Miten olette tehneet etikettejä pulloihinne? Mikä olisi hyvää paperia etiketiksi ja entä sen kiinnittäminen? Ideoita?
Etiketin tekeminen
3
5644
Vastaukset
- Pullon henki
Ihan tavallista konekirjoituspaperia valkoista a4 arkkeina. Värjään pohjan vesiväreillä hailun ruskeaksi tai muun väriseksi antiikkisen näköiseksi.
Tulostan paperille haluamani kuvan teksteineen. Sen jälkeen lakkaan paperin matta spraylakalla ja kuivuttua leikkaan etiketit erilleen. Liimaan pulloon ohennetulla erikeeperillä. Samoin teen korkin yli kulkevan tarkistusnauhan.- Kotiviinin ystävä
Teen kaikkiin pulloihin samanlaisen pienen etiketin. Ostin kirjakaupasta liimatarra-arkkeja paketin. Yhdestä arkista saa 28 tarraa eli hieman toista arkillista pitää käyttää pytyllisen pulloihin.
Teen Puplisher-ohjelmalla ensin yhden etiketin, jossa on viinin nimi, pullotuspäivä ja alkoholiprosentti sekä pieni kuva, yleensä liittyen pullotusajankohtaan. Sen jälkeen monistan niitä arkin täyteen ja printtaan väritulostimella tarrat.
Kun lahjoitan pullon jollekin, saatan tehdä siihen yksilöllisen ison etiketin, jossa usein on asianomaisen kuva ja jonkinlainen tervehdys, Kippis, Anneli! Terveydeksi! Hyvää Joulua! tms. Paperi voi olla hieman paksumpaa, ns. valokuvapaperia näissä isoissa etiketeissä. Nykyisin olen jättänyt pienen tarran pullon taakse viinilaadun tietojen vuoksi. Aikaisemmin, kun jaksoin enemmän näperrellä, tein toisen ison etiketin pullon taakse. Siinä kerrottiin seikkaperäisesti viinistä tyyliin: tämä viini on valmistettu mustikoista, vadelmista, herukkamehusta ja rusinoista... Myös viinin alkoholin tilavuusprosentin laitoin sekä ohjeet, miten viiniä nautitaan sekä kenen onneksi sitä kipataan:) Kotiviinin ystävä kirjoitti:
Teen kaikkiin pulloihin samanlaisen pienen etiketin. Ostin kirjakaupasta liimatarra-arkkeja paketin. Yhdestä arkista saa 28 tarraa eli hieman toista arkillista pitää käyttää pytyllisen pulloihin.
Teen Puplisher-ohjelmalla ensin yhden etiketin, jossa on viinin nimi, pullotuspäivä ja alkoholiprosentti sekä pieni kuva, yleensä liittyen pullotusajankohtaan. Sen jälkeen monistan niitä arkin täyteen ja printtaan väritulostimella tarrat.
Kun lahjoitan pullon jollekin, saatan tehdä siihen yksilöllisen ison etiketin, jossa usein on asianomaisen kuva ja jonkinlainen tervehdys, Kippis, Anneli! Terveydeksi! Hyvää Joulua! tms. Paperi voi olla hieman paksumpaa, ns. valokuvapaperia näissä isoissa etiketeissä. Nykyisin olen jättänyt pienen tarran pullon taakse viinilaadun tietojen vuoksi. Aikaisemmin, kun jaksoin enemmän näperrellä, tein toisen ison etiketin pullon taakse. Siinä kerrottiin seikkaperäisesti viinistä tyyliin: tämä viini on valmistettu mustikoista, vadelmista, herukkamehusta ja rusinoista... Myös viinin alkoholin tilavuusprosentin laitoin sekä ohjeet, miten viiniä nautitaan sekä kenen onneksi sitä kipataan:)Olen koettanut etsiä netistä jotain ilmaisohjelmaa etikettien tekemiseksi, mutta en ole löytänyt. Maksullisia ohjelmia on kyllä tarjolla, mutta ei ilmaiseksi.
Tietäneekö joku löytyykö ja jos löytyy niin mistä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka323385Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032565Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv732527- 1082169
- 112138
- 411408
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3841061Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos40877TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation
Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje28818Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6810