Hoitajat haukkuvat Kataista, siis henkilöä joka ensimmäisenä ministerinä tämän maan historiassa hankki heille palkanlisää valtion varoista. Vaikka koko palkka-asia ei edes valtiovallalle kuulu.
Siis, ovatko hoitajat ihan kertakaikkisen pihalla?
Perushoitajat ja muut älysivät olla kiitollisia, mutta Tehyssä ei taida järki juosta. Laitinen-Pesolakin lehtihaastattelunsa perusteella vetää jotain unitabuja jotta jaksaa riehua ja uhkailla, ei hyvältä näytä.
En tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa kun katsoo TV:stä sitä paatosta jolla hoitajat uhoavat
a) ihan väärää tahoa haukkuvat
b) kuvittelevat että jossain olisi huikeat määrät rahaa jota voidaan jakaa
c) ovat mustasukkaisia että muille ei saa korotuksia antaa mulle-mulle-mulle ja mulle vaan
Tuntuu kuin lastentarhan lapset olisivat karkkipäivävaatimuksissaan menneet liian pitkälle.
Mitään tolkkua ei hommassa enää ole. Nauraisin, ellen tietäisi että nämä samat henkilöt hoitavat vakavasti sairaita ihmisiä. Toivottavasti pysyn terveenä, ei oikein tämän poppoon ammattietiikka ja ymärrys vakuuta minua.
Siis, ovatko hoitajat ihan kertakaikkisen pihalla?
Perushoitajat ja muut älysivät olla kiitollisia, mutta Tehyssä ei taida järki juosta. Laitinen-Pesolakin lehtihaastattelunsa perusteella vetää jotain unitabuja jotta jaksaa riehua ja uhkailla, ei hyvältä näytä.
En tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa kun katsoo TV:stä sitä paatosta jolla hoitajat uhoavat
a) ihan väärää tahoa haukkuvat
b) kuvittelevat että jossain olisi huikeat määrät rahaa jota voidaan jakaa
c) ovat mustasukkaisia että muille ei saa korotuksia antaa mulle-mulle-mulle ja mulle vaan
Tuntuu kuin lastentarhan lapset olisivat karkkipäivävaatimuksissaan menneet liian pitkälle.
Mitään tolkkua ei hommassa enää ole. Nauraisin, ellen tietäisi että nämä samat henkilöt hoitavat vakavasti sairaita ihmisiä. Toivottavasti pysyn terveenä, ei oikein tämän poppoon ammattietiikka ja ymärrys vakuuta minua.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kun näin älyävät tulla esiin ja taistella oman ammatitaitonsa puolesta, tällaista ei suomen maassa ole naisvaltaisilla aloilla nähty eikä muuten miesten.Maajussit kitisevät kun eu vähäntää hiedän tuotantojaan, eivät kuitenkaan tee mitään? sillä valtio autta heitä useilla miljoonilla euroilla että tyhmäkin sen tietää uskomatonta eikö totta. Terveydenhoito on suomessa halpaa vertaa mihin vaan, lääkärin määräämät lääkkeet taas kallista. Suomalainen ruoka kallista, mistä johtuu??? Siellä missä on sunkin hyvä elää on varmaan se rakas kotimaa, miksi siis vastustat hotajien palkka vaatimusta? MItä teet itse työkses? kuulostat jollain tavalla hieman kateelliselta! oletko ken ties epä onnistunut esim. et päässytkään tavoitteisiin, olivatko liian korkeat. Vai oletko kenties Juko:n Jhl:n tai peräti superin ammattiliitossa?. Työniloa sulle kuka lienetkin.
Kokoomuksen setä oikein tulee ja puhuttelee, niin jo siitä tulisi olla kiitollinen.
Ihanko tosissasi kuvittelet, että ilman Kataisen vaalivilppiä hoitajat eivät olisi ryhtyneet tänä syksynä työtaistoon? No paljonpa kuvittelet, vähänpä tiedät.
Me kaikki muut asioita seuranneet katos kun ymmärsimme lukemamme, eli että TEHY on tähdännyt tähän syksyyn jo vuosia. Ihan sama kuka on puikoissa tai kenellä on isoimmat ja heiluvimmat korvat.
Ja niin myös kävi.
Jotain hajua sulla on asioista kuitenkin, kun otit esille lastentarhan. Sehän tässä on hullua, että nykyinen hallitus kuvittelee ilmeisesti säätävänsä pakkolain pian koko julkiselle työsektorille, jokaiselle yksitellen. Erinomaista ja kansakunnalle edullista toimintaa. Valtiomiestaidot huipussan!
Jonossa on paljon, paljon porukkaa... Ja ihan oikeutetusti.
Tyhmähän voi lakkoilla, rettelöidä ja uhkailla vaikka kuinka. Mutta kun sitä rahaa ei ole.
Kuinkahan monta miljardia tarvittaisiin että koko julkisen alan palkkataso saataisiin sille tasolle mille työntekijät haluavat?
Siinä vaiheessa yritykset olisivat jo lähteneet Suomesta ja siirtäneet toimintansa muualle.
Luuletteko tosiaan että tehy yksin saisi muita huimemmat palknkorotukset, kun samaan aikaan on ammattiryhmiä joilla on vielä korkeampi koulutus ja paljon alhaisempi palkka, mutta joilla ei ole samaa mahdollisuutta uhata ihmishenkien menetyksillä.
Voi, voi. Taloudessa on tiettyjä realiteetteja.Yksi niistä on vanha sanonta "suu säkkiä myöden".
On edesvastuutonta kuvitella että jossain olisi piilotttuna sellaisia summia joilla homma ratkaistaiiin käden käänteessä.
Hoitoalalla on tarpeen tehdä iso remontti ja uskon että sellainen tämän työtaistelun seurauksena väistämättä tuleekin. Meillä ei ole varaa näin tehottomaan, byrokraattiseen ja kiristysherkkään terveydenhuollon systeemiin.
Kunnat ohjasivat opettajille ja hoitajille tarkoitetut rahat itselleen ja lääkäreille, sillä tämä "tasaprosenttisääntö" toi hoitajille ja opettajille vain 40 euroa kuukaudessa...ja ed. mainituille sen 500 euroa, joka piti mennä eri soitteeseen?
lehdistötukea saava taho ei suostu hallitusta vastaan kirjoittamaan...se demokratiasta...ja kyllä kansa oli hiljaa kun puoluetukea nostettiin vaalien jälkeen 30% ja kukaan ei juuri kirjoittanut sitä vastaan lehdistössä...niillä maksettiin edustajien kulut?!
Toivoisin journalistiikalta hieman korkeampaa tasoa ja kykyä selvittää taustat ja tosiasiat ennenkuin kirjoitetaan lööppejä ja niiden sisältöjä!(JO)
Julkisen sanan neuvosto antoi TS:lle huomautuksen mm. kun se tuhosi Ravintolaketjun maineen, mitä pelleilyä?
Sinulla olisi 4-5 vuoden koulutus ja tekisit perushoitajan ja lääkärien töitä kolmivuorotyössä sairaiden hoitamiseksi ja ihmisten pelastamiseksi, mutta muut ottavat kunnian...ja syyllistävät sinua, kun haluat perustellusti palkkaa nostettavan, kun esim. lääkäreiden palkkoja on nostettu 35% samaan aikaan kun hoitajien 1-3% vuosien aikana?!
Lääkärit eivät tee kolmivuorotyötä, eivätkä monissa erikoistumisaloissa "hoida" plasta, kirjoittavat kyllä reseptikasan lääkkeitä ja antavat lämmintä kättä....käyvät yhden minuutin kierrolla katsomassa sinua ja 23,59 tuntia sairaanhoitajat hoitavat sinua?!
Lääkäreiden palkka on kohtuuttoman paljon parempi kuin hoitajilla työn vastuuseen ja määrään nähden...sitä piti kuroa umpeen eikä kasvattaa...tästähän on kokoajan ollut kysymys?!
Viisas sairaanhoitaja---joka vaihtaa alaa!
oikein ---vaatimalla lisää palkkaa!?
Hävetkää lääkärit ja lähihoitajat, kun sahaatte omaa oksaa!?
Sairaanhoitajat olisivat ansainneet tukenne---nyt olette kuin korpit vaatimassa samoja etuja ilman taistelua---vieläpä itse loan heittäjinä olitte?!
Potilaat kannustavat sairaanhoitajia taistelemaan voittoon asti---palkankorotus olisi voinut olla suurempikin 24% on vain sama, minkä jo kunnanjohtajat ja lääkärit saivat 12,3 %:lla!?
Joten lusikka kauniiseen käteen Hallitus ja Eduskuntaväki----!!!
--- totuuden ja tosiasian , josta kaikki tahot niin mielellään vaikenee...ja miksi?!
Oman etunsa vuoksi...?!
EI ...sairaanhoitajien tukeminen olisi oman edun ajattelemista!
Jussi :)