Mitä sanot tästä? Onko tämä saatanallista mitä nyt tuon?
On kaksi semmoista, miksi niitä nyt sanoisin. Jokainen on toisessa näistä, mutta vain toisessa. Ensimmäisessä oleva ei ymmärrä toisessa olevien juttuja, lainkaan koska niitä voi ymmärtää vain kun on siellä toisessa. Ensimmäisestä toiseen tullut ymmärtää ensimmäisessä olijan juttuja koska hän omasta kokemuksestaan muistaa ne. Mutta ensimmäisessä olijat eivät edes tiedä että näiden välillä on edes mitään eroa olmassakaan.
On kaksi semmoista, miksi niitä nyt sanoisin. Jokainen on toisessa näistä, mutta vain toisessa. Ensimmäisessä oleva ei ymmärrä toisessa olevien juttuja, lainkaan koska niitä voi ymmärtää vain kun on siellä toisessa. Ensimmäisestä toiseen tullut ymmärtää ensimmäisessä olijan juttuja koska hän omasta kokemuksestaan muistaa ne. Mutta ensimmäisessä olijat eivät edes tiedä että näiden välillä on edes mitään eroa olmassakaan.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ja kun toisessa olija puhuu omia juttujaan niin ensimmäisessä olija luulee että se puhuu ensimmäisessä olevien juttuja. Ensimmäisessä olija tajua että se toisessa olija puhuu ihan eri juttuja joita ensimmäisessä olija ei mitenkään voi ymmärtää. Ainut tapa tulla ymmärtämään ensimmäisessä olijalle on kertakaikkiaan mennä sinne toiseen. Siellä toisessa on helppo olla mutta jos näitä alkaa sekoittamaan keskenään niin pieleen menee, niin pieleen, niin pieleen.
Oliko yllä oleva saatanasta, vai mistä? Nyt saat sen luokitella oikein luvan perästä.
mutta kun sinulla näyttää olevan tosi suuri hätä, ja Armi ei ole koneellaan,
niin sallinet, että minä sinulle vastaan:
"Tässä kannattaisi harkita jo lääkitykseen siirtymistä."
Ja muista se, mitä sanotaan jokaisen turhan sanan lausumisesta.
..tähän liittyvät? Ja kuka ne on alunperin kirjoittanut?
Vastaa tähän: olivatko nuo ylläolevat sepustukseni mielestäni saatanan hengestä vai pyhästä?
mutta kai tietänet, että olen maalliselta sivistykseltä oppimaton mies,
joten minun on ensiksi sinulta kysyttävä, tätäkö mahdoit tarkoittaa
tuolla akateemisella mantrallasi:
"Joka ei ole minun puolella, on minua vastaan. Ja joka
ei yhdessä minun kanssani kokoa, se hajottaa."
maallista ihmisoppia, filosofiaa?
Jos oli niin miten tämä liittyi tuohon minun edelliseen avaukseeni sillä ymmärrän, että sen pohjalta tämän teit.
Kyllä noinkin voi sanoa. On muitakin Raamatunkohtia jotka sanovat saman, ehkä vieläkin tarkemmin mitä olin sanomassa. Jeesuksen opetuksissa on punainen lanka. Minusta sinulla on Hengen ymmärrystä, sinulta saa kieroilemattomat vastaukset jos haluaa.
Tarkoitukseni oli ihan vilpittömästi päästä ArmiK:n kanssa samalle aaltopituudelle, ymmärtää mitä hän haluaa sanoa, ja tulkita sitä toisillekin.ArmiK itse kun ei tahdo saada sanomaansa julki. Yritän selvittää samaa asiaa, eri sanoin. Ei onnistunut.
metodit pois ja pyydä päästä Jumalan Hengen johdatukseen niin alkavat minunkin tuomani
sanomat valjeta.
..lumiakka! ;)
sanomasi sinua?
Tiedän missä olen, mutta valitettavasti nyt sanoit sanat itsellesi sillä pihalla todella olet.
Mutta en kissaa hiirileikkiä kanssasi ala leikkiä
jos selvä selkeä JEESUKSEN SANOMA JOTA TUON SINULLE ON HEBREAA NIIN VIKA EI OLE MINUSSA VAAN AIVAN VAIN YKSIN SINUSSA.
Toista syyttämällä ET TOTUUDEN TIELLE KOSKAAN VOI PÄÄSTÄ SE ON TOTUUS.
ENKÄ TÄTÄ SANO VIHASSA VAAN RAKKAUDESSA ETTÄ
VÄÄRÄN TUOMION ANNAT KAIKESTA MITÄ MINUSTA SANOT.
Toista syyttämällä en totuuden tielle koskaan voi päästä. Tässä olet todella oikeassa.
mennyt perille.
Noin se uskosta puhuttaessa toimii.
Joka on ollut vain ulkona, ei voi ymmärtää, mitä sisällepäässeiden puheet tarkoittavat.
Mutta sisälle päässyt ymmärtää molempien ryhmien puheen.
Siunausta sinulle!
ne jotka ovat päässeet Sisälle Jumalan valtakuntaan
he näkevät sen mitä sinne kuuluu ja myös sen mitä
ulkopuolelle kuuluu.
Tämäkin on Raamatussa sanottu useaan kertaan
mm. tässä:"Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti. 15. Hengellinen ihminen sitä vastoin tutkistelee kaiken, mutta häntä itseään ei kukaan kykene tutkistelemaan. 16. Sillä: "kuka on tullut tuntemaan Herran mielen, niin että voisi neuvoa häntä?" Mutta meillä on Kristuksen mieli."
Sanoi tietämättäsi Totuuden. Mutta sinä olet vielä ulkona joten et näe sitä mikä taivasten valtakunnan
sisällä on.
Älä viisastele
Kirjoittanut: ArmiK 10.11.2007 klo 08.59
tiedät mitä tarkoitan mikä on valhetta kaikki on silloin valhetta kun kun se ei ole kokonaan TOTTA.
Siis vaikka sinä laitat Raamatun sanoja jotka ovat totta mutta laitat sekaan omaa joka ei ole Jumalasta se sanoma on silloin kokonaan valheellinen.
Ja vaikka tuot pelkkiä Raamatun kohtiakin KUMOAMAAN
JUMALAN TOTUUTTA NIIN SEKIN ON SILLOIN VALHETTA
JA EKSYTYSTÄ. JA SE ON NIIN KAIKKI MITÄ VALHEEN OMAT TUOVAT OVAT VALHETTA SILLÄ VALHEEN OMAT EIVÄT VOI TOTUUTTA TUODA.
valheen herralla omat eväät loppuneet, kun pitää
Totuuden tuojan sanoja toistaa.
Olet se sama saastaisen hengen oma joka täällä
vain tahtoo olla sekoittamassa sitä MIKÄ JUMALASTA ON. Mutta HERÄÄ sillä et voi millään itseäsi kerran
puolustaa kun se aika koittaa. SIIS HERÄÄ MUUTOIN HUKUT.
Kirjoittanut: ArmiK 12.7.2007 klo 12.34
tässäkin viestissäsi näkyy juuri tämä vieras henki
jonka sanomaa tuot.