Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

apua! klamydiako??

mun vakipano epäilee että sillä olis klamydia. ja pelkään että se olis mullakin. mitä teen?? osaavatko neuvolassa auttaa? saako sieltä antibjootteja vai joutuuko käymään lääkärissä?
tällä olis kiire joten kiitos jos joku voisi auttaa????!!!!
2590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Klamydia voi olla oireeton, mutta minulla oireena oli pahanhajuinen valkovuoto. Voi olla myös kipuja ja pissaamis vaivoja. Yleensä lähetteen saa terveyskeskuksen sairaanhoitajalta, lääkäriin asti ei tarvitse välttämättä siis mennä. Riippuu missä päin asut, eri käytäntöjä eri kaupungeissa. Klamydianäyte otetaan sitten labrassa joko virtsaputken suulta tai kohdunsuulta "nokan" avulla. Klamydian hoidossa käytetään lääkkeenä usein Zitromax-valmistetta. Minulla ainakin oli vain kerta-annos, ei mitään monen päivän kuuria. MUISTA ETTÄ ON TÄRKEÄ KÄYDÄ KONTROLLINÄYTTEESSÄ, JOTTA TAUTI ON VARMASTI PARANTUNUT!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jutta kirjoitti:

mun vakipano epäilee että sillä olis klamydia. ja pelkään että se olis mullakin. mitä teen?? osaavatko neuvolassa auttaa? saako sieltä antibjootteja vai joutuuko käymään lääkärissä?
tällä olis kiire joten kiitos jos joku voisi auttaa????!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu