Ryhdytään kansa boikotoimaan Tehyä ja sen harjoittamaa yhteiskuntaterroria vastaan! Tehy= kokoomuslaisten "minä ja omanapa" taktiikkaa harjoittavien Terroristi-Eliitti hoitajien yhdistys. Sitä Tehy on. Tehy pitäisikin julistaa rikollisjärjestöksi ja niin ollen laittomaksi! Ja sen jäsenet pitäisi laittaa oikeuden eteen ja vankilaan!
Lisäksi Tehyn paksu edustaja on julkisesti kuulema halveksinut muita naisvaltaisia aloja, mm. lähihoitajia, kaupan kassoja ym joten MISSÄ ON NAISTEN SOLIDAARISUUS?
KOKOOMUSLAISTA ROSKASAKKIA NIIN TEHY, SEN JÄSENET KUIN KATAISEN PUOLUEKIN!
Jos ja ikäväkyllä kun, se saa tahtonsa läpi niin meidän kaikkien verot tulee nousemaan paljon!
Ikäänkuin ei eläminen olisi muutenkin jo kallista.
Tehyläisillä ON hyvä palkka muutenkin, keskimäärin 2600 euroa kuussa, nyt se tullee nousemaan 3100 euroon kuussa! Vähän suhteetonta!!!!!
Jos ei tuolla 2600 eurolla elä niin mikä heille enää riittää?
Käsittääkseni Katainen, vaikka en häntä puolustakaan muuten, lupasi MATALAPALKKA-aloille korotuksen, eikä Tehyläiset ole mitään matalapalkkalaisia vaan niitä ovat siivoojat ja myyjät ym.
Lisäksi Tehyn paksu edustaja on julkisesti kuulema halveksinut muita naisvaltaisia aloja, mm. lähihoitajia, kaupan kassoja ym joten MISSÄ ON NAISTEN SOLIDAARISUUS?
KOKOOMUSLAISTA ROSKASAKKIA NIIN TEHY, SEN JÄSENET KUIN KATAISEN PUOLUEKIN!
Jos ja ikäväkyllä kun, se saa tahtonsa läpi niin meidän kaikkien verot tulee nousemaan paljon!
Ikäänkuin ei eläminen olisi muutenkin jo kallista.
Tehyläisillä ON hyvä palkka muutenkin, keskimäärin 2600 euroa kuussa, nyt se tullee nousemaan 3100 euroon kuussa! Vähän suhteetonta!!!!!
Jos ei tuolla 2600 eurolla elä niin mikä heille enää riittää?
Käsittääkseni Katainen, vaikka en häntä puolustakaan muuten, lupasi MATALAPALKKA-aloille korotuksen, eikä Tehyläiset ole mitään matalapalkkalaisia vaan niitä ovat siivoojat ja myyjät ym.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Olet vähemistössä mielipiteittesi kaa.
Ylen tekstitv:ssä väitettiin enemmistön antavan tukensa Tehylle. Paskapuhetta.
Sen mitä on mediaa ja ihmisten mielipiteitä seurannut niin kyllä kansassa on paljon sellaisia jotka tuomitsee Tehyn palkankorotukset ja toisaalta työtaistelutoimet!
Minä suositankin että jos tarvitsette hoitoa niin vaatikaa että yksikään Tehyläinen ei saa teitä lähestyä vaan otatte hoitoa vastaan vain lähihoitajilta (kuuluvat eri liittoon kuin sairaanhoitajat) ja lääkäreiltä, he sentään tuntevat vastuunsa. Toisinkuin jatkuvia kahvipausseja pitävät tehyläiset korkeapalkkaiset hoitsut!
palkkojensa eteen. Se on tutkittu.
pthyi
Kukaan ei ole kysynyt ainakaan minulta mielipidettä asiasta joten on suurta liioittelua väittää kansan tukevan. Minun tukeni on ainakin menetetty ja asemassani olevia on varmasti enemmänkin.
Olen leikkauspotilas, korjaavan leikkauksen jälkeinen potilas ja lopullista korjausleikkausta odottamassa, ts. tällä hetkellä työkyvytön, talous karrella ja kyllä vain hemmetin kipeä - kun minut olisi ollut mahdollisuus saada työkykyiseksi järkevällä aikataululla, nämä naikkoset ja veikkoset, jotka työtään karttavat aiheuttivat sen, ettei minulla ole tietoakaan milloin olisin tolpillani taas - siis ja tämä kaikki jo nyt tapahtuneiden johdosta - eli kiitos vain.
Huomisella aamutuimaan kun menen tarjoamaan hoitoalan ammattilaiselle mahdollisuutta poistaa itsestäni parisenkymmentä tikkiä - se henkilö ei todellakaan tule olemaan sellainen, joka kulkee mikään "joulumerkki" rinnassaan - luotto on mennyt tyystin.
Jos luotto on mennyt niin hoida itse itsesi.
Poista sitten itse tikkis, jos apu ei kelpaa...
Mä toivon jaksamista sulle ja sitä että sut hoidetaan kuntoon ja pääset pian taas jalkeille.
Ei tipu hoitajille tukea minultakaan ja mä ihmettelen ketä ne on haastatellut kun tv:ssä väitetään että enemmistön tuki Tehylle...
Mä veikkaan että taatusti haastettalivat tehyläisiä ja heidän sukulaisiaan, ei muuten voida tollaiseen tutkimustulokseen päästä! Tavallinen kansa tuskin antaa tukeaan varsinkin nyt kun on huomattu miten ahneita tehyläiset on ja VASTUUNTUNNOTTOMIA. Olisivat edes sopineet suojatyörajoista ym mutta eivät suostuneet keskustelemaankaan.
Lisäksi hoitajat on pakoillu kuulemiskirjettä, jopa sairaaloissa ja t-keskuksissa on hoitajat ottaneet nimilappujaan pois tai paenneet paikalta kun huomanneet että nyt jaetaan kuulemiskirjeitä!
Miksi teidän pitää vinoilla sairaillekin???
Eiks teillä ole enää mitään inhimillisyyttä jäljellä vai onko teistä vaan hauskaa tuollainen?
Kasvakaa aikuisiks!
sairaanhoitajat tähän mennessä ovat tehneet työtään pelkästä kutsumuksesta, silkasta lähimmäisenrakkaudesta? Herätys!! Ihan rahan takia, todellakin, niin kuin kaikki muutkin työssäkäyvät Suomessa.
että kukaan tekis ilmaiseks duunia mutta kyllä tossa olis pitänyt ottaa JÄRKI KÄTEEN ja vähän pohtia. Ei 2600 euroa VOI OLLA NIIN HUONO PALKKA ETTEI SILLÄ PÄRJÄISI! Itsekin olen tienannut vain puolet tuosta ja silti pärjännyt loistavasti! Nyt tosin opiskelen uutta ammattia joten rahaa ei tule tuonkaan vertaa mitä ennen tienasin, mutta ehkäpä sitten kun valmistun.
Eli nyt kun hoitsujen palkat nousee, niin liksa on noin 3100 euroa kuussa. Ja luuletko ettemme tajua ettei se siihen lopu, seuraavalla kierroksella pyydetään vähintään sama ellei enemmänkin. Tuhoon olette ajamassa Suomea!
Enkä sano tätä kateudesta vaan siitä että JOKU AINA JOUTUU MAKSUMIEHIKSI NOILLE KOROTUKSILLE! Mun puolesta on aivan sama paljonko saatte korotuksia mutta täytyy pitää mielessä se että isot korotukset tuntuu erityisesti vähän tuloa saavien lompakoissa ISOMPINA VEROINA, isompina potilasmaksuina ja kohonneina hintoina jokapaikassa ja SE on se vääryys!
Esim. eläkeläisille toi on iso paukku kun eläminen maksaa muutenkin ja juuri ELÄKKEISIIN EI TULE KOROTUKSIA. Mitä olen koittanu teille toitottaa mutta näköjään tuloksetta kun ei näköjään kiinnosta muu kuin vääristellä asioita ja muunnella totuutta.
Eli sama tässä on puhua, on kuin puhuisi tuulimyllyille tai tyhjille kanistereille kun ei mee jakeluun niin ei mee.
Mutta kyllä teilläkin vielä silmät aukeaa, isottelijat!
Tässä todellakin, kun yli puolivuotta on saanut onnettomien sattumien summana kärsiä nahoissaan suhteetonta kipua, komplikaation tuskaa, murhetta tulevasta, kyseenalaistamista oman ammattikykenevyyteni puitteissa, valvonut öitä toimeentulon vuoksi (vain muutama elämääni rassannut tekijä) onko ihme jos luottamus on kadonnut yhteen osaan hoitohenkilöistä jo pelkästään näiden antamien lausuntojen vuoksi. Tilanne on vähän sama kuin, jos makaisi pahoinpideltynä kadulla, ohitse kulkisi ihmisiä joista yksi, jos toinenkin vain kääntäisi pään pois - kuka sellaisiin luottaisi?
Arvostan syvästi ammattiosaajia, vielä enemmän niitä jotka eivät leiki toisten ihmisten elämillä tai terveydellä oman etunsa nimissä.
Olen itse nainen ja tiedän varsin hyvin, miten heikko on naisten palkkaus vähän alalla kuin alalla. Itse edustan miesvaltaisen alan osaajakaartia, mutta ei tasa-arvo sinnekään ulotu ja mitä useimmin se näkyy, jos ei muualla niin tehtävien laadussa (joka tietenkin näkyy palkassa). Siitä huolimatta, en tohtisi koskaan kiristää mitään tahoa palkkani vuoksi keinoilla, joilla on hirvittävät seuraukset ihmiskohtaloihin - ja minun osaamisellani mahdollistuisi hyvinkin rumat jäljet. Mutta olen inhimillinen ja osaan vielä erottaa oikean väärästä. Hyväksyn kyllä ja suon palkkojen kohtuullisen korotuksen - mutta en tosiaankaan hyväksy sitä, että hinnalla millä hyvänsä. Koska jokaiselle terveys ja elämä ovat korvaamattomia asioita, eikä kenelläkään ole oikeutta tuhota toiselta näitä.
Joku kiihkomieli tässä viestiketjussa käski hoitamaan itse itseni, mikä on varsin mieletön käsky silloin kun kohdallani ei ole muuta hoitoa tervehtymisekseni kuin se minkä kirurgi voi antaa - ts. ammattimiehen työskentelyn estäminen ja viivyttäminen onko sekään kovin kunniakasta toimintaa, varsinkaan kun mahdollisuudet potilaan täyteen kuntoutumiseen heikkenevät mitä pidemmälle aika kuluu? Vahinkoa kun ei oikein rahallakaan saa korvatuksi (ainakaan pienellä)
Jos moinen ajattelematon letkautus oli nk. tehyläis-ammattilaisen antama, mitä en kyllä ihmettelisi kovinkaan paljoa, mitä olen näitä katuhaastattelujakin seurannut mielenilmauksissa tv:stä - onko ihme, jos todellakaan en antaisi itseäni sellaisen ammattilaisen käsiteltäväksi? Tai jos kyseisenkaltaisten ammattilaisten tukijakaartin mieliala on tuolla linjalla, mitä se kertoo tuettavista?
ap. kiitän osanotostasi ja empatiastasi - jokainen lämmin sananen on tervetullut varsin ankeaksi ja synkäksi käyneeseen arkeeni. Olen kiitollinen myös siitä, että on olemassa ihmisiä, jotka vielä havaitsevat kykenevät ajattelemaan, eivätkä lennä parvissa. Monelta kun tuntuu tuo järjenkäyttö laumasäätöisyyden vuoksi nk. olevan kiellettyä.
Nähtävästi olet niin oikeassa niin oikeassa, ja olen pahoillani, pettynyt, jos joskus kuvittelin, että kyseiseen ammattiin tarvittaisiin tietynlaista luonnetta, asennetta, jos lahjojakin. Hieman tyyliin: ei jokaisesta ole it-insinööriksi, maatilanpitäjäksi, ekonomiksi, putkiasentajaksi, kassanhoitajaksi, lääkäriksi, tehdastyöläiseksi - mutta nähtävästi asiat ovat niin, että jokaisesta voisi tulla sairaanhoitaja. Toivoisin silti, ettei näin olisi, varsinkin kun kyse on ihmisläheisestä ammatista.
Minusta ihminen on rahaa tärkeämpi eikä ihmishenkeä tai ihmisen terveyttä voi mitata rahassa, siksi toivoisin edes hiukkasen empaattisuutta hoitajiltakin ja miksei muiltakin. Vaikka sitä on näiltä suunsoittajilta jotka mm. sinullekin latoivat typeryyksiään, odottaa.
Mutta toivotaan että paranet pian.
on se hyvä että otat hoitoa vastaan vain lähihoitajilta, mutta kun niistäkin suuri osa kuuluu Tehyyn.......
