Mitäs tämä on...
Eka TEHYläiset irtisanoutuvat, ja nyt nämä irtisanoutumiset kumotaan ?!
Eli palvelusvuodet pysyy etc.
TÄMÄHÄN ON VÄÄRYYTTÄ !
Eka TEHYläiset irtisanoutuvat, ja nyt nämä irtisanoutumiset kumotaan ?!
Eli palvelusvuodet pysyy etc.
TÄMÄHÄN ON VÄÄRYYTTÄ !
Vastaukset 5
Vanhimmat
tehyllä on tehyn laki ja tehyn oma tapa taistella, tehylle kiristäminen ja hengen menetyksellä uhkaaminen on työtaistelua ja tehylle kuuluu yksin tehyn saamat palkkaedut.
Suomi nimisen valtion sisään on syntymässä itsenäinen Tehylandia, joka nyt sanelee mitä sille kuuluu ja kenelle se hyväänsä jakaa.
Irtisanoutumisiin Suomen valtion alueella pätee ilmeisesti Tehylandialaisten diplomaattinen koskemattomuussuoja, joten tehyläiset voivat veikistellen todeta "ei vaineskaan, ei ollakaan irtisanouduttu."
Mutta mutta, kun Tehylandian kansa ei voi joukkoirtisanoutua itsestään se varmaan uhkaa meitä suloisella joukkoitsemurhalla, jonka me heille toki suomme. Sitä odotellessa pitää meidän suomen kansalaisten kaivella kuvetta ja elättää tehyn diplomaattihoitajat verovaroillamme.
Unohdit varmaan tahallasi että tehyläisten irtisanominen ei ikinä ehtinyt tulla voimaan.
Vai olenko oikeassa?
Kai hoitsuillakin on irtisanomisaika. Irtisanominen on täytynyt tehdä aikaisemmin, että voi marssia ulos tiettynä päivänä. Ne jotka irtisanoutuivat tai aikoivat irtisanoutua myöhemmin olisivat lähteneet työpaikoilta myöhemmin. Kai kuuntelit mitä kerrottiin? Ensimmäinen porukka oli jo irtisanoutunut ja toinen aalto uhkasi irtisanoutumisilla.
Tosin ei kai sillä nykyään enää ole väliä kun irtisanomisesta on tullu tällainen juupas eipäs juttu.
Tuota.. kyllä se ainakin joissakin kunnissa tuli voimaan, koska siellä ehdittiin jopa maksaa irtisanoutmisrahat.
Tehyn lakkovaroitusten ym oikeeellisuus käydään vielä työtuomioistimessa.