Jokaisessa Neuvostotasavallassa oli kansanpalatsi. Kansanpalatsit olivat erikoislujasta teräksestä ja betonista valmistettuja ja karkaistettuja hallintokeskuksia joihin oli tarkoitus paeta mekkaloitsevia kansanjoukkoja ja odotella sankarijoukkojen väliintuloa. Tsetseniassa Dudajevin joukot vetäytyivät Groznin kansanpalatsiin ja kyseistä kansanpalatsia ammuttiin sekä maasta raskaalla tykistöllä ja myös ilmasta kansanpalatsin kuitekaan luhistumatta. Tsetseenit piirittivät venäläisten panssarit ja tuhosivat bazookalla. Venäläiset ajoivat suoraan ansaan Groznin keskustaan jossa ne oli helppo tuhota bazookein ja kranaatteja ampuvin rynnäkkökiväärein.
Neuvostoliiton
kansanpalatsit
5347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nuo ovat aivan höpöjuttuja, ei mitään todellisuusperää.
sen kummoisempia sotijoita nykyäänkään. Jos Tshetsenia olisi Irakin kokoinen, Kremlin tornien nokassa olisi nyt jollottavia mullaheita.
Hirtettynä, niinku pää alaspäin, yhdestä jalasta.
Moskovan muslimeita rukoukseen. Kukas ne sinne muka olisi hirttänyt?
Venäläiset joukot houkuteltiin Groznin keskustaan. Kuvat Molotovin coktaileja täyttävistä tsetseeneistä olivat pelkkää silmänlumetta. Todellisuudessa tsetseeneillä oli hyvä asearsenali joka oli hankittu tavalla ja toisella Neuvostoliiton sankarijoukoilta. Venäläiset tuhottiin Groznissa ja varusmiehiä eli asevelvollisia otettiin vankiksi. Muunmuassa panssaarintorjunta-aseita ja kranaatteja ampuvia rynäkkökiväärejä oli tsetseenisisseillä. Päälinnoituksena oli Groznin kansanpalatsi joka oli lujaa tekoa.