USA:ssa 2 vuotta vankeutta kahvikupin

autoa päin liikenneruuhkassa.

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id75411.html

Voidaan siis todeta USA:n olevan vapauden irvikuva. Ihmisiä rangaistaan USA:ssa mitättömistä rikoksista kovemmin kuin pahimmissa diktatuureissa.
5256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jäitä ja se osui kuskia. Jos sinun mielestä on mitätön rikos se, että heitellään vieressä autolla ajavaa henkilöä kaikenlaisilla esineillä, niin toivottavasti et omista ajokorttia.

Äänestä

kuukahtamaan. harmi että-

Äänestä

Varsinainen uutinenhan oli Amerikan oikeus/vankilajärjestelmän kalleus. Erityisesti Bush on ilmaissut kantanaan, että kovemmat rangaistukset mitättömistäkin rikoksista tuovat lisää turvallisuutta.

Näin ei tietenkään ole. Missään ei ole osoitettu yhteyttä kovien rangaistusten ja rikollisuuden vähenemisen välillä...tilanne on juuri päinvastainen.

Amerikan oikeus/vankeinhoitojärjestelmästä on suora yhteys pohjoismaisiin demokratioihin, tosin käänteinen. Meillä ei paiskata pienistä rikkomuksista vankilaan, vaan ihmiselle annetaan vielä mahdollisuus (sakko/ehdonalainen). Jos täälläkin olisi USA:n käytäntö = ihmiset pantaisiin vankilaan oppimaan rikollisiksi, niin tilanteemme väkivaltaisena kansana olisi kestämätön. Kohta kaikki olisimme vankilassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heittämisestä kirjoitti:

autoa päin liikenneruuhkassa.

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id75411.html

Voidaan siis todeta USA:n olevan vapauden irvikuva. Ihmisiä rangaistaan USA:ssa mitättömistä rikoksista kovemmin kuin pahimmissa diktatuureissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu