Kumpaan kannattaisi laittaa ylimääräiset rahat, tai jokin muu ehdotus?
Lyhyen koron rahastoon
vai määräaikaistilille
62026
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
koron rahastot. Voiko niiltä nostaa 999e vuodessa verottomana vai meneekö verot heti päältä. Mitä hyvää ja mitä huonoa niissä on.
2. Miten muuten menee alle tonnin nosto/vuosi, onko se, että voi tuotosta nostaa 999e vai laitetusta rahasummasta välitämättä, siitä ettei se ole tuottanut edes kyseistä summaa.
Hyvää on vaivattomuus ja nimenomaan tuo alle 1000 euron veroton lunastus vuodessa. Lisäksi pitkäaikaissijoituksessa on verotuksellisesti hieman edullisempaa, että verot eivät eräänny joka vuosi. Tämän vaikutus on tosin marginaalinen.
Huonoa on suurilla summilla määräaikaistalletusta huonompi tuotto.
Ja tuosta verovapaasta lunastuksesta vielä. Jos verovuonna tekee lunastuksia (ja osakkeiden myyntejä yms.) yhteensä alle 1000 euron edestä, ei näistä lunastuksista peritä luovutusvoittoveroa. Jos lunastukset ylittävät 1000 euroa, luovutusvoittovero peritään normaalisti (siis kaikista lunastuksista/myynneistä)
Esimerkki: Ostat 1000 eurolla rahastoa, se kasvaa 1500 euroon. Jos myyt vaikka 500 euroa (1/3 omistuksistasi) on luovutusvoittosi 166,67e (myyntihinta 500e - hankintahinta 333,33e) mutta et joudu maksamaan tästä veroa.
Jos myyt 1000 eurolla, on luovutusvoittosi 333,33e (1000e - 666,67e) josta joudut maksamaan luovutusvoittoverona 28%, eli 93,33e.
Että jos ei ole muuten myynyt mitään niin poistaa korkorahastosta ainakin tuon 999e / vuosi tuottoa.
Kiitokset vinkistä.
lyhyen koron rahastoon, on sama jos kaivat ne vuodeksi maahan, korkoa tulee nimittäin kummassakin tapauksessa yhtä paljon, eli ei mitään, päin vastoin näillä nykyisillä tiputuksilla pääomasi pahimmassa tapauksessa vielä vähenee, että tämmöistä, puhun kokemuksesta !
Mitkä tiputukset?
Nordean lyhyen koron rahasto on jonakin päivänä laskenut 0,01 %, onko se nyt niin hirveää? 3000 e pääoma on muutamassa kuukaudessa kasvanut parikymmentä euroa, ei se nyt niin huono tulos ole. Tietysti määräaikaisilta tileiltä saa tällä hetkellä parhaimmillaan 4-5 % tuottoja, mutta niitä pitää sitten muistaa uusia, ja rahat on sidottuna koko sovitun määräajan. Lyhyen koron rahastot ovat enemmän tyyppiä "laita rahat kasvamaan ja ota ulos silloin, kun tarvitset". Eli ei tarvitse huolehtia uusista sopimuksista, ja rahat saa tarvittaessa parissa päivässä käteen.
kun näin menee?
http://www.kauppalehti.fi/4/i/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=7841