Tarvitseekohan tuohon sanoa enää enempiä .. paitsi, että onhan niitä muitakin, jotka asian voi hoitaa - ja tuskin tuo nyt enempää tuskaa toisi itsenikään hoitamana. Paremmin ehkä menisi, kun en ainakaan minä mieti, mitä saisin työstäni palkkaa per tikki ja luottamuskin on kunnossa.
hmm, mikä apu??? siis, hetkonen.. kaikki puhuvat rahasta, palkasta, korvauksista, miten se apu nyt tähän lipsahti? Eiväthän hoitajat tee mitään kutsumuksesta tai auttaakseen, mikäli olen nyt käsittänyt puheet oikein..
ps. taisit erehtyä henkilöstä, olen "irma"
kysyvä ei tieltä eksy - onhan meillä kaikilla nokan alla väline jolla kysyä, mikäli on hoitamaan tulevalta jäänyt aatteellinen tunniste "vahingossa" vaatelokeroon tai työtakin alle piiloon.. ja onhan niitä lähihoitajia, joista suuri osa ei kuulu Tehyyn
Näyttä tosiaan siltä, että nimimerkki 'ap.' on niin itseään ja omaa totuuttaan täynnä, että se aiheuttaa jo lievää tuskaa muiden mahdollisten kärsimysten ohessa...
Noin yleisesti voisi sanoa, ettei kukaan etukäteen voi mennä sanomaan mitkä lopulliset seuraukset mahdollisista korotuksista olisivat, ja siksi juuri tuo jo mainitun nimimerkin 'tunteellinen' murehdinta on jotenkin sivumakuinen. Ei myöskään ole mitään näyttöä siitä, että Tehyn suunnittelema joukkoirtisanoutuminen olisi jo heikentänyt potilasturvallisuutta. Valtio huolehtikoon, mutta yksityinen voi ensin katsoa, ja avata sitten myöhemmin sanaisen arkkunsa, jos on aihetta. Toisin sanoen: eipä syytetä ennenaikaisesti.
Näyttää myös siltä, miten kaikkien 'työläisten' olisi 'ap:n' mielestä pidettävä se sama marssijärjestys, mikä vuosikymmenien kuluessa on muovautunut. Toisin sanoen: se mikä on nyt, siihen älä kajoa. Toisin sanoen: ei ole sallittua, että miesten ja naisten välisiä palkkaeroja yritetään kuroa umpeen. Kaikki sellainen on perustusten järkyttämistä, ja siksi epäilyttävää. Suomessa ei kerta kaikkiaan ole varaa siihen.
Työnantajan mielestä koskaan ei ole varaa mihinkään. Koskaan ei ole se 'oikea' hetki, paitsi jos on tarvetta saneerata, supistaa, siirtää ulkomaille, jakaa suunnattomia osinkoja, vaihtaa ihminen koneeseen jne, jne... silloin on se oikea hetki.
Sitten meiltä löytyy näitä 'kaiken huomioon ottavia', jotka mielellään tekevät tyhjiksi ne saavutukset, jotka joku rohkea porukka (esim.TEHY) on saanut, tai saa aikaan. Heistä leivotaan kommareita.
Mikä mahtaa olla kateuden osuus puhuttaessa Tehystä? Jotakin perin outoa on kyllä tapahtumassa, jos aletaan puhua tehyläisistä kommunisteina. Ehkä tässä on myös jotakin liittojen välistä skismaa. Pitäisi mennä samaan tahtiin, vaikka mitään TUPOa ei enää ole olemassakaan. Kokonaisratkaisu siis kuitenkin kummittelee jo tehtyjen sopimusten puitteissa, eikä niitä katsota hyvällä, jotka haluavat enemmän. Nämä enemmän haluavat toimivat kuitenkin Suomen Työnantajien toiveiden mukaan, sillä työnantajat eivät enää halunneet tulopoliittista kokonaisratkaisua.
Työnantajat siis suosivat niitä aloja, jotka menestyvät, joilla on mahdollisuus maksaa parempia palkkoja. Mutta eikö juuri sairaiden hoito ole hyvin hyödyllistä puuhaa? Saadaanhan sitä kautta ihmisiä takaisin tuottavaan työhön, hyödyttämään kapitalistia, verottajaa ja parantunutta itseään.
Kyllä sairaiden hoito ja kuntouttaminen on varmasti yhtä hyödyttävää, millä panoksella vaikkapa Lilius hyödyttää yhteiskuntaa. Miksi Liliuksen kohtuuttomista palkkioista vaietaan puhuttaessa Tehyn 'kohtuuttomista' vaateista?