Jeesus sanoi sapatin olevan IHMISTÄ varten, mutta ketä varten sapatti oli ennen sitä?
Tietävätkö
adventistit?
9109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
jonka rikkomisesta rangaistiin kuolemalla. Sapatin rikkominen tarkoitti liiton hylkäämistä. Vanhassa liitossa se oli oikeasti ankara käsky. Se käskettiin pitää ja sen muodollisuus oli tärkeää. Eivät fariseukset siinä olleet väärässä eivätkä vääristelleet sapattia. VT kuvaa sapatin juuri siten kuten he sitä viettivät.
Jeesus kumosi VT:n sapatin. Lain sekä rangaistuksen siitä. Ja samalla tietenkin kumoutui VT:n teksti. Ei niistä voi enää sapatin vuoksi kiivailla.
Ei se ainakaan Jumalasta nouse adventistien lakikiivailiu.
Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista.
Mutta te tiedätte, että Kristus, joka on synnitön, tuli ottamaan pois synnit. Syntiä ei tee kukaan, joka hänessä pysyy. Ei kukaan, joka tekee syntiä, ole häntä nähnyt eikä tunne häntä.
Lapseni, älkää antako kenenkään johtaa itseänne harhaan. Joka tekee Jumalan tahdon, on vanhurskas, niin kuin Kristus on vanhurskas. Joka tekee syntiä, on Paholaisesta, sillä Paholainen on tehnyt syntiä alusta asti. Juuri sitä varten Jumalan Poika tuli maailmaan, että hän tekisi tyhjäksi Paholaisen teot. Yksikään Jumalasta syntynyt ei tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä. Hän ei voi tehdä syntiä, koska on syntynyt Jumalasta.
Tästä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan, ketkä Paholaisen lapsia: se, joka ei tee Jumalan tahtoa, ei ole Jumalasta, ei siis myöskään se, joka ei rakasta veljeään.
### Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista. ###
Mistä tuollaisen lauseen olet löytänyt....et ainakaan raamatusta :)
4. Pas ho poión tén hamartian, kai tén anomian poiei, kai hé hamartia estin hé anomia.
4. Jokainen joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden, ja synti on laittomuutta.
Luoja antoi luodulleen käyttöohjeet. Sapatti on alusa alkaen annettu ihmiselle ilon ja levon päiväksi. Joskus Herra on joutunut muistuttamaan asiasta. Syitä muistuttamiseen on ollut erilaisia, esim. hyvä asia on voinut unohtua tai vääristyä. Jeesuksella oli syytä muistutta tai tarkentaa asiaa ihmisen hyvän takia. Oikein ymmärretty ja sisäistetty Kristus-usko on ihmisen hyvän puolella kuten Matt. 11:27-30 sen ilmaisee.
selvyys. Tuo, mitä Jeesus sanoi, oli vain toteamus sapatin luonteesta! Siis siitä, mitä sopi sapattina tehdä, tai jättää tekemättä. Jeesus sanoi, minun Isäni tekee alati työtä, niimpä ihmiselläkin on oikeus tehdä hyvää sapattinakin. Ihmisen Poika on sapatinkin Herra. Ei siis ihminen ole sapattia varten, vaan sapatti on ihmistä varten.
Voiko sapattia viettää olematta adventisti tai juutalainen ja miten se onnistuu?
45:19 Ja näin sinun on käskettävä heitä: 'Tehkää näin: ottakaa itsellenne vaunuja Egyptin maasta LAPSIANNE JA VAIMOJANNE VARTEN ja tuokaa isänne ja tulkaa.
.....oletko jo ottanut vaunut?