Tulihan sieltä lopulta sopimus, mutta kuka antoi periksi. Periksi antoi hallitus. Kunnat saavat miljoonien tuet valtiolta palkkojen maksuun. Katainen ja Vanhanen antoivat lopulta periksi ja siinä samassa meni hallituksen uskottavuus. Kuukausikaupalla hallitus ei suostunut lunastamaan vaalilupauksiaan ja lopulta joutui maksamaan palkat.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1456162
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1456162
Vastaukset 24
Vanhimmat
>>Tehyn ja kuntatyönantajan palkkakiista ei olisi ratkennut ilman lisäeuroja.
Oppositio vaati kaiken aikaa lisärahaa kunnille ja hallitus antoi periksi. Nyt tämän uskottavuutensa menettäneen hallituksen olisi erottava. Eihän Kataista kukaan enää ota todesta.
.., että pääministerinä on "mies", jolla ei ole omaa tahtoa lainkaan.
Katainen vie Vanhasta kuin sitä kuuluisaa litran mittaa.
hallitus joutuu maksamaan sopimuksesta. Kataisen uskottavuus on nollassa tämän jälkeen lopullisesti kun numerot saadaan.
Näyttää pahasti siltä, että tältä hallitukseltamme irtoaa rahaa tavallisten ihmisten tarpeisiin vain kriisien kautta, mutta Elinkeinoelämän vaatimuksiin ja maa- ja metsätalouden tukiaisiin rahaa löytyy tältä hallitukseltamme ilman kriisejä. Aika epäreilua!
huomioon se, että vasta totaaliseen kriisin kynnyksellä hallitus on valmis lunastamaan vaalilupauksensa. Lopulta hallitus kaataa asian kuntien maksettavaksi. Näin toimii kokoomus kepun avustuksella.
ääliöitä...
Ootta monta viikkoa märisseet ja "vaatineet" lisärahaa tälläkin saitilla....
mutta eihän se "ikuisille itkijöille" passaa, tekipä niin tai näin...
hommatkaa nyt jumalauta elämä..
soitunut kokoomusvetoisen Tehyn eduksi?
Mutta oliko Jyrkillä (=kokoomus) oikein muuta vaihtoehtoa, kun vastaassa oli (kokoomus) Tehy?
Tuossa Iltasanomien jutussa ei kerrota muuta kuin otsikossa, että valtio olisi luvannut lisärahaa. Päinvastoin Katainen korostaa, että ratkaisu maksaa kunnille ja monet joutuvat korottamaan veroja. Ei myöskään Vanhanen eikä Katainen ole sanoneet luvanneen lisää rahaa kunnille palkanmaksuun.
Veronmaksajan kannalta on melko sama, maksetaanko nuo palkankorotukset valtion vai kunnan veroista. Se ero, että valtion verotus on progressiivista ja kunnan ei. Tällöin kunnalisverotuksen korotus koituu kaikkien maksettavaksi verotettavan tulojen suhteessa. Valtion maksaessa suurituloiset maksaisivat suhteellisestikin enemmän progression takia. Ratkaisu sopii näin kokoomukselaiselle valtionvarainministerille paremmin, kuin että valtio olisi maksanut.
ahdinkoon palkankorotusten vuoksi. Tehy sai sen, joka sille kuuluikin. Katainen joutui nöyrtymään mutta maksattaa vaalilupauksensa lopulta kunnilla. Kataisen tulisi erota.
eli kunnat joutuvat Kataisen vaalipuheiden maksumiehiksi!
Et näy käsittävän lainkaan sitä, että suuri lasku tässä lankeaa niille kunnille, missä on suhteellisesti paljon vanhusväestöä. Nämä ovat Kepukuntia ja niiden verotaakka nousee eniten. Ei ole lainkaan samantekevää, maksaako laskun valtio vai kunnat, siis kepulaisten kannalta. Minä kyllä suosin sitä, että lasku menee kunnille ja Kokoomus osoitti tässä kohdin aivan loistavaa pelisilmää. Se pani nyt Kepua 6-0 että heilahti.
Linkkisi uutisessa ei ole sanaakaan siitä, että hallitrus antaisi kunnille lisää rahaa osana sopimusta.
Uutisessa todetaan päinvastoin, että kunnat suostuivat maksamaan palkankorotusten aiheuttamat miljoonalaskut.
Aika paha vika lukutaidossasi näyttää olevan, vai olisiko ymmärryksessä? Epäilen vahvasti jälkimmäistäkin.
Luepa mitä teksti tv sanoo:
"Valtiovarainministeri Jyrki Katainen
sanoo valtion olevan valmis tukemaan
kuntia."
http://www.yle.fi/tekstitv/txt/P104_01.html
Tehy-kiistassa sovintoesitys
Tehyn ja kuntatyönantajan palkka-
kiistassa on jätetty yksimielinen
sovintoesitys.
Esitys on nelivuotinen. Muuta sisältöä
ei kerrota julkisuuteen ennen kuin
osapuolet ovat ottaneet siihen kantaa.
Tehyn ja kunnallisen työmarkkina-
laitoksen tulee vastata esitykseen
iltakuuteen mennessä.
Hoitajien joukkoirtisanoutumiset ovat
alkamassa maanantain ja tiistain väli-
senä yönä, jos sopua ei synny.
Valtiovarainministeri Jyrki Katainen
sanoo valtion olevan valmis tukemaan
kuntia.
pitää saattaa välittömästi holhoukseen ja hänelle tulee määrätä henkilökohtainen Edunvalvoja!
auki ja huutaa kuin sika salvettaessa. Luulisi nyt ottavan luupäätä pannuun, kun ei yksikään ennustus käynyt toteen.
Muista aina liikenteessä, Keskusta on aina paras.
hallitus aiheutti TURHAA PELKOA KANSAAN? Ainakin E. Rehn on tätä mieltä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200711196865141_uu.shtml
se nyt sitten tuli antamaan oikein "mielipiteen" julkisuuteen!?
Tämän päivän Iltasanomien lööpissä Jyrki Kataisen naama on Hangon kesksiä ja hän kehuskelee valtion tulevan mukaan roimin korotuksin. Jyrki Katainen on muuntuvaista sorttia ja nopeaa sellaista, ei oikein tahdon perässäpysyä.
kaupalla katainen julisti, että hallitus ei ole osapuoli ja lopulta olikin ratkaiseva osapuoli kiistassa. Katainen on pettänyt kaikki lupauksensa kaikkialla.
olla yhtäaikaa? Eikö tämä ole halpaa populismia?
"Valtionvarainministeri Jyrki Katainen (kok.) korostaa kuitenkin, että lisärahaa ei mistään tule, joten panostus yhteen kohteeseen tietää säästöpakkoa toiseen"
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id75277.html
kokoomuksen johtaja on pelkkä populisti. Tiukassa paikassa äijältä meni matto alta. Täysin vastuuton toimija.
yrittää samaa temppua, kuin tuon "vaalilupauksen" ympärillä aiemmin...
Eli , kun lauseesta " Musta on musta ja valkoinen on valkoinen" jättää osan pois, saa siitä helposti lauseen " Musta on valkoinen"...
eli näin niitä "osatotuuksia" viljellään ja "villitään" kansaa.
..kenenkään ei tarvinnut joustaa kun kerran sopimus on 4 vuotinen niin millään siitä ei saada Tehylle enempää mitä muut liitot ovat jo saaneet.
Vaikka laskee sen 24% mukaan niin se tekee 6% vuodessa ja 12% kahdessa vuodessa vai pystytkö laskemaan jotenkin muuten.