Valhettelevat adventisti

TARKOITTAAKO TÄMÄ ILMESTYSKIRJAN LAINAUS AINOASTAAN ADVENTISTEJA?

""jotka sanovat olevansa juutalaisia, eivätkä ole, vaan valhettelevat"";
5113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sardeksessa olleista juutalaisista. Miksi te AINA otatte tekstit pois lauseyhteydestään????????????

Historiallisesti Sardeksessa oli suuri juutalainen siirtokunta. Heistä Johannes kirjoittaa.

Äänestä
  • .. liity Sardekseen millään tavalla

    Sardeksen seurakunnan enkelille kirjoita:
    -- Näin sanoo hän, jolla on Jumalan seitsemän henkeä ja seitsemän tähteä --
    "Minä tiedän sinun tekosi. Sinä olet elävien kirjoissa, mutta sinä olet kuollut.
    Herää ja vahvista sitä, mikä vielä on jäljellä, sitä, mikä jo oli kuolemaisillaan.
    Olen havainnut, että tekosi eivät täytä minun Jumalani vaatimusta.
    Muista, kuinka kuulit sanan ja otit sen vastaan, tarkkaa sitä ja tee parannus.
    Ellet ole hereillä, minä tulen kuin varas, yllätän sinut hetkellä, jota et aavista.

    Muutamia sinulla sentään on Sardeksessa, jotka eivät ole tahranneet vaatteitaan.
    He saavat käyskennellä minun seurassani valkeissa vaatteissa; he ovat sen arvoisia. Se, joka voittaa, saa ylleen valkeat vaatteet, enkä minä pyyhi hänen nimeään elämän kirjasta, vaan tunnustan hänet omakseni Isäni ja hänen enkeliensä edessä. (Ilm3.1-5)

    Äänestä

  • .. mukaan myös Smyrnassa oli juutalainen yhteisö; niin mitä ihmeen kiinnostusta Ilmestyskirjalla voisi olla juutalaisen yhteisön sisäisiin riitoihin? Jos juutalaisen yhteisön juutalaiset, jotka katsoivat olevansa juutalaisia, herjasivat kristittyjä, miksi Ilmestyskirjalla olisi tarvetta mitätöidä heidän juutalaisuutensa?

    Äänestä

  • .. jos kristillisessä seurakunnassa olikin juutalaistajia? Eli, kristinuskoon kääntyneitä juutalaisia, jotka halusivat sälyttää juutalaisia käytäntöjä kaikille kristityille! Myös Paavali puhui näistä juutalaistajista; "Jos sinä juutalaisena voit luopua juutalaisten tavoista ja elää pakanoiden lailla, miksi pakotat pakanoita elämään niin kuin juutalaiset?" (Gal2.14) Ilmestyskirja kovasanaisesti arvottaa juutalaistajat Saatanan synagogaksi! (Ilm2.9)

    Äänestä

  • - - - - - kirjoitti:

    .. jos kristillisessä seurakunnassa olikin juutalaistajia? Eli, kristinuskoon kääntyneitä juutalaisia, jotka halusivat sälyttää juutalaisia käytäntöjä kaikille kristityille! Myös Paavali puhui näistä juutalaistajista; "Jos sinä juutalaisena voit luopua juutalaisten tavoista ja elää pakanoiden lailla, miksi pakotat pakanoita elämään niin kuin juutalaiset?" (Gal2.14) Ilmestyskirja kovasanaisesti arvottaa juutalaistajat Saatanan synagogaksi! (Ilm2.9)

    Ignatios Antiokialaisen http://fi.wikipedia.org/wiki/Ignatios kirjeessä magnesialaisille, joka on varhaisimpia UT:n jälkeisiä kristillisiä kirjoituksia, ilmenee, että sapatin korostamista kristittyjen keskuudessa koettiin juutalaistamisena. Ilmestyskirjaa mukaillen, hän rohkaisee kristittyjä kestämään juutalaistajien aiheuttamaa kärsimystä (Ilm2.10) ja pysymään uskollisena Kristuksen opetukselle.

    Ignatios (apostoli Johanneksen oppilas) viittaa nimenomaan kristillisiin juutalaistajiin, jotka nähtävästikin vaativat sapatin pyhittämistä. Ignatios korostaa, että kristitty, koska hän ei vietä sapattia, saattaa joutua vaikeuksiin, mutta että tällaiset koettelemukset ovat osoituksena Kristuksen opetuslapseudesta. Varhaiskristillinen argumentti on heittänyt kuperkeikkaa kolme-enkeliä retoriikassa! Ignatioksen kohtaloksi tuli marttyyri kuolema, jonka uskotaan johtuneen juutalaisten / juutalaiskristittyjen provokaatiosta.

    Ignatioksen kirjeestä magnesialaisille on kaksi versiota. Kummatkin versiot ovat yksiselitteisiä sen suhteen, että varhaiskristityt argumentoivat, ettei sapatinvietto kuulu kristitylle. Toisaalta, onko sapatinvieton vastakohtana ”Herran Päivän” vietto vai ”Herran opettaman Elämän” mukainen vaellus, ei ole yksiselitteinen.

    "Nämä siis elivät elämänsä vanhan järjestyksen vallitessa, mutta pääsivät siitä huolimatta uuteen toivoon eivätkä viettäneet enää sapattia, vaan elivät Herran päivää / Herran opettaman elämää noudattaen, tuota, jona meidän elämämme koitti hänen kauttaan..." (Magn.9).

    Paavalin tavoin (Gal2.14) Ignatios muistuttaa kristittyjä:

    "Ei käy päinsä mainita Jeesusta Kristusta ja elää juutalaisuuden mukaan. Eiväthän kristityt ole tulleet juutalaisuuden uskoon, vaan juutalaiset kristinuskoon". (Magn.8)

    Historialliset dokumentit puoltavat käsitystä, että kristityt eivät korvanneet sapattia uudella lepopäivällä vaan nimenomaan kokivat, ettei sapatilla enää ollut liitonmerkki roolia ja näin sen uskonnollinen merkitys päättyi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


leikkivät helvetin tulella kirjoitti:

TARKOITTAAKO TÄMÄ ILMESTYSKIRJAN LAINAUS AINOASTAAN ADVENTISTEJA?

""jotka sanovat olevansa juutalaisia, eivätkä ole, vaan valhettelevat"";

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu