Niinkuin huomataan kyse ei ollutkaan rahasta, vaan liittojen välisistä vanhoista kaunoista.Tehy yrittää näyttää kaapin paikan Superilaisille "Tule Tehyyn niin tienaat enemmän" tyyliin.Ei olisi saanut suostua Tehyn vaatimukseen että korotukset vain Tehyläisille, koska tuo pykälä rikkoo monia Suomen lakeja.
Tehyn kikkailut
"sisar hento"
4262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kannattanut tyytyä roposiin.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/11/583648
Tehyyn kuulumattomat eivät voi siirtyä Tehyn jäseniksi esimerkiksi huomenna paremman palkan toivossa.
"- Sopimuksessamme on niin sanottu shoppailuehto. Eli henkilö, joka on saanut jo jossain kunta-alan järjestössä korotukset tämän vuoden puolella, ei voi shopata meidän sopimuksesta korotuksia, Laitinen Pesola sanoo."
Opiskelijat liittyvät tulevaisuudessa varmaan heti Tehyyn, kun luulevat saavansa 28% lisää palkkaa. Kyllähän Tehy yrittää saada itselleen jatkossa jäseniä joka puolelta.
Superin Palomäki näyttänee kuitenkin olevan enempi ajan tasalla, Palomäki osaa katsoa asioita pitemmälle tulevaisuuteen.
http://www.iltalehti.fi/kuvat/tehypalkat.shtml
Perushoitajakin ansaitsee tulevaisuudessa enemmän kuin terveydenhoitaja. Ainakin aiemmin terveydenhoitaja oli pätevämpi tutkinto kuin sairaanhoitaja ja paremmin palkattu, mutta nykyään sairaanhoitajat vievät rahat terveydenhoitajiltakin.
Paljon porua, vähän villoja. Eipä ollut kummoinen palkankorotus - 7,30 €/kk:ssa. Oliko tässä suuren spektaakkelin ja näyttävän sellaisen tarkoitus? Kuka halusi paistatella otsikoissa? Sitä mietikköön kukin.