"Hoitsuilla" pätkii..

Pitää sanoa että ei kyllä TEHYläisillä paljoakaan looginen järkeily aivoja painanut ennen noita irtisanoutumisia.
Nyt on sitten tilanne sama kuin 1995. Suojatyötä pitää tehdä !!

Eikö tosiaakaan TEHY:n puheenjohtajalla kertaakaan känyt mielessä ettei valtiovalta voi sallia sitä että potilaat jäävät ilman hoitoa..ja että lailla voidaan potilaiden turvallisuus taata - varsinkin kun nykyään yksintertaisella enemmistöllä voidaan lakeja säädellä.

Kannattiko lähteä soitellen sotaan ja ensitöikseen lähetellä 30 euron "maksuosoituksia" kansanedustajille..ja sitten vielä alkaa tuo julkinen "poliittinen kampanja" "porvarihallitusta" vastaan.

Jo tyhmempikin "hoitsu" olisi voinut itse päätellä että tuollainen provokatoorinen tyyli aiheuttaa vastareaktion ja tuloksena ei voinut olla muuta kuin tuo "potilasturvalaki"..

..ja..itse Tehy:n puheenjohtajakin kutsutaan nyt tuohon pahamaineiseen "orjatyöhön"...voi, voi..
..mutta..oikeus ja kohtuus totetuu tässäkin tapauksessa.."sopan lämmittäjä" putoaa itse omaan "soppakattilaansa" !!!
28749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Haluavat vain sen mikä niille keväällä luvattiin. Onkos se asia muka väärin?
Kansanedustajatko ovat niitä ketkä saa luvata vaikka kuun taivaalta, toteuttamata lupauksiaan?

Äänestä
  • Kun tehyläiset yksinkertaisuudessaan ymärrä asioita, nyt tappavat kostoksi kaikkein heikoimpia. Huh, mitä porukkaa.

    Äänestä

  • käy samalla tavalla, kuin kävi taannoin, että teetettiin hoitsuilla pätkätöitä ja niitä meni tuhansin ulkomaille ja ruotsiin pelkästään lyhellä aikaa 2000 ja niitä yritettiin oikein mainoskampanjoimalla saada takaisin ja osa tulikin, kun luvattiin kuutkin taivaalta ja että töitä riittää ja vakinaisia.
    Nyt olen lukenut että erikoissairaanhoitajia on hakenut ukomaille töihin ja menekki on senverran kova, että taas toistuu tuo sama, että päärräjät herää, vasta kun ne hoitsut ovat jo menneet ja saavat huomattavasti parempaa palkkaa, esim ruotsissa, kuin suomessa, vielä senkin jäkeen, vaikka niille maksettaisiin mitä ne pyytää.
    SItten ne ei ota huomioon että hoitajissa on paljon niitä jotka jää eläkkeelle muutaman vuoden päästä ja nyt jos päästetään nuoret ja erikoistuneet pois, niin sitä virhettä kadutaan ja pitkään.

    Äänestä

  • pelkään että kirjoitti:

    käy samalla tavalla, kuin kävi taannoin, että teetettiin hoitsuilla pätkätöitä ja niitä meni tuhansin ulkomaille ja ruotsiin pelkästään lyhellä aikaa 2000 ja niitä yritettiin oikein mainoskampanjoimalla saada takaisin ja osa tulikin, kun luvattiin kuutkin taivaalta ja että töitä riittää ja vakinaisia.
    Nyt olen lukenut että erikoissairaanhoitajia on hakenut ukomaille töihin ja menekki on senverran kova, että taas toistuu tuo sama, että päärräjät herää, vasta kun ne hoitsut ovat jo menneet ja saavat huomattavasti parempaa palkkaa, esim ruotsissa, kuin suomessa, vielä senkin jäkeen, vaikka niille maksettaisiin mitä ne pyytää.
    SItten ne ei ota huomioon että hoitajissa on paljon niitä jotka jää eläkkeelle muutaman vuoden päästä ja nyt jos päästetään nuoret ja erikoistuneet pois, niin sitä virhettä kadutaan ja pitkään.

    Kyllä sairaanhoitajista moni on jo lähdössä ulkomaille töihin.(norjassa ei ole koskaan hakenut näin moni suomalainen yhtäaikaa!Norjasta kuultua asiaa.)
    Koulunpenkillä istuvat tulevista hoitajista on noin puolet menossa suoraan ulkomaille töihin.

    Äänestä

  • aika hälyyttävä tilanne asialle pitäisi tehdä jotain.Rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät.Ero kasvaa kokoajan ja "köyhät" jäävät tarpellisista palveluista.Hoitajat,siivoojat,kaupanala,vakuutuskäsittelijät jne..Tai sanotaanko näin että kaikki alle 2000e kk bruttona tienaavat.Iso palkkaisilta/hyvin toimeen tulevilta korotuksen pois ja se raha alle 2000e kk tienaaville (täyttä kk tuntimäärää tekeville tietysti)Ihmiset ei voi hyvin ja alkaa olla enemmän rikollisuutta ja itsemurhia ja pahaa oloa.Tästä on aika monta hyvää esimerkkiä esim montako alle 20v tekemää rikosta/itsemurhaa jne on tämän vuoden aikana ollut?Nyt raha suomeen terveydenhuolto ja peruselinkustannukset kuntoon ja sitten vasta rahaa ulkomaille.Suomessa asiat alkavat minusta olla aika huonolla mallilla.Tuotanot siirtyy ulkomaille jne.Ajatellaanko me enää mitään muuta kun että "jos minä pärjään mitä muista väliä"?Herätkää ihmiset nyt meidän on oikeasti tehtävä suomen tilanteelle jotain!!!!!!!Anteeksi kirjotusvirheeni ja mukavaa talvenalkua kaikille.Välittäkää toisistanne ja autetaan vähätuloisia töitäpaiskivia nuoria ja vanhoja ja kaikenikäisiä.yhdessä me tässä ollaan koko suomi ja kaikki samalla viivalla....

    Äänestä

  • alkaa olla kirjoitti:

    aika hälyyttävä tilanne asialle pitäisi tehdä jotain.Rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät.Ero kasvaa kokoajan ja "köyhät" jäävät tarpellisista palveluista.Hoitajat,siivoojat,kaupanala,vakuutuskäsittelijät jne..Tai sanotaanko näin että kaikki alle 2000e kk bruttona tienaavat.Iso palkkaisilta/hyvin toimeen tulevilta korotuksen pois ja se raha alle 2000e kk tienaaville (täyttä kk tuntimäärää tekeville tietysti)Ihmiset ei voi hyvin ja alkaa olla enemmän rikollisuutta ja itsemurhia ja pahaa oloa.Tästä on aika monta hyvää esimerkkiä esim montako alle 20v tekemää rikosta/itsemurhaa jne on tämän vuoden aikana ollut?Nyt raha suomeen terveydenhuolto ja peruselinkustannukset kuntoon ja sitten vasta rahaa ulkomaille.Suomessa asiat alkavat minusta olla aika huonolla mallilla.Tuotanot siirtyy ulkomaille jne.Ajatellaanko me enää mitään muuta kun että "jos minä pärjään mitä muista väliä"?Herätkää ihmiset nyt meidän on oikeasti tehtävä suomen tilanteelle jotain!!!!!!!Anteeksi kirjotusvirheeni ja mukavaa talvenalkua kaikille.Välittäkää toisistanne ja autetaan vähätuloisia töitäpaiskivia nuoria ja vanhoja ja kaikenikäisiä.yhdessä me tässä ollaan koko suomi ja kaikki samalla viivalla....

    ehdottomasti kannatan hoitajien taistelua oikean asian puolesta.On se kurjaa kun töitä paiskii aamusta iltaan mitään kiitosta ei saa ja kaikenlisäksi saamallaan palkalla ei edes pärjä perus elinkustanuksin.Ehdottomasti vähempituloisille lisää liksaa...Hyvinpärjäävät eivät siihen kaadu jos seuraavat korotukset eivät tulekaan.Mutta vähätuloiset kärsivät eniten.On tosi inhottavaa kun töissä käy ja ei ole varaa ostaa kenkiä kun ne hajoavat.leivänpäälle pitä miettiä ostaako juuston voin vai leikkeleen kun kaikkiin ei ole samaa aikaa varaa.5 päivää vkossa kuitenkin aamusta iltaan töissä..On se vaan kummaa meininkiä..Vuokrat jne kallistuu kovaa vauhtia mutta palkat ei tule samalla tasolla perässä..

    Äänestä

  • Oletteko te muka niin yksinkertaista sakkia että jos joku lupaa tonnin lisää, vaikka tori helppoheikki, ja jolle noitten palkoista päättäminen ei edes kuulu on se teille yhtä kuin virallinen neuvotteluratkaisu työmarkkinapöydässä.
    Huomauttaisin ettei kokoomus ole mikään neuvottelu osapuoli eikä tule olemaan näissä asioissa yksistään. Jos siihen vipuun olette hölmöyttänne menneet ja vielä äänestyspöntössä, keskustelkaa heidän kanssa tuosta petoksesta.
    Oli niitä muitakin samanlaisia löysän puhujia jotka me kyllä kaikki tiedetään.
    Kaiken lisäksi jätitte oman neuvottelu foorumin ja petitte koko muut kolleekanne.

    Äänestä

  • viellä lisään kirjoitti:

    ehdottomasti kannatan hoitajien taistelua oikean asian puolesta.On se kurjaa kun töitä paiskii aamusta iltaan mitään kiitosta ei saa ja kaikenlisäksi saamallaan palkalla ei edes pärjä perus elinkustanuksin.Ehdottomasti vähempituloisille lisää liksaa...Hyvinpärjäävät eivät siihen kaadu jos seuraavat korotukset eivät tulekaan.Mutta vähätuloiset kärsivät eniten.On tosi inhottavaa kun töissä käy ja ei ole varaa ostaa kenkiä kun ne hajoavat.leivänpäälle pitä miettiä ostaako juuston voin vai leikkeleen kun kaikkiin ei ole samaa aikaa varaa.5 päivää vkossa kuitenkin aamusta iltaan töissä..On se vaan kummaa meininkiä..Vuokrat jne kallistuu kovaa vauhtia mutta palkat ei tule samalla tasolla perässä..

    Sori vaan humaani, mutta olen minäkin korkeasti koulutettu, käynyt 38 vuotta töissä aamu seitsemästä usein ilta myöhään pakkasessa ja viimassa , ei vieläkään ole noita alimpiakaan tehyn palkkoja tullut. Silti olen pärjännyt. Toisekseen pitäisikö noitten ihmisten palkkaus muuttaa niinkuin Ranskan presidentin että saa ottaa mitä haluaa ja kehtaa?????

    Äänestä

  • Kuka lupasi mitä ja kenelle?

    Kuka lupasi TEHY:n hoitajille 500 euroa?

    Puhuttiin siitä että naisvaltaiset korkean koulutuksen ja matalan palkan alojen suhteen pitäsi tehdä hartiavoimin töitä.

    Nyt TEHY toimillaan sabotoi mahdollisuudet saatta nuo ammattikunnat tasa-arvoisempaan asemaan.

    Tämä on tyypillistä poliittista ja työpoliittista teatteria.

    Eduskunnassa ei ole ensimmäistäkään edustajaa joka ei ymmärrä että hallituksen on pakko säätää kyseinen laki. Meillähän on jo ennestään tukku lakeja jotka rajoittavat työkiistoja tilanteissa jossa ihmishenki tai yhteiskunta muutoin olisi vaarassa (puolustusvoimilta on lakkoilu kielletty). TEHY keksi keinon lakkoilla joka juridisesti ei ole lakko. Tottakai porsaanreikä tukitaan.

    Äänestä

  • alkaa olla kirjoitti:

    aika hälyyttävä tilanne asialle pitäisi tehdä jotain.Rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät.Ero kasvaa kokoajan ja "köyhät" jäävät tarpellisista palveluista.Hoitajat,siivoojat,kaupanala,vakuutuskäsittelijät jne..Tai sanotaanko näin että kaikki alle 2000e kk bruttona tienaavat.Iso palkkaisilta/hyvin toimeen tulevilta korotuksen pois ja se raha alle 2000e kk tienaaville (täyttä kk tuntimäärää tekeville tietysti)Ihmiset ei voi hyvin ja alkaa olla enemmän rikollisuutta ja itsemurhia ja pahaa oloa.Tästä on aika monta hyvää esimerkkiä esim montako alle 20v tekemää rikosta/itsemurhaa jne on tämän vuoden aikana ollut?Nyt raha suomeen terveydenhuolto ja peruselinkustannukset kuntoon ja sitten vasta rahaa ulkomaille.Suomessa asiat alkavat minusta olla aika huonolla mallilla.Tuotanot siirtyy ulkomaille jne.Ajatellaanko me enää mitään muuta kun että "jos minä pärjään mitä muista väliä"?Herätkää ihmiset nyt meidän on oikeasti tehtävä suomen tilanteelle jotain!!!!!!!Anteeksi kirjotusvirheeni ja mukavaa talvenalkua kaikille.Välittäkää toisistanne ja autetaan vähätuloisia töitäpaiskivia nuoria ja vanhoja ja kaikenikäisiä.yhdessä me tässä ollaan koko suomi ja kaikki samalla viivalla....

    Olen kanssasi monessa asiassa samaa mieltä. Mutta onko 500 euroa, eli tuplasti sen minkä muut vastaavat kunnalliset ja valtiolliset ammattikunnat saavat mielestäsi kohtuullista?

    Tämänkertainen tupokierrros on jo tähän mennessä ollut "tasa-arvo tupon" suuntainen. Kunnalliset ja valtiolliset ovat saaneet suurempia korotuksia kuin yksityisen sektporin ammattilaiset.

    TEHYN tempauksen jälkeen moraali löystyy ja jäljellä olevat vahvat yksityisen puolen liitot tulevat varmasti vaativat keväällä kohtuuttomia, jolloin taas köyhät (hyvin koulutetut naiset) köyhtyy, suhteessa muihin.

    Myös hallitus on toiminut "tasa-arvo tupon" mukaisesti. Rahaa on budjetoitu ja hallitusohjelmassa tasa-arvokuilun pienentäminen on kirjattu. Mutta kansa odottaa mahdottomia ja liian nopeasti. Ei mota vuosikymmentä kehittynyttä palkkavinoutumaa saa hetkessä korjattua.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    Kuka lupasi mitä ja kenelle?

    Kuka lupasi TEHY:n hoitajille 500 euroa?

    Puhuttiin siitä että naisvaltaiset korkean koulutuksen ja matalan palkan alojen suhteen pitäsi tehdä hartiavoimin töitä.

    Nyt TEHY toimillaan sabotoi mahdollisuudet saatta nuo ammattikunnat tasa-arvoisempaan asemaan.

    Tämä on tyypillistä poliittista ja työpoliittista teatteria.

    Eduskunnassa ei ole ensimmäistäkään edustajaa joka ei ymmärrä että hallituksen on pakko säätää kyseinen laki. Meillähän on jo ennestään tukku lakeja jotka rajoittavat työkiistoja tilanteissa jossa ihmishenki tai yhteiskunta muutoin olisi vaarassa (puolustusvoimilta on lakkoilu kielletty). TEHY keksi keinon lakkoilla joka juridisesti ei ole lakko. Tottakai porsaanreikä tukitaan.

    Se euromääräisen korotuksen puhuja taisi olla vaalien alla joku iltapäivälehden toimittaja, joka tivasi Kataiselta lukuja. Heitti sitten itse tuon 500, jota Katainen ei kieltänyt eikä myöntänyt, mutta tyhmät tarttuivat siihen ja soppa oli valmistumassa.

    Äänestä

  • alkaa olla kirjoitti:

    aika hälyyttävä tilanne asialle pitäisi tehdä jotain.Rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät.Ero kasvaa kokoajan ja "köyhät" jäävät tarpellisista palveluista.Hoitajat,siivoojat,kaupanala,vakuutuskäsittelijät jne..Tai sanotaanko näin että kaikki alle 2000e kk bruttona tienaavat.Iso palkkaisilta/hyvin toimeen tulevilta korotuksen pois ja se raha alle 2000e kk tienaaville (täyttä kk tuntimäärää tekeville tietysti)Ihmiset ei voi hyvin ja alkaa olla enemmän rikollisuutta ja itsemurhia ja pahaa oloa.Tästä on aika monta hyvää esimerkkiä esim montako alle 20v tekemää rikosta/itsemurhaa jne on tämän vuoden aikana ollut?Nyt raha suomeen terveydenhuolto ja peruselinkustannukset kuntoon ja sitten vasta rahaa ulkomaille.Suomessa asiat alkavat minusta olla aika huonolla mallilla.Tuotanot siirtyy ulkomaille jne.Ajatellaanko me enää mitään muuta kun että "jos minä pärjään mitä muista väliä"?Herätkää ihmiset nyt meidän on oikeasti tehtävä suomen tilanteelle jotain!!!!!!!Anteeksi kirjotusvirheeni ja mukavaa talvenalkua kaikille.Välittäkää toisistanne ja autetaan vähätuloisia töitäpaiskivia nuoria ja vanhoja ja kaikenikäisiä.yhdessä me tässä ollaan koko suomi ja kaikki samalla viivalla....

