Monille usko Jumalaan merkitsee uskoa siihen, että ellei Jumalaa olisi, he olisivat vapaita tekemään mitä tahansa pahoja tekoja, kuinka katalia hyvänsä. He sanovat, että ainoa asia, mikä pitää heitä aisoissa, on JUMALAN KÄSKYT olla murhaamatta, varastamatta, huoraamatta jne. He sanovat, ettei heidän elämällään olisi merkitystä, elleivät he saisi ylhäältä KÄSKYJÄ, jotka selittävät, mitä heidän pitää tehdä elämällään. Mutta minkälainen tarkoitus on elämällä, joka perustuu pelkästään SOKEAAN KUULIAISUUTEEN? Olemme nähneet sokean tottelevaisuuden vahingolliset vaikutukset historiassa liian moneen kertaan pitääksemme sellaista näkökantaa uskottavana
Adventtisanoman
ydin...
594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
näkemyksesi, niin Jumala on eri mieltä. Hän sanoo sanassa, että "kuuliaisuutta minä tahdon, enkä uhria".
Kuuliaisuutta Jumalan käskyille, eiks niin?
rikkoa?
"älä kylvä peltoosi kahdenlaista siementä, älköönkä kahdenlaisista langoista kudottua vaatetta tulko yllesi."
"Anna jokaiselle, joka sinulta anoo, äläkä vaadi takaisin siltä, joka sinun omaasi ottaa."
22:6 Jos kulkiessasi tapaat puusta tai maasta linnun pesän, jossa on pojat tai munat ja emo makaamassa poikien tai munien päällä, niin älä ota emoa poikineen,
22:7 vaan päästä emo lentämään ja OTA vain pojat, että menestyisit ja kauan eläisit. --- EN OLE OTTANUT EDES LINNUNPOIKIA :)
22:8 Kun rakennat uuden talon, tee kaide kattosi ympärille, ettet saattaisi verenvikaa taloosi, jos joku sieltä putoaisi.
19:9 Kun te korjaatte eloa maastanne, niin älä leikkaa viljaa pelloltasi reunoja myöten äläkä poimi tähkäpäitä leikkuun jälkeen.
25:37 Älä anna hänelle rahaasi korolle äläkä ota elintarpeista voittoa.
6:4 älä suo silmillesi unta äläkä silmäluomillesi lepoa.
23:20 Älä oleskele viininjuomarien parissa äläkä lihansyömärien.
"Yksi sinulta vielä puuttuu: myy kaikki, mitä sinulla on, ja jakele köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaissa; ja tule ja seuraa minua."
TÄSSÄ MUUTAMA MALLIKSI :)
repimällä irtitekstejä voi perustella ja väittää mitä itse haluaa.