W2000 ja koneen sammutus

Onko Windows 2000 mahdollista saada kone sammumaan itsestään shut downin jälkeen?

Kai tolle on joku hieno nimikin...

Ennen mulla oli 98 ja se sammui, mutta nyt 2000 pitää napittaa kiinni.

Onko mahdollista muuttaa jostain?
4209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kokeileppa päivittää ajurit ja wintoosa. Yleensä auttaa ko. ongelmaan.

Äänestä

Kannattaa tarkastaa BIOS-asetukset. Sieltä löytyy kohta, jolla voidaan asettaa käyttöön virransäästöominaisuudet. Kannattaa katsoa emolevyn ohjekirjasta mitkä ovat oikeat asetukset silloin kun käyttöjärjestelmä on XP.

Äänestä

mene ohjauspaneeliin ja klikkaa sieltä power options kuvaketta ja ota APM välilehti ja laita ruksi Enable advanced power management support kohtaan.

Äänestä
  • Katselinkin just tuolta power managementista, mutta en hoksannut sitä. Nyt toimii!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arto kirjoitti:

Onko Windows 2000 mahdollista saada kone sammumaan itsestään shut downin jälkeen?

Kai tolle on joku hieno nimikin...

Ennen mulla oli 98 ja se sammui, mutta nyt 2000 pitää napittaa kiinni.

Onko mahdollista muuttaa jostain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu