Oikeus ja kohtuus

Olaus Petrin (1493 - 1552) tuomariohjeissa sanotaan, että se mikä ei ole oikeus ja kohtuus ei ole lakikaan. Onko tuolla mitään merkitystä? Mikä on oikeus ja kohtuus Tehy-jutussa?
371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • kun nämä tekstit tuli tänne. Jee siinä näätte porvarit, mitäs tuli luvattua. Ei kai sitä pienten sairaanhoitajien palkka (n. 25 000 €/v) kiinnosta kun ite tienaavat 150 000 - 200 000 €/v.

    Äänestä

sairaanhoitajille 30 prosentin palkankorotus (1,3 x nykyinen). Eduskunta vie kyllä vielä voiton. Siellä oli 40 prosenttia ja kertaheitolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


missä se on? kirjoitti:

Olaus Petrin (1493 - 1552) tuomariohjeissa sanotaan, että se mikä ei ole oikeus ja kohtuus ei ole lakikaan. Onko tuolla mitään merkitystä? Mikä on oikeus ja kohtuus Tehy-jutussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu