Meilla jenkeissa presidentin vaihtuessa entiset virkamiehet saavat kenkaa.
Teilla nakuu olevan eri tapa. Toiselle puolueelle uskolliset jaavat hallinnon sisaan tekemaan sabotaasia.
Tulisiko virkamiesten vaihtaminen pienelle maalle liian kalliiksi
Teilla nakuu olevan eri tapa. Toiselle puolueelle uskolliset jaavat hallinnon sisaan tekemaan sabotaasia.
Tulisiko virkamiesten vaihtaminen pienelle maalle liian kalliiksi
Vastaukset 9
Vanhimmat
on moni muukin asia perseellaan.
Teilla nakuu vaalitkin pystyvan voittamaan sellainen joka ei saa aanista enemmistoa.
Teilla on poliittinen virkamiehisto, meilla ammattilainen.
Älä unia USA:sta nää! Et ole ollut siellä kuin unissasi.
Jos olet ollut, vastaa, montako porttia on Kennedyn kentän sisääntuloaulassa, ja mistä lähtevät USA:n kotimaan lennot?
jenkit on pihalla kuin lumiukko oman maansa
harjoittamasta mädännäisyys- ja sortopolitiikasta.
Sitäpaitsi 40% jenkeistä on hulluja.
Minäkin olen sitä mieltä,että sinä tuskin olet jenkkilandiassa käynytkään.
Niita verajia vilahtelee ohi paljon. Tulen aina Seatlen kautta vanhaan maailmaan. Siella kaksi 4 mailin metrorataa jakelee matkustajat koneilleen.
siella seatlessa sita porhosen paavon baaria pustussa viala?
Vaan Astoriassa on viela pystyssa Savolaisten haali,vaan soomi on vaihtunut fin-eglskaksi.
tätä minä juuri tarkoitin sillä 40%:lla
Juu mainitsit tuossa että virkamiehet pitäisi vaihtaa presidentin vaihdon yhteydessä, voihan se olla ihan toimiva tapa.
Meillä täällä suomessa sattuu vain olemaan niin että kansa valitsee presidentin, ja tiedämme tuloksen jo vaalipäivän jälkeisenä päivänä.
Muistaakseni teillä siellä USA:ssa on jokin erillainen systeemi. Eikös teillä käydä ensin uurnilla ja sitten oikeudessa, sen jälkeen lasketaan ja tapellaan parikuukautta ja lopuksi valitaan presidentiksi se joka sai vähemmän ääniän kansalaisilta.
Ja tietääkseni olette säilyttäneet Brittiläisestä perinteestä muutakin kuin mittayksikkönne, eli myös Presidentin viran isältä pojalle tapa viittaa sinne vanhalle pienelle saarelle.
Mutta pitää ymmärtää että maassa maan tavalla :)
Teidän tapanne voi olla ihan toimiva, teille.
Meillä suomessa presidentinvaalit järjestetään suorana kansanvaalina jossa eniten ääniä saanut saa presidentin viran. Ja laskenta kyllä yleensä kestää vain päivän tai kaksi.
Muistaakseni teidän tapanne on hieman monimutkaisempi, eli eikö teidän vaalinne etene seuraavasti:
1. vaalipäivä ja uurnilla käynti
2. odotellaan
3. tapellaan
4. lasketaan ääniä
5. mennään oikeuteen
6. lasketaan ääniä uudestaan
7. käydään vielä oikeudessa
8. julistetaan kansalta vähemmän ääniä saanut vaalien voittajaksi
tällaisen käsityksen minä ainakin sain viime vaaleista. Enhän toki ole politiikan asiantuntija mutta minusta tuo kyseinen tyyli ei sovi suomelle.
Ja siitä että tulisiko virkamiesten vaihto suomelle liian kalliiksi ? voi olla, mutta kuka on eniten velkaa yk:lle?? Eli olisiko teidänkin järkevämpää jättää poliittisesti valittavat virkamiehet ja heidän vaihtonsa vaalien yhteydessä ja maksettava ensin laskut ?
Esittäisimpä muuten vastakysymyksen mitä olen pohtinut, eli teidän mittayksikkönnehän on peräisin englannista. Siis onko tämä presidentin viran isältä pojalle tyyli haikailua sen vanhan Brittiläisen perinteen perään ?
--suomalainen--