mikä b class on?

etrwrt

Mikä b class () on, mitä se tekee ja mihin sitä käytetään?

2

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkoittaa lihavointia (bold face). Tämä on ihan HTML:ää, eikä sillä ole mitään tekemistä CSS:n kanssa. Ja class-määritekin on HTML:ää, joskin sitä yleensä käytetään vain sitä varten, että elementteihin voidaan liittää CSS-sääntöjä.

      Ilmauksessa ei "b class" tarkoita mitään erityistä, vaan "b" on elementin nimi (oikeastaan ns. generic identifier) ja "class" on määritteen nimi.

      Se ei tee mitään. Se on dataa. Data ei tee mitään, paitsi Star Trekissä.

      Sitä voi käyttää vaikka siihen, että jotkin -elementit esitetään eri tavalla kuin muut. En nyt keksi mitään järkevää syytä tähän, mutta ehkä joku on keksinyt. Jos vaikka paljastaisit URLin, josta tuon löysit, niin ainakin kohtuutonta korvausta vastaan voisin analysoida sinulle, mikä on todennäköinen syy. :-)

    • on lihavointi

      joka on määritelty kuuluvaksi luokkaan "b1".

      Jossain, ehkä CSS-filessä on sitten määritys että
      mitä "b1"-luokalle tehdään ja tapahtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      76
      4263
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      192
      3493
    3. 195
      2825
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      67
      2727
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      41
      2632
    6. 57
      1166
    7. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      76
      1047
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1002
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      107
      876
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      55
      870
    Aihe