Mitkä viinit

kyseessä?

Hei!

Tarvitsisin apua viinien kanssa, mulla on kaksi lahjaksi saatua viinipulloa, joista haluaisin tietoa.

Pullo 1 : etiketissä lukee "Senorio de Arcis, utiel-requena, denominacion de origen, 1997". Kysessä on siis espanjalainen punaviini, mutta minkä kanssa tätä voi nauttia ja onko tämä laadukasta?

Pullo 2 : "Coto D'Arcis, macabeo, fermentado en barrica, utiel-requena, denominacion de origen, 2001". Tämäkin viini on espanjalainen, mutta siihen minun tietämykseni sitten loppuukin. Samat kysymkset kuin edellisenkin kohdalla, eli minkä kanssa tätä voi nauttia ja on ns. laatuviini vai joku kehnompi.

Tyhmiä kysymyksiä, mutta kun viinit eivät ole vahvinta alaani. Kiitoksia teille, ketkä vastaatte!

3

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kippis!

      Utiel-Requenan alue Valenciassa, Espanjassa, ei ole mikään huippuviinien seitsemäs taivas. Alkon hinnastossa on kuusi punaviiniä tuolta alueelta, hinnat 5,60–7,98 € / pullo.

      Tuskinpa noitakaan viinejä on ostettu lahjaksi siksi, että ne olisivat erityisen arvokkaita ja arvostettavia. Ehkäpä lahjoittajalla on ollut oma, erityinen henkilökohtainen suhteensa juuri tuon alueen viineihin.

      Tämä ei suinkaan tarkoita, etteivätkö viinit voisi olla hyviä ja jopa nautittavan hyviä!

      "Denominacion de origen" tarkoittaa alkuperäisnimitystä. Viinit ovat oikeutettuja alueen nimen mainitsemiseen etiketissä. Ne eivät silloin ole ainakaan laatuluokituksen alinta kastia.

      "Fermentado en barrica" tarkoittaa, että viiniä on kypsytetty tietyntyyppisissä tammitynnyreissä. Espanjalaisille viineille – halvemmillekin – tämä ja maun tammisuus on yleinen ominaisuus.

      Minä latkisin noita viinejä varmaan ihan mielisuosiolla melkeinpä minkä tahansa liharuokien tai vaikkapa juustojen kanssa.

      • nämä viinit

        pastan kanssa?

        -alkup. kirjoittaja-


      • Kippis!
        nämä viinit kirjoitti:

        pastan kanssa?

        -alkup. kirjoittaja-

        !!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      171
      2626
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2264
    3. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1075
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      152
      972
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      391
      887
    6. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      878
    7. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      62
      837
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      101
      753
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      704
    10. Euroviisuhuitelua

      En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka
      80 plus
      34
      672
    Aihe