Varokaa tätä!
Näkyvä ameriiikkalainen israelintoilija John Hagee on astunut niiden joukkoon, jotka kieltävät Kristuksen aseman ja työn:
http://www.prophecynews.co.uk/content/view/474/1/
Eli, Hageen mukaan Herra Jeesus ei tullutkaan maan päälle Messiaaksi, vaan Golgatan risti on salaliitto. Hän lopulta siis kannattaa kahden liiton pelastumista: juutalaisten ei tarvitse tunnustaa Kristusta Messiaaksi.
Aiemminhan mm. Kenneth Copeland on käyttänyt jakeita Joh. 4:25-26 puolustamaan uskoaan, ettei Jeesus Kristus koskaan väittänyt olevansa Israelin Messias. Tämä on demonista harhaoppia. Paljon vaarallisempaa kuin helposti tunnistettavat ja marginaalisia ryhmiä koskevat New Age ja shamanismi tms.. Hagee panee kysymysmerkin koko Kristuksen Persoonan ja Hänen maan päälle tulemisensa ylle.
Myös raharuhtinas -julistaja Creflo A. Dollar on julkisesti kiistänyt Kristuksen jumaluuden. Chris on tuossa linkin kirjoituksessaan mielestäni oikeilla jäljillä: "Ainoa vastaus mihin tästä päädyn on, että Saatana on valmistamassa tietä väärän messiaan ilmestymiselle - hänen, joka tulee julistamaan itsensä julkisesti messiaaksi. Jeesus Kristus tuli Hänen Isänsä Nimessä, Hän ei tullut tuodakseen kunniaa Itselleen. Mutta "yksi" on tulossa, joka väittää olevansa messias, ja hänet niin juutalaisuus, luopiokristillisyys ja monet muutkin tulevat vastaanottamaan.
DEMONINEN harhaoppi tulossa!
2
234
Vastaukset
- opetusta on
ollut ennenkin, mutta ne eivät ole saaneet jalansijaa kristittyjen keskuudessa.
Yhtä paha harhaoppi on tuo "korvausteologia", joka
omistaa kirkolle kaikki Israelia koskevat lupaukset,
mutta jätettää kiroukset ja kärsimykset juuta-
laisten kannettavaksi.- Sallinette mun nauraa?
Kannattaa muistaa, että tuo KTS:n juttu on pahasti väritetty. Se sisältää joukon valheellista panettelua ja väärää tietoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie807042Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816323Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644122Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532512Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant662206Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 141512
- 1981240