    Mennään kaikki lakkoon, kunnes Suomesta pois siirretty tuotanto tuodaan takaisin. Lakossa vaadimme lisäksi 25% palkankorotusta ja täyttä palkkaa lakkoajalta.

    Äänestä

  • Ei se tosiaan ole väärin, että halutaan jotain mitä on luvattu... Mutta kansanedustajat ovat kautta aikain luvanneet vaikka mitä ja milloin, mutta vain murto-osa heidän lupauksistaan on toteutunut...
    Saa sitä omaa järkeään silti käyttää siinä mihin uskoo ja siinä millä tavalla kyseisiä "ei toteutuneita lupauksia" pyritään saada toteutumaan... Ja tämän kaltainen ihmisten (etenkin teho-osastolla, keskoshoidossa ja synnytyksissä) hoitamatta jättämisen uhkailu on täydellisen typerää ja erittäin itsekästä touhua... Ja vielä odotetaan, että ensin voidaan täysin irtisanoutua omasta työstään, ja kun palkkaneuvottelut on ohi, voidaankin sitten palata takaisin vanhoina työntekijöinä...
    Olen nyt jo tietoinen muutamasta henkilöstä, jotka ovat tehneet abortin, koska pelkäävät mitä näiden lakkotapahtumien (anteeksi IRTISANOUTUMISISTA) aikana saataisi tapahtua...

    Äänestä

  • viellä lisään kirjoitti:

    ehdottomasti kannatan hoitajien taistelua oikean asian puolesta.On se kurjaa kun töitä paiskii aamusta iltaan mitään kiitosta ei saa ja kaikenlisäksi saamallaan palkalla ei edes pärjä perus elinkustanuksin.Ehdottomasti vähempituloisille lisää liksaa...Hyvinpärjäävät eivät siihen kaadu jos seuraavat korotukset eivät tulekaan.Mutta vähätuloiset kärsivät eniten.On tosi inhottavaa kun töissä käy ja ei ole varaa ostaa kenkiä kun ne hajoavat.leivänpäälle pitä miettiä ostaako juuston voin vai leikkeleen kun kaikkiin ei ole samaa aikaa varaa.5 päivää vkossa kuitenkin aamusta iltaan töissä..On se vaan kummaa meininkiä..Vuokrat jne kallistuu kovaa vauhtia mutta palkat ei tule samalla tasolla perässä..

    Eli siis TEHY:läisen sairaanhoitajan peruspalkalla (1970 € kaikki etuisuudet mitä he saavat, n. 100-200 €) ei pärjää? Siis tuolla rahalla kuukaudessa (vaikkakin siitä menee verotukseen osa) "ei ole varaa ostaa kenkiä kun ne hajoavat", "leivänpäälle pitä miettiä ostaako juuston voin vai leikkeleen kun kaikkiin ei ole samaa aikaa varaa"? Tuo nyt onjo AIKA paksua puhetta...
    Tiedän kokemuksesta, sillä omasta työstäni saan noin 1500 € / kk (siis veroja ei vähennetty), tyttöystäni käy koulussa ja hänellä ei riitä aikaa sen lisäksi käydä töissä, meillä on 2v lapsi ja 2 kissaa... Ja me pärjäämme paremmin kuin hyvin meidän huikealla n. 2000 € tuloilla, ja meillä on HIEMAN enemmän asioita joihin todella kuluu rahaa, kuin joillakin hoitajilla... Paitsi tietysti jos he ryyppäävät raahojaan 3-5 kertaa viikossa, ostavat vaatteet vain joistain Espritin tai Benettonin liikkeistä (tai joitain todella kalliita muotivaatteita), niin ihmettele, miksei tuo reilu 2000 € kuukausitulot "riitä yhtään mihinkään"...

    Äänestä

  • Kaikki lakkoon kirjoitti:

    Mennään kaikki lakkoon, kunnes Suomesta pois siirretty tuotanto tuodaan takaisin. Lakossa vaadimme lisäksi 25% palkankorotusta ja täyttä palkkaa lakkoajalta.

    Kukaan ei teitä estä menemästä lakkoon! Ei kukaan! Ainoastaan meitä hoitajia maan hallitus estää, ei ainoastaan menemästä lakkoon, vaan irtisanoutumisen. Miettikää nyt hetki jos SINUT pakotettaisiin töihin lain voimalla! Sotatila tms. hätätila on eri asia, mutta, maassa, missä rahaa löytyy ja sitä haaskataan vaikka minne... Kuvittele olevasi meidän tilanteessa, vaikka se mahdotonta lieneekin...

    Äänestä

"tyhmät" hoitsut, on pelastanut ja hoitanut tähän päivään asti monta ihmistä!
Mikään laki ei voi suoraan käskeä muualla töissä olevaa hoitsua töihin. Tuolla koulutuksella töitä on muualla hoitoaloilla kyllä, ja paljon.

Äänestä
  • ..niin ja nuo "tyhmät hoitsut" tappoivat kesällä insuliineilla useita ihmisiä ja samaan aikaan he sitoivat vanhuksia köysillä sänkyyn jotta olisi luppoaikaa..yhteiskunnan maksamalla palkalla!!

    Äänestä

Hoitsuilla pätkii, mutta mietippä jos JOS olisit itse ollut päiväkin töissä, etkä hakenut rahojasi sossun luukulta ja haluaisit vaihtaa duunia, mutta sulle sanotaan, "et sä minnekään lähde, pysyt täällä töissä!" Mutta, et tietenkään osaa kuvitella, koska et ole ollut päiväkään oikeissa töissä.

Äänestä
  • Ei tuo sinun "veistelysi" mitenkään liity keskusteltavaan asiaan - sinulla myös pätkii aika paljokin!!

    Et näköjään ymmärrä mitä tuo ns. "hoitsujen" tekemä suojatyö tarkoittaa lakon aikana...yms...

    ..ota selvää asioista ja tule sitten vasta kommentoimaan....

    Äänestä

  • .kellä pätkii... kirjoitti:

    Ei tuo sinun "veistelysi" mitenkään liity keskusteltavaan asiaan - sinulla myös pätkii aika paljokin!!

    Et näköjään ymmärrä mitä tuo ns. "hoitsujen" tekemä suojatyö tarkoittaa lakon aikana...yms...

    ..ota selvää asioista ja tule sitten vasta kommentoimaan....

    Niin... "Suojatyö" ja Suojelutyö ovat kaiketi kaksi hieman eri asiaa. Suojelutöitä olen tehnyt kahdessa edellisessä työtaistossa, nyt irtisanoutuneena valtiovallan (hallituksen) (Kokoomuksen) joudun kolmannenkin kerran tuohon tilanteeseen. Kummalliset ovat kataisen tiet...

    Äänestä

  • Otsikko kirjoitti:

    Niin... "Suojatyö" ja Suojelutyö ovat kaiketi kaksi hieman eri asiaa. Suojelutöitä olen tehnyt kahdessa edellisessä työtaistossa, nyt irtisanoutuneena valtiovallan (hallituksen) (Kokoomuksen) joudun kolmannenkin kerran tuohon tilanteeseen. Kummalliset ovat kataisen tiet...

    1995-lakossa Paavo Lipponen antoi lisäpalkkaa noin 20 Euroa nykyrahassa määriteltynä - että sillee..miksi et yhtään moiti demareita !!!???

    Äänestä

Jos ei irtisanominen auta, niin sairaslomalle. Työttömälläkin on oikeus sairastaa. Milläs sitten töihin pakotetaan...hah haa. Lisäksi tulee mieleen miten määräyskirja toimitetaan perille. Ei muuta kuin työnantajalle tiedoksi poste restante. Muuta kun ihmiselle ei tarvitse olla.

Äänestä
  • Niin..jos "hoitsu" kieltäytyy töistä vaikka laki niin käskee..niin luuletko että ko. henkilö pääsee ko. työpaikkaan takaisin "konfliktin" jälkeen !!!???

    Äänestä

  • ..TosiOn... kirjoitti:

    Niin..jos "hoitsu" kieltäytyy töistä vaikka laki niin käskee..niin luuletko että ko. henkilö pääsee ko. työpaikkaan takaisin "konfliktin" jälkeen !!!???

    Kuka tässä mistään kieltäytymisestä on puhunut. Onko saikku kieltäytymistä...häh. Mitä työmääräyksiin tulee kyllä jokainen lukee postinsa lain rajoissa, mutta lähettäköön parunsa ajoissa. Toisaalta kerta irtisanon itseni ja menen toisiin töihin niin mitä vitun väliä.

    Äänestä

  • lässyn lässyn kirjoitti:

    Kuka tässä mistään kieltäytymisestä on puhunut. Onko saikku kieltäytymistä...häh. Mitä työmääräyksiin tulee kyllä jokainen lukee postinsa lain rajoissa, mutta lähettäköön parunsa ajoissa. Toisaalta kerta irtisanon itseni ja menen toisiin töihin niin mitä vitun väliä.

    ...just..joo..tuollainen on Tehyläisen moraali..millään ei ole mitään väliä..vaikka potilaat kuolisi...pääasia on että pitäisi vain paljon saada rahaa..rahaa..ja taas rahaa !!!

    Äänestä

  • ..moraalista !! kirjoitti:

    ...just..joo..tuollainen on Tehyläisen moraali..millään ei ole mitään väliä..vaikka potilaat kuolisi...pääasia on että pitäisi vain paljon saada rahaa..rahaa..ja taas rahaa !!!

    ja vielä kerran oikein....vituttaako.... kuuntelen.

    Äänestä

  • ..moraalista !! kirjoitti:

    ...just..joo..tuollainen on Tehyläisen moraali..millään ei ole mitään väliä..vaikka potilaat kuolisi...pääasia on että pitäisi vain paljon saada rahaa..rahaa..ja taas rahaa !!!

    tajuta. Jos minä irtisanon itseni ja menen toiselle työnantajalle. En nyt helvetti vieköön ole kenenkään hengestä vastuussa. Onko irtisanoutunut poliisi vastuussa tulevista ruumiista tai palomies jne. Voi vittu mitä pässejä

    Äänestä

  • kumipäät kirjoitti:

    tajuta. Jos minä irtisanon itseni ja menen toiselle työnantajalle. En nyt helvetti vieköön ole kenenkään hengestä vastuussa. Onko irtisanoutunut poliisi vastuussa tulevista ruumiista tai palomies jne. Voi vittu mitä pässejä

    Eli sanotko itsesi irti TEHY:n joukkoirtisanoutumisissa? Vai aivan yleisesti sanoudut irti koko toimesta ja hankit uutta työtä?
    Sillä jos tosiaan jättäydyt tehyn "kelkasta" pois muihin töihin, niin siitä vain... ehkä jopa miellyttää itseäsi paremmin jokaisella osa-alueella...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


..pahasti !! kirjoitti:

Pitää sanoa että ei kyllä TEHYläisillä paljoakaan looginen järkeily aivoja painanut ennen noita irtisanoutumisia.
Nyt on sitten tilanne sama kuin 1995. Suojatyötä pitää tehdä !!

Eikö tosiaakaan TEHY:n puheenjohtajalla kertaakaan känyt mielessä ettei valtiovalta voi sallia sitä että potilaat jäävät ilman hoitoa..ja että lailla voidaan potilaiden turvallisuus taata - varsinkin kun nykyään yksintertaisella enemmistöllä voidaan lakeja säädellä.

Kannattiko lähteä soitellen sotaan ja ensitöikseen lähetellä 30 euron "maksuosoituksia" kansanedustajille..ja sitten vielä alkaa tuo julkinen "poliittinen kampanja" "porvarihallitusta" vastaan.

Jo tyhmempikin "hoitsu" olisi voinut itse päätellä että tuollainen provokatoorinen tyyli aiheuttaa vastareaktion ja tuloksena ei voinut olla muuta kuin tuo "potilasturvalaki"..

..ja..itse Tehy:n puheenjohtajakin kutsutaan nyt tuohon pahamaineiseen "orjatyöhön"...voi, voi..
..mutta..oikeus ja kohtuus totetuu tässäkin tapauksessa.."sopan lämmittäjä" putoaa itse omaan "soppakattilaansa" !!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu