Lounastauko!
Tein pienen lenkin aurinkoisessa /-0 -kelissä. Ostin matkalla sämpylän, joka maksoi 2,90 euroa. Se on ihan tavallinen vehnäsämpylä, jossa on 2 siivua meetwurstia, yksi siivu cheddar-juustoa, yksi siivu tomaattia, 2 pientä siivua maustekurkkua ja yksi siivu tuorekurkkua.
Ihmettelen tässä vain sitä, että olisinko markka-aikaan ollut valmis ostamaan samaisen sämpylän runsaaseen 17 markan hintaan?
Ja ei kun töihin :)
Tein pienen lenkin aurinkoisessa /-0 -kelissä. Ostin matkalla sämpylän, joka maksoi 2,90 euroa. Se on ihan tavallinen vehnäsämpylä, jossa on 2 siivua meetwurstia, yksi siivu cheddar-juustoa, yksi siivu tomaattia, 2 pientä siivua maustekurkkua ja yksi siivu tuorekurkkua.
Ihmettelen tässä vain sitä, että olisinko markka-aikaan ollut valmis ostamaan samaisen sämpylän runsaaseen 17 markan hintaan?
Ja ei kun töihin :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
baarista saa kahvikupin 24 markalla nykyään,jos lasketaan markoissa
tuota se on euro tehny monsaa maassa!!
On huikeita, ostin junamatkalla kahvin ja patongin ,8 euroa, ajattelin markoissa syödessäni että melkein viisikymmentä markkaa .!