Onko käsitteet "palvoa" ja "palvella" todistajille sama asia, ja mitä ne tarkoittavat ?
onko käsite
tutkii
2179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Palvoa,lepyttää,mielistellä ja näin hankkia hyötyä itselleen ja perheelleen [muka] joltain jumaluudelta joka muuten suuttuu ja tappaa koko sakin.
Palvella, tehdä jotain puolestaan, tuoda eteen, auttaa, osoittaa uskollisuutta tällä tavoin jollekkin jumaluudelle joka siten katsoo palvelijansa ansainneen palkinnon, joka lienee jotain itsekästä aisti-nautintoon ja pitkä-kestoiseen olemassa-oloon viittaavaa[harhaa].
Koko homma perustuu palvelijoiden ja palvojien itsekkyyteen,pelkoon, saamiseen ja antamiseen, ei siis mihinkään vapaaehtoiseen ja siksi kestävään, kysymys on alistus-suhteista ei mistään muusta, eli orjuuttamisesta.
>> Onko käsitteet "palvoa" ja "palvella"