Ex-tyttöystävän jättö pänni ampujaa

Yhdessä lehdessä luki, että ampuja oli viestittänyt Ex-tyttöystävälleen, tanskalaiselle netti-ihastukselle näin:"Kohta näet vereni virtaavan käsissäsi". Ampuja käytti epäsäännöllisesti masennuslääkkeitä, joka aiheuttaa itsetuhoisuutta ym. Itselleni tuli vaikka mitä oireita, kun jätin mielenterveyslääkkeet omasta päätöksestä pois, käyttö pitäisi lopettaa pikkuhiljaa vähentämällä päivittäistä lääkeannosta lääkärin ohjeen mukaan. Lääkkeiden käytön aikana oli myöskin sivuoireita mm. pää oli kipeä joka päivä, huontovointisuutta ja väsymys oli aivan hirvee, ei jaksanut sängyssä vaihtaa toiselle kyljelle makaamaan eli olo oli veltto. Kaikki nuo oireet hävisi, kun jätin lääkkeet pois, mutta hirveät vieroitusoireet kestivät ainakin viikon, sai taistella tosissaan niitä vastaan ja itsetuhoisuus oli niistä yksi ongelma.
7805
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

lääkkeitä tuputetaan. Ensin saa lääkettä, koska ei jaksa edes sängystä nousta ja lääkkeen kanssa ei sitten jaksa edes sängyssä kylkeä kääntää :) .

Lisäksi aivosolut tulee kipeiksi.

Äänestä

huom mielikuvitys tyttöystävä

Äänestä
  • Kyllä se tyttöystävä on ihan oikee, vaikkakin netti-sellainen. Yhteydenpito tapahtui netin kautta.

    Vai olenko minäkin mielikuvitus-ihminen kun et näe minua ja kirjoitan netin kautta sinulle?

    Äänestä

Onhan ampuja voinut käyttää lääkkeitä tarkoituksellisesti väärin, varsinkin jos on ollut tietoinen lääkkeidenkäytön äkillisen lopettamisen aiheuttamasta aggressiivisuudesta. Se mitä on julkisuuteen kerrottu, niin surmatyöt eivät olleet mikään äkillinen päähänpisto, vaan pitkään suunniteltu ja harkittu teko.

Äänestä
  • Ampuja teki kaikki samoin kuin Columbinen koulusurmissa, matki täydellisesti ja hankki samanlaisen aseenkin kuin oli ollut koulusurmaaja Eric Harrisilla.

    Äänestä

  • Columbine kirjoitti:

    Ampuja teki kaikki samoin kuin Columbinen koulusurmissa, matki täydellisesti ja hankki samanlaisen aseenkin kuin oli ollut koulusurmaaja Eric Harrisilla.

    9 mm pistoolin, mutta poliisi ei myöntänyt lupaa ensikertalaiselle.

    Matki siis vahingossa ainakin tässä suhteessa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ei koulukiusaamista kirjoitti:

Yhdessä lehdessä luki, että ampuja oli viestittänyt Ex-tyttöystävälleen, tanskalaiselle netti-ihastukselle näin:"Kohta näet vereni virtaavan käsissäsi". Ampuja käytti epäsäännöllisesti masennuslääkkeitä, joka aiheuttaa itsetuhoisuutta ym. Itselleni tuli vaikka mitä oireita, kun jätin mielenterveyslääkkeet omasta päätöksestä pois, käyttö pitäisi lopettaa pikkuhiljaa vähentämällä päivittäistä lääkeannosta lääkärin ohjeen mukaan. Lääkkeiden käytön aikana oli myöskin sivuoireita mm. pää oli kipeä joka päivä, huontovointisuutta ja väsymys oli aivan hirvee, ei jaksanut sängyssä vaihtaa toiselle kyljelle makaamaan eli olo oli veltto. Kaikki nuo oireet hävisi, kun jätin lääkkeet pois, mutta hirveät vieroitusoireet kestivät ainakin viikon, sai taistella tosissaan niitä vastaan ja itsetuhoisuus oli niistä yksi ongelma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu