Lähetin postia

Michiko-san

kristillisten Päivi Räsäselle ja vihreälle oikeusministeri Tuija Braxille. Kun kirkollisvaalien ikäraja laskee 16 ikävuoteen, eikö tässä iässä voitaisi antaa myös oikeus päättää omasta uskontokunnastaan tai niihin kuulumattomuudesta?

Aiemmassa ketjussa mainittiin, että asialla on väliä erityisesti lukio-opiskelijoille. Itse erosin ev.lut.kirkosta täytettyäni 18, ja elämänkatsomustiedon kurssit piti kaikki änkeä viimeiseen lukiovuoteen. Edistystä on jo tapahtunut: nykyään kirkosta voi erota netissä.

Kirkko ja valtio pitäisi erottaa toisistaan (muistaakseni Rosa Meriläinen on edellinen kansanedustaja, joka teki asiasta aloitteen). Uskonnonopetuksen tilalle voisi tulla vaikka filosofiaa ;)

4

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämänkatsomustietoon

      jos eroaa kirkosta? Käytännöllisempää on tietysti jatkaa uskonnonopetuksessa edelleenkin.

      Elämänkatsomustieto on täysin turha täyteaine, joka pitäisi kokonaan poista kouluistamme. Mieluummin opetettakoon vaikka sitä filosofiaa uskontokuntiin kuulumattomille lukiolaisille.

      • turha aine

        tää nyt on tätä, mutta elämänkatsomustieto ET on monipuolisempi kuin "oma uskonto" UE (tai islam), ja se sopisi hyvin myös kaikille. UE/UO/islam ei sovi kaikille.

        Jos oma uskonto lopetettaisiin lukiossa, myös ET voitaisiin lopettaa yhdistämällä sen sisältöjä filosofian kursseihin, joita olisi hyvä lisätä pakollisiksi hieman nykyisen yhden päälle


      • angry ippo

        Kirkon jäsenillä ei ole uskonnonvapautta. Virallisin keinoin pakotetaan kirkkoon kuuluvat aikuisetkin (lukiolaiset) opiskelemaan ainetta sillä perusteella että he ovat kirkon jäseniä.
        Eikö uskonnonvapauden periaatteisiin kuulu se että kukin päättää uskonnolliseen toimintaan osallistumisestaan henkilökohtaisesti.

        --ippo is ery ery angry--


      • Kössönöm

        on täysin turha aine. Älytöntä istua tunneilla täysin uskomuksiin perustuvaa jorinaa kuuntelemassa.

        Sen ei pitäisi kuulua kouluopetukseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe