saatu suomeenkin :(
Intiasta tuotu pentu on lopetettu espoossa rabieksen takia.
Koskahan ihmiset oppii, ettei niitä rokottamattomia epämääräsistä oloista olevia koiria ihan totta ole pakko tänne rahdata?
No nyt on sitte rabiestapaus
16
1044
Vastaukset
Tuo vielä puuttui. Oliko tämä Intiasta tuotu koira joku joka piti pelastaa, vai ns. tuonti. Onko sulla enempää tietoa asiasta.
tietoa sulle kirjoitti:
Pistää kyllä miettimään mitä noilla tulleilla tehdään?
Miettimään pistää myös yleisesti noi salakuljetetut pennut, joita rahdataan tänne myyntiin paljon lähempääkin.- FAU
umalehtinen kirjoitti:
Pistää kyllä miettimään mitä noilla tulleilla tehdään?
Miettimään pistää myös yleisesti noi salakuljetetut pennut, joita rahdataan tänne myyntiin paljon lähempääkin.saati ne ihmiset jotka niitä ehdoin tahdoin ostaa.
Onhan tätä jo osattu odottaa ja jos nykymeno jatkuu, niin lisää seuraa... FAU kirjoitti:
saati ne ihmiset jotka niitä ehdoin tahdoin ostaa.
Onhan tätä jo osattu odottaa ja jos nykymeno jatkuu, niin lisää seuraa...ja helposti luulee sitä että ei säännöt häntä koske, eihän tämä nyt mitään.......
Puhuttu ollaan vaikka kuinka pitkään että on vain ajan kysymys milloin.. Kuitenkaan ihmiset eivät ota opikseen. Eivät tajua mikä riski se on tarttuvien tautien osalta meidän jo olemassa oleville koirille.
Tuntuu että ei muulla ole merkitystä kuin minä haluun... minä tahdon.
suomeen tullessa myös vasta-ainetesti? jostakin olen saanut sen käsityksen että kaikki maat eivät sitä vaadi. ruotsi vaatii ainakin.
- manta-elviira
ainakin maista, jossa rabies ei ole hallinnassa, tuoduilta koirilta.
http://www.evira.fi/portal/fi/elaimet_ja_terveys/tuonti_ja_vienti/koirat__kissat_ja_fretit/
Oikeassa laidassa tiedostolinkki tuonti EU:sta ja sen ulkopuolisista maista.
- issu56
joskus 80-luvun alkupuolella (tai 70-luvun ihan lopussa) olisi täälläkin rabiesta esiintynyt laajemmaltikin ja kaikista vaahtosuisista koirista ja varsinkin irtokoirista tuli heti ilmoittaa poliisille.
Ei Fau ihmiset näköjään milloinkaan opi yhtään mitään. Menevät, tulevat ja elävät elämäänsä silmät ja korvat kiinni kaikelta todelta...oli rajojen aukeaminen Eurooppaan. Ensimmäinen koitos oli muistaakseni Tanskassa pidetty maailmanvoittaja näyttely.
Meillä ainakin täällä päin ei ollut hyvä viedä pentuja koulutuksiin, eikä muutoinkaan kokoontua isommalla koiraporukalla. Muistaakseni joitakin näyttelyitäkin peruttiin.
Minulla on irtokoirista sama muisto, että ilmoittaa piti viranomaisille.- issu56
umalehtinen kirjoitti:
oli rajojen aukeaminen Eurooppaan. Ensimmäinen koitos oli muistaakseni Tanskassa pidetty maailmanvoittaja näyttely.
Meillä ainakin täällä päin ei ollut hyvä viedä pentuja koulutuksiin, eikä muutoinkaan kokoontua isommalla koiraporukalla. Muistaakseni joitakin näyttelyitäkin peruttiin.
Minulla on irtokoirista sama muisto, että ilmoittaa piti viranomaisille.en niistä näyttelytouhuista niin havitellut, kun oli se palliton collie. Jotain kuitenkin muistelisin, että oli jouduttu peruuttamaan...
issu56 kirjoitti:
en niistä näyttelytouhuista niin havitellut, kun oli se palliton collie. Jotain kuitenkin muistelisin, että oli jouduttu peruuttamaan...
ja ei uskallettu viedä näyttelyihin. Molemmat vielä koulutimme Kupittaalla näyttelykoulutusta, ja muistan miten jopa vaatteet vaihdettiin ennen sisään tuloa kotiin. Sitten koulutuksiinkin tuli tauko.
ainakin tuli kielto että suomesta ei saanut ruotsiin tuoda koiria ilman karanteenia.
muutimme tänne maaliskuussa-88 ja kielto tuli jonkun kuukauden myöhemmin. (silloin myös koiran kanssa). jos kielto olisi tullut niin en olisi muuttanut.
eli muistaakseni silloin rabiestapauksia oli useampia suomessa.Minä muistaisin kyllä että se "epidemia"oli jotain 80-luvun aikas lopulla.
Olin silloin jo kouluttaja,ja muistaakseni koulutukset pyöri muuten ihan normisti,mutta kouluttajat ei hampaita katsoneet.Myöskin koirien kskinäisistä kanssakäymisistä varoiteltiin hieman.
Näyttelyissä muistaakseni se näkyi niin,että tuomarit ei myöskään katsoneet itse koirien hampaita,vaan omistajien piti ne itse näyttää.
Tosin en itse ylipäätään ymmärrä tuota suitten tonkimista,ja kaikkien kuolien siirtämistä suusta toiseen.Pitäis olla ihan normikäytäntö,että omistaja näyttäisi suut itse.
Näkeehän sen luoksepäästäväisyyden siinä koiraa muuten käpliessäkin.
Tosin noilla isoilla moloisseilla ei suinkaan kaikki tuomarit suuhun tunge...
Kurja juttu,mutta nää "maailma pelastuu"jutut koirien tuomiset lomamatkoilta,on aikamoista riskaabelia.Kun ei aina ihan varmaksi edes tiedä,kuinka oikein on ylipäätään ja huolellisesti viimekädessä edes toimittu...
- sigge
Minä toin Virosta pari vuotta sitten koiran Suomeen, tullissa ei tarkastettu missään vaiheessa koiran papereita, jotka oli kunnossa tietenkin, mutta silloin kyllä tuli mieleen, että milloinkahan ensimmäinen tapaus Suomeenkin saadaan. Todella ikävää ja pelottavaa, kun koiria kuitenkin salakuljetetaan ja rabiesta tiettävästi löytyy niin läheltä, joten tuskinpa näitä koiria aktiivisesti etsitään, kun ihan avoimesti voi tullivirkailijan ohi viedä koiran, josta ei mitään todistuksia kysellä.
- mjrm
Kauhuissani ajattelen tilannetta Ukrainassa. Kulkukoiria on tosi paljon sekä maaseudulla ja kaupungeissa.
Meidän kolme koiraa, missähän vaaratilanteessa he elävätkään!- Elisama
Aivan samoin kuin Venäjällä tai Valko-Venäjällä.
Rabies saa elää ja levitä vapaasti. Vain selvästi sairaat koirat tapetaan.
rokotuksia ei ole yleisesti, saa jos haluaa. Kuitenkin eläinlääkärit käyttää usein "jatkettuja" aineita (ostavat 10 annosta, lisäävät nestettä ja myyvät 15 annosta).
Tätä harrastetaan myös ihmisille annetuissa rokotteissa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24645322Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19010849Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 341576
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500