäätteenmäen salassapitorikoksesta ei käänny millään ilveellä Lipposen kuvitelluksi virhearvioksi.

    Odotetaan poliisin tutkinnan valmistumista: Anneli joutui jo Kalliksen kysymykseen kiertäen myöntämään antaneensa poliisille erilaisen selityksen kuin eduskunnalle. Pian Annelin kuulustelun jälkeen otettiin asiakirjat vuotanut (=rikokseen syyllistynyt) kiinni, ja päästettiin kuulustelun jälkeen irti.
    Tuo ei ole selitettävissä muutoin, kuin että Anneli tiesi salassa pidettävät asiakirjat vuotaneen, ja vuotaja kertoi avoimesti kaikki tietonsa. Ilmeisesti kertoi myös Annelin osuudesta.
    Tänään Lipponen neuvotteli uutispimennossa Jäätteenmäen kanssa. Presidentti ja puhemies ovat varmuudella saaneet poliisilta väliaikatiedot, joten kyse ei voi olla muusta kuin hallituksen lähtölaskennasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lukija kirjoitti:

Kiireesti laki: lähdesuoja poliitikoille ja varsinkin oppositiossa oleville. Saamme tietoon uskomattomasti asioita, jotka muutoin meiltä pimitettäisiin. Hyvä Anneli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu